OBJAŠNJENJE GEOLOGA

Zašto nastaju ogromne rupe u tlu nakon potresa? Mještani: ‘Otvara se zemlja i guta nam kuće‘

Statičari obilaze područje i mole ljude da se paze i odmah zovu geotehničare. Mještani su u strahu
 Darko Tomaš/Cropix

Statičari Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo (HCPI) koji obilaze područje Petrinje, Gline i Siska primijetili su posljednjih dana u manjim mjestima sve više i više otvorenih rupa - kaverna i likvefakcija, koje se pojavljuju u tlu gdje ima puno vode i pijeska.

Neke su se rupe pojavile ispod kuća, što nije bezopasno jer tlo nestaje ispod temelja, druge u dvorištima, neke u njivama... Timu statičara i arhitekata pridružilo se sada i nekoliko geologa. Na terenu se mogu vidjeti kuće koje izgledaju kao da ih je zemlja "pojela".

- Stanovnici tih područja moraju dobro paziti na tu pojavu i ako imaju takve kaverne, trebaju zvati geotehničare da ih pregledaju - rekao je Josip Atalić, koordinator HCPI-ja.

image
Darko Tomaš/Cropix

Inače, geolozi i seizmolozi ističu da je pojava likvefakcija vezano za potrese u Hrvatskoj vrlo rijetka. Ta pojava nastaje tijekom potresa na pjeskovitom tlu zasićenom vodom te tlo gubi čvrstoću i nosivost, prelazi u tekuće ili polutekuće stanje i izbacuje mulj vani.

Nekoliko takvih slučajeva zabilježeno je primjerice ovih dana u Palanjku, u Galdovu i Topolovcu kod Udruge Kas.

- Kod nas u dvorištu pojavila se rupa. Sličnih u Palanjku ima jako puno, kao i pukotina po dvorištima. U tijeku je u mjestu i sanacija nasipa zbog odrona gdje su bile velike raspukline u tlu. Posjetili su nas seizmolog i geolozi te tek trebaju napraviti analize, no rekli su da je došlo do diferencijalnog slijeganja tla - rekla je Bernarda Boček Beloglavec, dipl. ing. fizike.

Vezano za obilaske stradalih građevina, na terenu je oko 200 statičara - konstruktora i arhitekata volontera, a prijavljenih dobrovoljaca je 700, ali ne mogu zbog posla svi biti stalno na terenu te će doći i do rotacija. Tijekom zadnjih nekoliko dana pregledano je 5200 građevina, a prijavljeno ih je za pregled 16.800.

image
HZCPI

Kategorije su crvena, to je za građevine u kojima se ne smije boraviti, žuta za privremeno neuporabljive do sanacije određenog dijela, zelene koje su imale manja oštećenja, ali su zapravo u redu, i bijele za one koji su statičare zvali samo zbog straha, ali nema nikakvih oštećenja. Crveno označenih građevina dosad je 1010, žutih 1333, bijelih 149 i zelenih više od 2500.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. travanj 2024 00:00