PEKING - Neredi zbog socijalnih problema zahvatili su gusto naseljenu kinesku provinciju Guangdong i u toj industrijskoj regiji tijekom vikenda su se sukobljavali tamošnji radnici migranti i policija.
Bacali boce i kamenje
Kako izvještava CNN, u gradu Zengchengu prosvjednici su bocama i kamenjem gađali policijsku postaju, a policija ih je rastjerivala suzavcem. Neredi su izbili prošli petak nakon što su, kako tvrde očevici, policajci napali i vrijeđali trudnu uličnu prodavačicu, što je mnoge siromašne radnike, doseljenike poput nje, dirnulo u živac.
Lokalne vlasti broj demonstranata procijenile su na nekoliko stotina, no neslužbena izvješća govore i o desetinama tisuća prosvjednika. Situacija je i dalje napeta, tvrde CNN-ovi izvori, a noći se koriste za pljačke i nasilje.
Spomenuti neredi posljednji su u nizu prosvjeda u Kini, najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu, koja je postala i glavna svjetska tvornica, a potaknuti su društvenim frustracijama koje vlasti pokušavaju suzbiti na nasilan način.
Ostali bez plaća
U gradu Chaozhouu, u istoj provinciji, radnici migranti prošlog su se tjedna sukobili s policijom zbog neisplaćenih plaća. U gradu Lichuanu, u provinciji Hubei, 2000 prosvjednika napalo je vladino sjedište zbog smrti lokalnog dužnosnika.
Ren Jianxin, vjeruju prosvjednici, umro je jer se pokušao suprotstaviti korumpiranim dužnosnicima vlade. Veliki prosvjedi odvijali su se i u istočnoj Mongoliji, a potaknulo ih je ubojstvo pastira koji je pokušao spriječiti kamione s ugljenom od neovlaštenog ulaska na pašnjake.
Uzroci koji leže iza najnovijih prosvjeda u Kini različiti su, što, kako kažu analitičari, ukazuje na to da problem nisu samo uvjeti života radnika migranata, posebnog sloja u kineskom društvu.
Bijes i frustracije
I među drugim građanima, drže komentatori, nakupilo se puno bijesa i frustracija. No, ističu da je u mnogim gradovima u provinciji Guangdong društvo duboko podijeljeno između lokalaca i došljaka. Radnici migranti i dalje rade najlošije plaćene i najprljavije poslove i trpe svakodnevnu diskriminaciju. Kina je, gledajući u cjelini, društvo s velikim socijalnim razlikama. Malen sloj ljudi izrazito je bogat, a većina grca u siromaštvu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....