Baš kad je Hrvatska pozelenjela na europskoj koronakarti, od 118 jučer novozaraženih covidom-19 više od trećine, odnosno 40, bilježi se u Zadarskoj županiji. Naime, dok je u posljednja dva tjedna bilo 38 novozaraženih na 100.000 stanovnika u Hrvatskoj, u Zadru se ta brojka povećala na čak 146, što je znak ne samo za alarm nego i za brzo i ozbiljno djelovanje lokalnog stožera civilne zaštite.
"U prvom tjednu lipnja broj novooboljelih s područja Zadarske županije bio je 5 posto, a danas je 35 posto. Na košarkaškoj utakmici okupili su se bez primjene mjera, a onda su se poslije okupljali i u domovima i restoranima. To nam je svima upozorenje. Iako je situacija u državi povoljna, i dalje trebamo biti oprezni", rekao je Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, na konferenciji za medije Nacionalnog stožera.
"Da se ovo što se dogodilo u Zadru dogodilo u drugim županijama, ne bismo više bili u zelenom. Ako želimo sačuvati zdravlje stanovnika i gostiju i imati dobru i dugu sezonu, ne smijemo gubiti nadzor nad epidemijom. Mora se kontrolirati sve što se zbiva, i u zatvorenim prostorima, jer kad brojke počnu rasti, minimalno rastu zadnja dva dana, trebat će nam tjedni i donošenje mjera kako bi brojke počele padati. Lokalne vlasti trebaju kontrolirati događanja", rekao je potpredsjednik Vlade Davor Božinović, koji, prema nekim informacijama, u ponedjeljak dolazi u Zadar na razgovor s lokalnim čelnicima.
Veći angažman
Činjenica je da bi rast novooboljelih koji se bilježi u Zadru od "kolektivnog ludila" nakon osvajanja državnog prvenstva u košarci početkom mjeseca te većeg boja krizmi i vjenčanja mogao opasno ugroziti turističku sezonu ne samo u toj županiji. Upravo zato očekuje se veći angažman županijskog stožera civilne zaštite u nadziranju većih okupljanja i inzistiranje na poštivanju epidemioloških mjera.
Prije kobne utakmice i "masovnog grljenja" Zadarska županija bila je na desetak novozaraženih dnevno među testiranima, a onda je tjedan dana poslije, čemu su doprinijela i obiteljska okupljanja "bez kontrole", broj skočio na tridesetak da bi jučer bilo 40 novih slučajeva.
Zabrinjava to i prvog zadarskog epidemiologa dr. Alana Medića, koji objašnjava da je među zaraženima 70 posto mlađih od 40 godina, odnosno među necijepljenom populacijom sklonoj masovnim okupljanjima, dok je među starijima bilo tek desetak zaraženih u protekla tri tjedna od kojih niti jedna osoba nije završila u bolnici.
"Imamo porast zaraženih od košarkaške utakmice i već sam tada predvidio da bismo mogli bilježiti rast u iduća tri do četiri tjedna. Upravo sad se to i događa, ali nije kriva samo utakmica nego i krizme i vjenčanja na kojima se okuplja veliki broj ljudi, i to poprilično nekontroliranog i neodgovornog ponašanja", naglašava Medić.
Dodaje da se broj cijepljenih ipak povećava u posljednje vrijeme. Naime, ne treba zaboraviti da su tri dalmatinske županije prije petnaestak dana bile među onima u kojima je najmanje cijepljenih građana. Jučer je dr. Medić ponovo pozvao žitelje županije da se cijepe s obzirom na to da se i u Hrvatskoj pojavio delta soj virusa (indijski), a vjerojatno ga ima i među novozaraženima u Zadarskoj županiji. Iako još nema službenu potvrdu, dr. Medić je uvjeren da se u Zadru širi upravo delta soj. Naime, baš zbog te činjenice važno je da se što prije primi i druga doza cjepiva jer se pokazalo da je zaštita od delta soja nakon prve doze samo 30 posto, a nakon druge 90 posto.
Što se pak tiče mogućih problema na europskom "semaforu" zbog situacije u Zadarskoj županiji, zasad na karti ECDC-a situacija ostaje nepromijenjena.
Novost u testiranju
"Hrvatska se vodi na tom 'semaforu' po sistemu četiri regije, i trenutno su sve u zelenom. Sve primorske pripadaju tako u jednu, uključujući Zadarsku županiju. S obzirom na to da je trenutna situacija primjerice u Istri odlična, a nije alarmantno ni u ostalim morskim županijama, one spašavaju situaciju u zadarskoj", objašnjava epidemiolog HZJZ-a dr. Bernard Kaić. Dodaje da inače postoji i europska karta županija na kojoj svatko tko želi provjeriti situaciju u Hrvatskoj trenutno može vidjeti da je Zadarska županija u lošoj situaciji. Naglašava da se sve to mora shvatiti vrlo ozbiljno, a to znači da je nužno pridržavanje svih epidemioloških mjera.
Stožer je jučer ponovio nova epidemiološka pravila od početka srpnja pa svi koji organiziraju veća okupljanja to moraju prijaviti civilnoj zaštiti, a onda to znači da svi prisutni moraju imati potvrde o preboljenju, negativnom testu ili potvrdu o cijepljenju, objašnjavaju iz Nacionalnog stožera civilne zaštite. Koliko je to važno, pokazuje i slučaj Zadarske županije.
Stožer također najavljuje da svi koji se testiraju brzim antigenskim testom i dobiju pozitivni nalaz od početka srpnja moraju i na PCR testiranje.
Naime, na razini ECDC-a kao pozitivni na koronu bilježe se samo oni koji su testirani PCR testovima, odnosno isključivo taj test priznavat će se kao dokaz o preboljenju covida-19. Brzi antigenski testovi vrijede samo kao dokaz da netko nema koronu i vrijede samo 48 sati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....