Sjedinjene Američke Države razmatraju zabranu uporabe plinskih štednjaka za koje kažu kako su izvor unutarnjeg onečišćenja povezanog s dječjom astmom. Američki povjerenik za sigurnost potrošačkih proizvoda u intervjuu za Bloomberg rekao je kako uporaba plinskih štednjaka predstavlja veliku "skrivenu opasnost", prenosi CNN.
- Proizvodi koji se ne mogu učiniti sigurnima mogu se i moraju zabraniti - rekao je Richard Trumka Jr. i najavio kako se planiraju "poduzeti mjere" za rješavanje problema unutarnjeg onečišćenja uzrokovanog štednjacima.
Komisija za sigurnost potrošačkih proizvoda već mjesecima ima plinske štednjake na piku, a upravo je Trumka još u listopadu zatražio javni komentar o opasnostima povezanima s plinskim štednjacima - u pitanju su, navodi se, astma i pogoršanje respiratornih stanja.
Studija iz prosinca 2022., koja je objavljena u Međunarodnom časopisu za istraživanje okoliša i javno zdravlje, otkrila je kako je korištenje plinskog štednjaka u zatvorenom prostoru povezano s povećanim rizikom od astme među djecom. Istraživanje je također pokazalo da se gotovo 13% astme u djetinjstvu u SAD-u može pripisati upravo korištenju plinskog štednjaka.
Oko 35 posto kućanstava u Sjedinjenim Državama koristi plinski štednjak, a taj broj penje se do 70% u saveznim državama kao što su Kalifornija i New Jersey.
Druge studije otkrile su kako plinski štednjaci ispuštaju značajne razine dušikovog dioksida, ugljičnog monoksida i drugih sitnih opasnih čestica, što bez odgovarajuće ventilacije može podići razine koncentracije u zatvorenom prostoru na nesigurne razine.
- Kratkotrajna izloženost dušikovom dioksidu povezana je s pogoršanjem astme kod djece, a dugotrajna izloženost utvrđena je kao vjerojatni uzrok razvoja astme - stoji u pismu koje su, između ostalih, potpisali i senator Corey Booker te senatorica Elizabeth Warren.
Oni također upozoravaju kako će ove nuspojave najviše utjecati na kućanstva crnaca, Latinoamerikanaca i onih s niskim prihodima jer je veća vjerojatnost da upravo navedene skupine žive u blizini spalionica otpada ili u kućama sa slabom ventilacijom.
Neki gradovi u SAD-u već su zabranili priključivanje prirodnog plina u svim novim zgradama kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova – Berkeley je to napravio 2019., San Francisco 2020., a New York 2021. No 20 saveznih država u veljači 2022. donijelo je tzv. "zakon o preventivi" koji zabranjuje gradovima zabranu prirodnog plina.
Udruga proizvođača kućanskih aparata smatra kako je poboljšanje ventilacije rješenje za sprječavanje onečišćenja unutarnjeg zraka tijekom kuhanja.
- Zabrana bi uklonila pristupačnu i preferiranu tehnologiju koja se koristi u više od 40% domova diljem SAD-a. Osim toga, zabrana kuhanja na plin ne bi uspjela riješiti sveukupnu brigu o kvaliteti zraka jer svi oblici kuhanja, bez obzira na izvor topline, stvaraju onečišćivače zraka, posebno na visokim temperaturama - izjavila je Jill Notini.
I Američka plinska udruga oštro se usprotivila zabrani.
- Stanovanje će postati skuplje jer ‘električne‘ kuće zahtijevaju skupe preinake - upozorili su.
No zato je tu novi zakon o smanjenju inflacije, koji je donio predsjednik Joe Biden, a koji uključuje rabat do 840 dolara za električni štednjak ili druge električne uređaje i do 500 dolara za pokrivanje troškova prelaska s plina na električnu energiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....