STEGNULI REMEN

Vlada HEP-u dopustila da se zaduži za 1,2 milijarde kuna

Zagreb, 031209.Markov trg.Sjednica vlade.Premijerka Jadranka Kosor i ministra financija Ivan Suker.Foto: Damjan Tadic / CROPIX
 Damjan Tadić / CROPIX

Vlada je danas u saborsku proceduru poslala osam zakona kojim se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s onim u Europskoj Uniji (EU), pa joj do kraja godine ostaju još samo dva zakona iz segmenta prilagodbe EU.

„Ostala su nam još samo dva zakona, nakon kojih ćemo moći podvući crtu i reći da smo završili posao prilagodbe propisima EU“, ocijenila je premijerka Jadranka Kosor.

Dodala je kako Hrvatskoj ostaje posao prilagodbe 'novoj' pravnoj stečevini Unije, no o tome će se ramišljati nakon što Zagreb obavi posao usklađivanja sa 'starom' pravnom stečevinom. U ovoj su godini donešena 82 zakona koja nose oznaku usklađivanja s EU-om, a nakon pada slovenske blokade Banski dvori očekuju i da će uskoro zaključiti pristupne pregovore.

Prema najavama premijerke, u ovoj bi se godini trebala održati još jedna Međuvladina konferencija, na kojoj bi Hrvatska trebala otvoriti tri, a zatvoriti dva poglavlja pravne stečevine Unije. U Vladi očekuju i da će se do kraja godine formirati radna skupina za izradu hrvatskog pristupnog ugovora.

„Prionite poslu. Pred nama još uvijek ima posla, iako smo najveći dio odradili“, poručila je Kosor svojim ministrima.

HEP-u dozvola da se zaduži za 1,2 milijarde kuna



Vlada je dala suglasnost i odobrila državna jamstva Hrvatskoj elektroprivredi (HEP) za zaduženja kod domaćih i stranih banaka, u ukupnom iznosu većem od 165 milijuna eura, što je oko 1,2 milijarde kuna.

Najveći kredit, 100 milijuna eura, HEP će uzeti kod Deutsche Banka. Istodobno, HEP će se kod PBZ-a zadužiti za više od 38,4 milijuna eura, a kod Raiffeisena za 20 milijuna eura,te kod Splitske banke za šest milijuna eura, dok će se kod Zagrebačke banke zadužiti za 10 milijuna kuna. A. M.

Vlada je danas donijela i zaključak na temelju kojeg će se članovi nadzornih odbora državnih tvrtki birati javnim natječajem. Kako bi to bilo moguće, sva ministarstva u roku od 15 dana Vladi moraju dostaviti prijedloge izmjene propisa kojima je ta tematika regulirana, a u roku od 30 dana mora se pripremiti prijedlog propisa o uvjetima i kriterijima budućeg izbora članova nadzornih odbora.

Kosor je istakla kako je uprava i nadzornim odborima javnih poduzeća uputila pismo u kojem traži da joj se objasni način korištenja službenih automobila, te je spomenula mogućnost njihove prenamjene, budući da je Vlada, zbog krize, odustala od obnove voznoga parka.

„Zatražila sam i uvid u stanje menadžerskih ugovora, od kojih će se neki vjerojatno morati mijenjati“, poručila je premijerka.

Na današnjoj se sjednici Vlade nije raspravljalo o mogućnosti odlaska Božidara Kalmete, ministra mora, prometa i infrastrukture. Sam Kalmeta na sjednici je predstavio novi Program građenja i održavanja javnih cesta, prema kojem će se za cestogradnju u Hrvatskoj u razdoblju od 2009. do 2012. utrošiti oko 15 milijardi kuna.

Vlada je uvela i neke nove upravne pristojbe, a povećala je i neke od postojećih. Tako će, primjerice, izdavanje putovnica u hrvatskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inozemstvu sada stajati 800 kuna za osobe starije od 27 godina, odnsono 600 kuna, za osobe mlađe od 27 godina. Odluka je Banskih dvora i da se vodni resursi ne mogu privatizirati, što je u skladu s pravnom stečevinom EU.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 06:58