SENZACIJA U MEKSIKU

Arheolozi otkrili tajanstvene tunele za koje se vjeruje da su ‘stražnja vrata pakla‘: ‘Ispod te crkve je ulaz u podzemni svijet‘

Mitla (u prijevodu ‘mjesto mrtvih‘), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti

Crkva svetog Pavla apostola u Mitli u Meksiku 

 Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia/Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia

Ispod crkve stare nekoliko stoljeća pronađeni su tuneli za koje je drevna civilizacija Zapoteka vjerovala da su ‘ulaz u podzemni svijet‘, piše Daily Mail.

Mitla (u prijevodu ‘mjesto mrtvih‘), bio je grad u južnom Meksiku poznat po povezanosti s Pitaom Bezelaom, zapotečkim bogom smrti. No Španjolci su u 16. stoljeću sravnili grad sa zemljom i na ruševinama najvažnijeg hrama sagradili crkvu.

Jedan svećenik je kasnije pisao da se ispod grada nalaze ‘stražnja vrata pakla‘, odnosno golemi sustav špilja za koje se vjeruje da su ulaz u podzemlje starih Zapoteka.

Tijekom kasnijih arheoloških istraživanja nije pronađeno ništa nalik tom opisu - sve do sada!

Koristeći neinvazivne tehnike, arheolozi su nedavno ispod grada otkrili niz tajanstvenih komora i tunela.

Marco Vigato, voditelj istraživanja u osnivač projekta ARX, rekao je: ‘Neki od tunela i komora protežu se do dubine od preko 15 metara. Ponegdje su duboki do 30 metara, odnosno do maksimuma do kojeg instrumenti mogu prodrijeti. Jedna komora ispod crkve San Pablo Apostol duga je otprilike 15 i široka 10 metara.‘

‘Moguće je da se tuneli protežu dalje prema sjeveru, istoku i jugu i da su povezani s drugim geofizičkim anomalijama pronađenim na nekom drugom mjestu‘, kazao je Vigato.

image

Crkva svetog Pavla apostola u Mitli u Meksiku

Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia/Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia

Počivalište starih kraljeva

Ako su ovo tuneli o kojima govore legende, možda unutra leže kraljevi starih Zapoteka.

Francisco de Burgoa, gore spomenuti svećenik, u svom tekstu iz 1674., Geografica Descripción, opisuje kraljevu zagrobnu komoru.

Kaže da su kraljevi pokapani ‘bogato odjeveni u svoju najbolju odjeću‘, s ‘perjem, draguljima, zlatnim ogrlicama i dragim kamenjem‘. Također, drže ‘štit u lijevoj ruci, a koplje u desnoj, baš kao kad su ih koristili u ratu‘.

De Burgoa, nadalje, opisuje još dvije špilje od kojih jedna sadrži kapelu, a druga grobnu komoru za zapotečke visoke svećenike.

Posljednja komora, kaže on, vodi u ‘mračnu i jezivu prostoriju‘ u koju su ‘bacili tijela žrtava velikih gospodara i poglavica‘.

‘Zapoteci su vjerovali da su špilje i podzemni labirint ispod Mitle ulaz u podzemni svijet ili Lyobaa. Zato je Mitla bila središte kulta Pitaoa Bezelaoa, zapotečkog boga smrti i podzemlja, te je stoljećima bila groblje zapotečkih kraljeva i visokih svećenika‘, kaže Marco Vigato.

‘Crkva je namjerno izgrađena na mjestu najvažnijeg zapotečkog hrama u Mitli. Bio je to simbol pobjede nove vjere. Temelji crkve sagrađeni su kamenjem skinutim s drevnih građevina.‘

image

Crkva svetog Pavla apostola u Mitli u Meksiku

Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia/Jon G. Fuller/zuma Press/profimedia

Kako su tuneli otkriveni

Podzemni tuneli otkriveni su kombinacijom radara koji prodire kroz zemlju, tomografije električnog otpora i seizmičke tomografije buke.

Prva metoda koristi radarske valove za modeliranje podzemnih prostorija dok druga otkriva ukopane strukture mjerenjem protoka električne energije kroz zemlju. Posljednja tehnika mjeri brzinu kojom se seizmički valovi kreću kroz tlo.

Koliko su tuneli stari tek treba utvrditi.

‘Prirodne špilje na području Mitle su ljudi nastanjivali i djelomično mijenjali tisućama godina. Najraniji dokazi o poljoprivredi na području Mitle datiraju prije gotovo 10.000 godina. Što se tunela tiče, možda su ih stvorili Zapoteci, no mogli bi biti i puno stariji‘, kaže Vigato.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. listopad 2024 18:35