CRO DEMOSKOP

Zbog megaafere u Ini stradali rejtinzi HDZ-a, Vlade i Plenkovića: Vlada dobila najnižu ocjenu dosad

Da su izbori danas HDZ bi i dalje bio relativni pobjednik, ali s čak tri postotna poena manjom potporom nego prošloga mjeseca

Andrej Plenković

 Goran Mehkek/Cropix

RTL u suradnji s Promocijom plus ekskluzivno donosi CRO Demoskop za rujan. Agencija Promocija Plus ekskluzivno je istraživanje za RTL provela između 1. i 3. rujna, dakle nakon uhićenja petorke u pljački INA-e, od kojih su dvoje bili članovi vladajuće stranke.

Rejting stranaka

Milijarda kuna i to još ukradena na plinu od čije cijene građani strahuju, bila je, čini se, ipak malo previše za hrvatske birače. Stradali rejtinzi i HDZ-a i Vlade i premijera.

No, da su izbori danas HDZ bi i dalje bio relativni pobjednik, ali s čak tri postotna poena manjom potporom nego prošloga mjeseca (rujan 24,2 posto - kolovoz 27,1 posto), što je i najveći međumjesečni pad HDZ-a otkako ga je 2016. preuzeo Andrej Plenković. SDP na aferi INA nije profitirao, završio je na 16,6 posto (16,1 posto u kolovozu), kao i Možemo koji stagnira na trećem mjestu s 10,6 posto, jednako kao i u kolovozu.

Jedini koji još lovi doticaj s prvom trojkom je MOST koji je ovaj mjesec na 9 i pol posto i puše za vrat platformi Možemo (MOST bio na 8,4 posto u kolovozu).

Domovinski pokret jedini je koji još prelazi izborni prag (rujan 5,5 posto - kolovoz 5,8 posto), dok se na oko 2 posto kreću Centar (rujan 2,2 posto - kolovoz 1,9 posto) i HSS (rujan 1,8 posto - kolovoz 1,3 posto).

Među prvih deset stranaka još su se ugurali Fokus (rujan 1,6 posto - kolovoz 1,3 posto), Živi zid (rujan 1,6 posto - kolovoz 0,9 posto) i Socijaldemokrati (rujan 1,3 posto - kolovoz 1 posto), a druga najjača snaga u zemlji, nakon HDZ-a su neodlučni građani (18,1 posto) koje stranke i njihovi lideri na izborima tek trebaju pridobiti.

Najpozitivniji političar

Strankama i liderima za privlačenje neodlučnih birača svakako treba pozitivna percepcija koju već godinu i pol čvrsto na vrhu ljestvice drži predsjednik Republike Zoran Milanović (rujan 16,4 posto - kolovoz 16,8 posto). On je u blagom padu za razliku od premijera Plenkovića kojega je afera INA spustila na 15 posto (bio na 16 posto u kolovozu). Treći najpozitivniji hrvatski političar trenutno je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević (rujan 4,8 posto - kolovoz 4,6 posto).

Redoslijed prve trojke isti je kao u kolovozu, a za njima ikone desnice koje bilježe svoje najbolje rejtinge ikad: MOST-ovac Miro Bulj i čelnik Domovinskog pokreta Ivan Penava s oko 2 posto najviše su dosad na ljestvici hrvatskih političara (Bulj u kolovozu bio na 0,4 posto, a Penava na 1,6 posto). Društvo im čine bivši ministar Zdravko Marić (rujan 1,9 posto - kolovoz 4,4 posto) i splitski gradonačelnik Ivica Puljak (rujan 1,8 posto - kolovoz 1 posto).

U prvih deset još su čelnici ljevice Peđa Grbin (rujan 1,2 posto - kolovoz 1,5 posto) i Sandra Benčić (rujan 1 posto - kolovoz 1,8 posto) te Mostovac Marin Miletić (rujan 0,9 posto - kolovoz 0,9 posto). Zanimljivo je i kako su u top 10 čak četvorica predsjednika stranaka, ali ne i šef MOST-a koji u ovoj desetorki ima čak dva člana, no Bože Petrova nema. A još nema ni nikoga tko bi ugrozio najpozitivnijeg gospodina Nitko (29,2 posto).

Najnegativniji političar

Listu negativnih tradicionalno predvode čelnici države. Negativna percepcija premijeru Plenkoviću porasla je za čak tri postotna poena (rujan 29,2 posto - kolovoz 26,7 posto), dok se nakon kolovoške šutnje i apstinencije od javnih svađa negativna percepcija predsjednika drastično smanjila - za gotovo 9 postotnih poena (rujan 13,7 posto - kolovoz 22,5 posto). Čvrsto treće mjesto najnegativnijih drži Milorad Pupovac (rujan 4,9 posto - kolovoz 5,4 posto).

Crnu listi nastavljaju šefovi SDP-a i Sabora Peđa Grbin (rujan 2,3 posto - kolovoz 0,9 posto) i Gordan Jandroković (rujan 2 posto - kolovoz 1,6 posto), te ministri Mario Banožić (rujan 1,7 posto - kolovoz 2,5 posto) i Grlić Radman (rujan 1,7 posto - kolovoz 1,5 posto). Božo Petrov nije ušao u top 10 pozitivaca, ali jest negativaca (rujan 1,7 posto - kolovoz 0,1 posto), kao i Vili Beroš (rujan 1,7 posto - kolovoz 2,3 posto) i Marin Miletić (rujan 1,4 posto - kolovoz 0,2 posto).

Ocjena Pantovčaka, Banskih dvora i Sabora

Čvrstu trojku građani i dalje daju predsjedniku Republike (rujan 2,77 - kolovoz 2,74), dok Vladu ocjenjuju najnižom ocjenom dosad u mandatu premijera Plenkovića (rujan 2,15 - kolovoz 2,31). Dovoljan - dva dali su i Hrvatskom saboru koji je na raspustu do polovice rujna (rujan 2,20 - kolovoz 2,19).

Gotovo 80 posto ispitanih smatra da država ide u pogrešnom smjeru (u kolovozu je 70,2 posto i ispitanika smatralo da država ide u pogrešnom smjeru), no i 13 je posto ispitanih koji u svemu vide dobar smjer države (u kolovozu 17,5 posto ispitanika smatralo da država ide u dobrom smjeru), što je inače najniža razina još od 2016. godine i krize Oreškovićeve vlade.

NAPOMENA: Istraživanje je za RTL provela agencija Promocija plus od 1.- 3. rujna na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/-2.77 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 16:59