Nisu nas iznenadile kritike i orkestrirani napadi na rezoluciju jer to traje već dulje vrijeme. U svemu je bilo puno manipulacija i sramotnih neistina, ali rekla bih da je sve to sramotnije za one koji su ih iznosili nego za nas", ispričat će Mateja Medlobi, asistentica u uredu Predraga Freda Matića u Europskom parlamentu.
Za ovu se Varaždinku čulo početkom 2020. kada je s Majom Sever i Brankom Mikšić Bakšić proglašena dobitnicom nagrade "Ponos Hrvatske" jer su obilazile siromašne i pomagale ljudima u najzabačenijem krajevima Hrvatske kako bi imali bolji život. Ono što se ne zna jest podatak kako je Mateja Medlobi koordinirala procese izrade Rezolucije o stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU, koja je usvojena u četvrtak na glasanju s 378 glasova "za" naspram 255 glasova "protiv", dok je Fred Matić vodio političke pregovore.
"Razumije se da smo željeli pridobiti većinu članova Parlamenta, i Fred je zbog toga vodio pregovore s predstavnicima svih političkih grupacija, uključujući čak i krajnju desnicu. Naravno da nismo očekivali da će nas oni podržati, ali to je bio naš politički manevar", kaže Mateja Medlobi s kojom smo razgovarali dan nakon pobjede u Europskom parlamentu.
U svibnju je izgledalo da imate podršku Europske pučke stranke (EPP), potom su uslijedili žestoki napadi iz njihovih redova. Što se dogodilo u međuvremenu?
- To se moglo očekivati, ali mislili smo da će kritike ipak biti konstruktivnije. Posljednjih tjedana bilo je strašno puno lobiranja protiv naše rezolucije, tako da su pučani i demokršćani reterirali u odnosu na svoje prijašnje pozicije. Dapače, neugodno su nas iznenadili kada su u posljednji trenutak izišli s alternativnom rezolucijom, međutim, mi smo čvrsto vjerovali da u Europskom parlamentu postoji većina koja će stati uz tekst koji smo ponudili. To se na kraju i dogodilo, a za našu rezoluciju glasalo je i dvadesetak demokršćanskih parlamentaraca. Ali i krajnja desnica je također ponudila svoju rezoluciju i da je prošao neki od ova dva prijedloga, naš dokument bi propao.
Jeste li tražili ukidanje prigovora savjesti, što vam predbacuju konzervativci?
- Ma kakvi. Tko god test čita s razumijevanjem, može vidjeti da gotovo u prvoj rečenici podržavamo pravo na prigovor savjesti i nigdje u tekstu ne zahtijevamo zabranu. Ono što zahtijevamo jest da pacijentice imaju pravo na zaštitu i to se apsolutno mora poštovati. Dakle, ako neki liječnici imaju prigovor savjesti, zdravstveni sustav mora pacijentici osigurati da joj netko obavi pobačaj. To je naša jasna pozicija. Kada su naši protivnici shvatili da su ostali bez argumenata, uhvatili su se izjave izvjestitelja Freda Matića o njegovu političkom stavu o ovom problemu. To je bila prljava kampanja, međutim, nije uspjela.
Isto tako su vas napali da pokušavate ukinuti zabranu pobačaja u čitavoj Europskoj uniji?
- Gledajte, naš stav je jasan, a glasi: svaka žena treba imati pravo na pobačaj, ali ovom rezolucijom se ništa ne zabranjuje niti zapovijeda državama-članicama. Brojke jasno pokazuju da, tamo gdje postoje, zabrane ne smanjuje broj pobačaja nego se gura te žene u ilegalnu sferu pa obavljaju pobačaje koji su opasni za njihove živote i zdravlje. To je strašno i nedopustivo. Podjednako je loše i to što neke države u kojima je pobačaj dopušten čine sve da ga otežaju pa uvode nekakva razdoblja u kojima žene mogu odustati ili obvezne konzultacije sa stručnjacima. Na taj se način pokušava otežati pristup pravu na pobačaj, a to je nedopustivo.
To je slučaj i s Hrvatskom.
- U Hrvatskoj je najveći problem rasprostranjeno pozivanje na priziv savjesti. Ovdje postoje institucije u kojima nitko ne obavlja takve zahvate, iako u Hrvatskoj imamo sustav javnog zdravstva, što znači da poreze kojima se financira zdravstvo plaćaju i obveznici koji podržavaju pravo žene na pobačaj. A kada traže tu uslugu, ne mogu je dobiti.
Što su onda stanovnice Europske unije postigle zahvaljujući vašoj rezoluciji?
- Dobile su jasnu i nedvosmislenu poruku da Europski parlament neće tolerirati kršenje ljudskih i svih ostalih stečenih prava. To je jako važan politički stav. Meni osobno jako puno znače poruke koje posljednjih dana stižu u naš ured, a u kojima piše "hvala jer ste nam pokazali da postoji nada". Ženska prava postoje i nitko ih ne smije ugrožavati, a sada smo ovom rezolucijom poslali poziv zemljama-članicama EU da se još snažnije angažiraju u ovom području. Ovo je granica koja se ne smije prijeći.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....