POVEĆANA PROIZVODNJA

Cijena nafte ozbiljno pala drugi tjedan zaredom, evo što je u pozadini svega

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 2,6 posto, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,7 posto
 Mark Felix/AFP

Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) postigla dogovor o povećanju proizvodnje i jer se trgovci plaše usporavanja oporavka gospodarstava od koronakrize.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 2,6 posto, na 73,59 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,7 posto, na 71,81 dolar.

Pad cijena ponajviše je posljedica dogovora OPEC-a i njegovih saveznika, na čelu s Rusijom, o povećanju proizvodnje.

Naime, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) postigli su kompromis koji bi trebao otvoriti put za dogovor o isporuci više nafte, što bi trebalo ublažiti rast cijena.

Razgovori između članica OPEC-a i saveznika prekinuti su prije desetak dana, nakon što se UAE usprotivio prijedlogu Rijada i Moskve o produljenju sporazuma o ograničenju opskrbe za osam mjesec, do kraja 2022.

No, prošloga je tjedna pronađeno kompromisno rješenje koje uključuje povećanje proizvodnje UAE nakon travnja.

"Sve upućuje na zaključak da OPEC+ ide prema potencijalnom kompromisnom sporazumu koji će UAE-u omogućiti prilagodbu osnovice", ocjenjuju analitičari RBC Capitala u bilješci.

OPEC je u četvrtak objavio da očekuje da će se svjetska potražnja za naftom iduće godine približiti pretpandemijskoj razini od oko 100 milijuna barela dnevno, predvođena rastom potražnje u SAD-u, Kini i Indiji.

OPEC+ već više od godinu dana ograničava proizvodnju kako bi je prilagodio smanjenoj potražnji u pandemiji koronavirusa, a trenutno je smanjena za gotovo šest milijuna barela dnevno.

Pritisak na cijene nafte posljedica je i širenja delta soja koronavirusa, što bi moglo dovesti do novih restrikcija u gospodarstvima, a time i do usporavanja oporavka od koronakrize.

"Tržišta sve više brine veliki rast broja slučajeva zaraze koronavirusom u azijsko-pacifičkoj regiji, koji su ponovo potaknuli zatvaranje i mogli bi smanjiti potražnju za naftom", kaže Ricardo Evangelista, analitičar u tvrtki ActivTrades.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 02:48