LJUBLJANA - U Bruxellesu sve više gube strpljenje zbog Slovenije i Hrvatske odnosno zbog toga što još nema dogovora o Ljubljanskoj banci i njenim hrvatskim štedišama, kojim Slovenija uvjetuje ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom, objavio je u petak slovenski radio.
EKSKLUZIVNO: PRVA PRESUDA PROTIV LJUBLJANSKE BANKE 'Slovenske banke moraju vratiti dug s kamatama'
"EU sve više gubi strpljenje" zato što još nema dogovora o Ljubljanskoj banci, navodi radio ilustrirajući to i izjavom europskog povjerenika za proširenje Štefana Fuelea kako EU ne želi da "bilateralne mine" eksplodiraju tijekom pristupnog procesa te da je ova godina bitna u nastojanjima EU da sačuva kredibilitet procesa širenja.
Pitanje ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s EU u Sloveniji je zbog političke krize ponovno postalo jednom od istaknutih političkih tema, osobito uoči sastanka stručnjaka za Ljubljansku banku, najavljenog za idući tjedan u Ljubljani, te susreta koji će u Bruxellesu na marginama europskih ministara vanjskih poslova imati šefovi diplomacija Vesna Pusić i Karl Erjavec.
FOTO: NOVI PROBLEM U ODNOSIMA ZAGREBA I LJUBLJANE Slovenija sada traži cijeli Piranski zaljev: Sve do Savudrije!
Ministri vanjskih poslova dviju zemalja u Bruxellesu će idućeg tjedna pokušati naći "novi put za rješenje spora" oko Ljubljanske banke, no u Bruxellesu se "već neslužbeno govori o mogućnosti da u sporu kao posrednik nastupi Europska komisija, osobito ako Slovenija i Hrvatska spor ne bi riješile do proljeća", navodi slovenski radio.
Umjereni optimizam da bi se u sporu moglo naći bilateralno rješenje u srijedu je, najavljujući odlazak svoje stranke iz vlade za 22. veljače, iznio slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, predsjednik Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) zbog čijeg će izlaska iz vlade premijer Janša dodatno izgubiti dva ministra, nakon što su je ovog tjedna već napustila dva ministra iz redova Građanske liste (GL), stranke predsjednika parlamenta Gregora Viranta.
"Mislim da u veljači možemo naći rješenje koja bi omogućilo da slovenski parlament ratificira hrvatski pristupni ugovor", rekao je novinarima Erjavec uoči kriznog sastanka svoje stranke, dodavši kako vjeruje da u vladi ne bi bilo problema s potvrđivanjem zakona o ratifikaciji ako se "na ekspertnoj razini nađe neki konsenzus" za Ljubljansku banku s kojim bi se složile slovenska i hrvatska vlada.
U slovenskom parlamentu je za ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora potrebno osigurati dvotrećinsku većinu pa je Erjavec ponovo upozorio da je vremena za rješenje Ljubljanske banke i ratifikaciju relativno malo. U ožujku će, kako je najavio, i on otići s mjesta ministra vanjskih poslova, a politička kriza mogla bi završiti i raspuštanjem parlamenta te prijevremenim izborima, u kojem slučaju ratifikacija ne bi bila ni tehnički moguća.
Odgađa se sastanak hrvatskog i slovenskog pregovarača?
ZAGREB - Gostujući jutros u emisiji Poligraf Hrvatskog radija , u kojoj je bilo riječi o problemima u vezi sa slovenskom ratifikacijom hrvatskoga pristupnog ugovora s Europskom Unijom, zamjenik ministrice vanjskih poslova Joško Klisović izjavio je kako Hrvatska u ovom trenutku ne namjerava povući punomoći za tužbe protiv Ljubljanske banke.
Ujedno, u razgovoru s Mislavom Togonalom, najavljena je moguća odgoda sastanka hrvatskog i slovenskog pregovarača Zdravka Rogića i Francea Arhara.
Kako je Jutarnji danas ekskluizvno objavio, u sjeni velike diplomatske ofenzive donesena je i prva presuda protiv Ljubljanske banke u Hrvatskoj . Podneseno je više od 30 tužbi, a ova je teška samo 254 eura, ali je vrlo važna jer otvara novu stranicu u pravnoj praksi. Opširnije pročitajte OVDJE
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....