Britanska premijerka Theresa May dobila je potporu svoje Konzervativne stranke u srijedu na sastanku u parlamentu, preusmjerivši pozornost s priča o njezinoj smjeni zbog strategije za Brexit.
May je zatražila da se obrati moćnom "Odboru 1922" svoje podijeljene stranke u jeku upornih kritika unutar stranke koje su izazvale pad britanske funte.
Međutim, njezin dolazak na sastanak popratili su uzvici dobrodošlice, a oni koji su čuli njezin govor rekli su da je dobro prošao i da stranka stoji iza nje.
- Ona je briljantno ujedinila stranku... Barem za večeras - izjavio je jedan zastupnik koji je nazočio sastanku.
Drugi je kazao: "Bio je dobar sastanak".
"Većina stranke želi se ujediniti jer su rizici preveliki".
Samo pet mjeseci prije planiranog izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a 29. ožujka, pregovori o Brexitu su stali zbog neslaganja oko pitanja granice na irskom otoku, odnosno zaštitnog mehanizma koji bi osigurao kako se neće vratiti tvrda granica ako se na vrijeme ne dogovore budući trgovinski odnosi dvije strane.
Mnogi poslovni čelnici i ulagači strahuju da bi politika mogla uništiti sporazum i gurnuti peto po veličini svjetsko gospodarstvo u Brexit bez dogovora, što bi, kako kažu, prestrašilo tržišta i naškodilo trgovini.
Na prošlotjednom summitu EU-a May ponovno nije uspjela dogovoriti sporazum, a njezino signaliziranje mogućeg produljenja tranzicijskog razdoblja nakon Brexita, što bi Britaniju zadržalo pod upravom EU-a bez prava glasa kako bi se razriješila pat pozicija, razljutila je i najtvrđe zagovornike Brexita te proeuropske zastupnike.
Anketa Ipsos MORI-ja u srijedu je pokazala kako rekordnih 78 posto birača ne vjeruje da će May postići dobar dogovor s Bruxellesom, u usporedbi sa 70 posto u rujnu.
- Ali javnost ne svaljuje svu krivnju na nju, a nema ni puno dokaza da bi imali puno više povjerenja u nekog drugog - rekao je Gideon Skinner, čelnik za politička istraživanja u Ipsos MORI-u.
Mnogi zastupnici Konzervativne stranke oprezni su glede rušenja premijerke uoči najvažnijeg britanskog političkog i ekonomskog poteza od Drugog svjetskog rata. Mnogi također strahuju da bi izbori mogli dovesti na vlast oporbenu Laburističku stranku.
Još otkako je njezina stranka izgubila većinu u parlamentu na izborima 2017., May je suočena s pričama o svojoj smjeni.
Glasanje o nepovjerenju britanskoj premijerki bit će pokrenuto ako 48 konzervativnih zastupnika predsjedniku Odbora 1922 uputi pisma u kojima traže takvo izjašnjavanje.
Nije javno objavljeno koliko je takvih pisama primio predsjednik odbora. List The Sunday Times je objavio da je zasad poslano 46, a politički urednik BBC-a izjavio je u ponedjeljak kako još nije dostignuta brojka 48.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....