Istri predstoji još jedan veliki val gradnje, zbog čega je istarski župan Boris Miletić danas od načelnika i načelnica zatražio da preispitaju svoje prostorne planove.
- Iz našeg Upravnog odjela za graditeljstvo vidimo što nam predstoji, a to je veliki broj zahtjeva za izdavanje novih građevinskih dozvola, dakle izgradnja novih objekata. Taj trend porasta gradnje novih objekata ne prati samu infrastrukturu bilo da govorimo o vodoopskrbi ili opskrbi električnom energijom, čemu smo imali prilike svjedočiti već 2019. godine kada je mreža jedva izdržala. Kroz pet godina, ako nam se dogodi novih dvjestotinjak tisuća ležajeva, a sad smo već na njih oko 420 tisuća, dovest ćemo se u situaciju da nećemo moći opslužiti kako naše građane, tako i gost - naglasio je župan na koordinaciji župana s načelnicima u Pazinu. I time je konačno na najvišoj institucionalnoj razini u Istri aktualizirana vruća tema oko prevelike izgradnje i porasta broj smještajnih jedinica, a time i broja turista koji bi mogli dovesti u pitanje kvalitetu istarskog turizma koji bi mogao postati masovan.
Naime, glavna tema Koordinacije odnosila se na pitanje komunalne i prometne infrastrukture i održivosti turizma u Istri o čemu se sve više govori i na nacionalnoj razini, a to je bila i jedna od tema na nedavno održanim Danima hrvatskog turizma u Šibeniku. Župan je dodao je da je s tim povezano i pitanje cestovne infrastrukture, ali i gospodarenja otpadom, a tu je i problem s vodoopskrbom.
- Iza nas je još jedna izuzetno kvalitetna i dobra turistička sezona, ali od 18. srpnja bili smo primorani uvesti redukciju upotrebe pitke vode 1. stupnja zbog nedostatnih količina padalina. Međutim, za razliku od 2012. godine kada su, također, bile uvedene restrikcije, ove godine bila je izuzeta poljoprivreda. No, tema nije samo redukcija vode jer znamo da je na određenim područjima u našoj županiji i bez nje, pritisak vode nije bio dostatan i da se voda morala opskrbljivati iz cisterni - kazao je Miletić.
Upravo zato, župan je temu održivog razvoja turizma stavio na stol kako bi se o njoj razgovaralo, istaknuvši da nije u svim dijelovima Istre podjednaka situacija. Pozvao je čelnike općina da razmisle i da na svojim vijećima rasprave, primjerice kroz reviziju općinskih Prostornih planova, kako pristupiti ovoj problematici.
- S time povezana je i budućnost turizma jer ako se preizgradimo i doživimo taj tzv. „overturizam“, tada ni ovo što postoji neće više biti toliko atraktivno. Na razini turističkog sektora radi se na Strategiji održivosti turizma, u smislu definiranja koje oblike turizma želimo i u kojem smjeru vidimo daljnji razvoj te grane, ali potrebna nam je suradnja svih gradova i općina kako bi zaustavili ove negativne trendove i očuvali identitet Istre. Ovim pristupom i pritiskom na novu izgradnju mi ćemo se jednostavno zagušiti, rekao je župan.
Načelnici su se složili s Miletićem i rekli da je ta problematika izraženija na obali, ali je ima i u unutrašnjosti, dok neki smatraju da bi trebalo mijenjati i uvjete same gradnje. Istaknuto je i da se na nekim dijelovima novi zahtjevi za izdavanjem građevinskih dozvola u većini slučajeva odnose na investicije, odnosno kuće za odmor, a u puno manjem omjeru na obiteljske kuće za mlade obitelji. Nadalje, postavljeno je pitanje koje su granice, odnosno kada će se reći dosta tom negativnom trendu, koji je dugoročno štetan po lokalno stanovništvo. Dodatna problematika predstavlja prenamjena stambenih objekata u apartmane jer je vidljivo da broj ležajeva raste najviše u privatnom smještaju, a ne u onom hotelskom ili u kampovima. Sa svime je povezan je problem bespravne gradnje čije razmjere, prema riječima župana, Vlada RH nažalost ne prepoznaje, unatoč tome što se na to stalno upozorava.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....