U posljednja tri dana u zadarskom Zavodu za javno zdravstvo testirane su 164 osoba od kojih je četvero bilo pozitivno na Covid-19.
- Od jučer testiranih nitko nije bio pozitivan, a u samoizolaciji su 124 osobe. Sve su te osobe vezane uz rad na teniskom turniru tijekom prošlog tjedna - saznajemo od dr. Alana Medića, ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo u Zadru. Dodaje da se nakon prvog straha koji se pojavio kod dijela onih koji su bili na turniru ili u blizini zaraženih osoba broj onih koji zovu Zavod bitno smanjio.
Prvog dana morali su otvoriti četiri telefonske linije, a bilo je više od 600 poziva. Sad se 'panika' pojavi povremeno primjerice kad se objavi tko je od tenisača koji su bili na turniru pozitivan pa se javi puno onih koji su bili u njegovoj blizini.
- Najčešće se radi o onima koji su snimili selfije s tenisačima pa pitaju trebaju li u samoizolaciju ili na testiranje. Taj trenutak koliko traje snimanje selfija, a u Zadru ih se tih dana snimilo tisuće, epidemiološki se ne može smatrati razlogom za testiranje pa ni za samoizolaciju jer je mogućnost zareze na taj način minimalna - kaže dr. Medić.
No, dodaje kako je i ovaj turnir primjer da se ne smijemo opustiti i da je oprez i dalje nužan.
Sastaje se Stožer, nova odluka o granicama
Ministar unutarnjih poslova i čelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović najavio je jučer novi režim koji će se provoditi na hrvatskim granicama s BiH i Srbijom, a koji bi mogao uključivati i ponovnu obveznu samoizolaciju od 14 dana.
"Pratimo epidemiološku situaciju u zemljama susjedstva i ovo što bilježimo posljednjih dana su infekcije koje dolaze, odnosno koje donose ljudi koji najvećim dijelom dolaze iz zemalja našeg istočnog susjedstva", rekao je Božinović novinarima u Zaprešiću na predstavljanju HDZ-ovih kandidata s liste za 1. izbornu jedinicu.
Istaknuo je da sutra imaju sastanak Nacionalnog stožera na kojem će vjerojatno donijeti odluku kojom će promijeniti režim koji u ovom trenutku postoji na graničnim prijelazima Hrvatske sa Srbijom, BiH i Crnom Gorom, ali i kada je u pitanju putovanje za državljane Kosova i Sjeverne Makedonije.
"Sutra ćemo donijeti odluku, znate da one stupaju na snagu u 00 sati sljedeći dan; međutim ne bih sada prejudicirao, ali vjerojatno režim koji je postojao - a to znači samoizolacija za one koji dolaze iz smjera tih država, sutra će o tome biti riječi i vjerojatno ćemo donijeti odluku na tom tragu, ali pričekajmo do sutra", naglasio je potpredsjednik Vlade ministar Božinović.
Pročelnica: Svaka temperatura tretira se kao koronavirus
Pročelnica gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Romana Galić u HRT-ovoj emisiji "Dobro jutro Hrvatska" kazala je da je u Zagrebu 11 domova za starije koje su pod ingerencijom Grada Zagreba. Naglasila je da je 28 privatnih domova, 36 obiteljskih domova, te četiri doma su pružatelji usluge bez osnivanja domova.
- Kapacitet je oko 6500 korisnika, sada nešto manje jer smo svjesni situacije koja je bila i prije ovih novih mjera. Tako da smo imali zabranu prijema korisnika, kazala je Galić.
Naglasila je da je trenutni kapacitet u zagrebačkim domovina oko 4000 korisnika. Galić je rekla da je u posljednjih tri mjeseca samo u jednom privatnom domu došlo do proboja virusa. Pohvalila je epidemiološku službu koja je sjajno odradila posao.
Galić je naglasila kako u ova tri mjeseca nismo imali niti jedan proboj virusa u domove za starije kojima je osnivač Grad Zagreb.
- Nove mjere, prateći epidemiološku situaciju, nastupile su 21. lipnja. One se prvenstveno odnose na obustavu posjeta našim korisnicima, a obustavljeni su izlasci korisnika iz doma, dostave hrane i higijenskih potrepština. Obustavlja se i usluga dnevnog boravka. Pružanje usluge pomoći u kući ona se i dalje provodi,ali uz minimalni fizički kontakt, istaknula je Galić.
Galić je kazala da su sve ostale mjere na snazi od prije i da se prati epidemiološka situacija i dalje.
- Dezinficiranje prostorija, mjerenje temperature, bilježenje tko ulazi u domove, obavezno nošenje zaštitne opreme, sve ono što je prepisao HZJZ, dodala je Galić.
Zaštitne opreme ima dovoljno
Galić je kazala da zaštitne opreme ima dovoljno.
- Zaposlenici se kontroliraju tako da mjere temperaturu i svaka pojava bilo kakvih respiratornih infekcija ili ako je netko boravio s nekim tko je zaražen ili je boravio izvan RH onda on kontaktira svoga liječnika da ne dolazi na posao, rekla je Galić.
Naglasila je i da su sve medicinske sestre u domovima educirane da uzimaju bris.
- Kada postoji sumnja, osoba će se smjestiti u posebnu prostoriju, kontaktirat će se nadležni liječnik i epidemiološka služba i s obzirom na ostale simptome imamo postupak dalje, kazala je pročelnica Galić.
- Važno je reći da onda medicinske sestre uzimaju bris, što olakšava i ubrzava cijeli postupak, istaknula je.
Dodala je da se prati svaka respiratorna sumnja, a da se svaka temperatura tretira kao COVID-19 i osoba se izolira, a kada je nalaz negativan onda se vraća u svoju sobu.
Galić je kazala da je korisnicima teško što ne mogu imati kontakt sa svojim članovima obitelji, ali da shvaćaju da je to u interesu njih i zaštita njihova života. Naglasila je da se djelatnici trude da im virtualnim putem omoguće kontakt s obitelji.
Galić je dodala da korisnici, ali i djelatnici dobivaju psihološko- stručnu pomoć. aglasila da su slobodne aktivnosti dozvoljene ako su u sklopu doma i u skladu s epidemiološkim mjerama,a li su u principu smanjene na minimum.
Galić je istaknula da je od 11. travnja krenula i bolja komunikacija s domovima u privatnom vlasništvu. Dostavljala im se čak zatitna oprema.
Galić je naglasila da su gradskom uredu posebno bitni korisnici s invalididetom. Istaknula je da i pučke kuhinje rade, a starijim osobama hrana se dostavljala na kućnu adresu.
Galić je kazala da su zagrebački domovi sigurni i da ni jedan dom u vlasništvu grada nije jako oštećenu poteresu koji se dogodio u Zagrebu 22. ožujka ove godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....