OGROMNI TROŠKOVI

Argentina uvela porez za najbogatije kako bi platila medicinsku opremu i mjere protiv korone

Oni koji imaju imovinu vrijednu više od 200 milijuna pezosa (2,5 milijuna dolara), što je oko 12.000 ljudi, morat će platiti
Buenos Aires 
 Juan Mabromata/AFP

Argentina je usvojila novi zakon o porezu za najbogatiji sloj građana kako bi nabavili medicinske potrepštine i osigurali mjere pomoći zbog dugotrajne pandemije koronavirusa, piše BBC.

Senatori su u petak donijeli zakon o porezu, nazvanom "porez za milijunaše", s 42 glasa za i 26 protiv.

Oni koji imaju imovinu vrijednu više od 200 milijuna pezosa (2,5 milijuna dolara), što je oko 12.000 ljudi, morat će platiti.

Argentina je zabilježila blizu 1,5 milijuna infekcija i gotovo 40.000 smrtnih slučajeva od koronavirusa.

Pandemija je ovu zemlju teško pogodila, a Argentina postala peta zemlja na svijetu koja je u listopadu prijavila milijun potvrđenih slučajeva, iako ima samo oko 45 milijuna stanovnika - što je čini najmanjom državom koja je dostigla tu brojku.

Mjere zatvaranja dodatno su uništile gospodarstvo koje se bori s nezaposlenošću, visokom razinom siromaštva i ogromnim državnim dugom. Argentina je u recesiji od 2018. godine.

Jedan od autora zakona rekao je de će on utjecati samo na oko 0,8 posto poreznih obveznika. Oni koji su obuhvaćeni novim zakonom, plaćat će progresivnu stopu do 3,5 posto na bogatstvo u Argentini i do 5,25 posto na bogatstvo izvan zemlje.

Novinska agencija AFP izvještava da će od prikupljenog novca 20 posto otići na medicinske potrepštine, 20 posto na pomoć malim i srednjim poduzećima, 20 posto na stipendije za studente, 15 posto na društveni razvoj, a preostalih 25 posto na traženje i vađenje prirodnog plina.

Vlada lijevog centra predsjednika Alberta Fernandeza nada se da će prikupiti 300 milijardi pezosa.

No oporbene stranke strahuju da će to obeshrabriti strane ulagače i da to neće biti tek jednokratni porez.

Stranka desnog centra Juntos por el Cambio zakon je opisala kao "zaplijenjivački".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 13:36