Više od 90.000 građana u Hrvatskoj osobne iskaznice ima u mobitelu. To znači da s mobitelom mogu ući u sustav e-Građani (digitalni državni šalter) i preko mobitela kod kuće ili na ulici potpisivati dokumente.
Već dulje vrijeme imamo dva elektronička zapisa na osobnim iskaznicama - identifikacijski i potpisni certifikat. Identifikacijski građane prepoznaje kad se prijave u sustav e-Građani, a potpisni služi kao potpisni pin kad nešto treba vlastoručno potpisati. Hrvatska, kaže glavni direktor AKD-a Jure Sertić, ima mogućnost da ako se osobna iskaznica stavi u čitač, s računala se može potpisati bilo koji dokument. Novost je, međutim, što se sad to može i preko mobitela.
- Naša aplikacija zove se Certilia. Cjelokupno rješenje nastalo je u AKD-u, a Certilia je naš brend digitalnog identiteta. AKD u suradnji s MUP-om u brojnim policijskim upravama i postajama pomaže građanima aktivirati mobileID osobnu iskaznicu - kaže Sertić, pojašnjavajući kako građani, ako žele, nakon što preuzmu svoju osobnu iskaznicu, mogu doći do konzola i u policijskoj upravi dobiti pomoći pri aktivaciji osobne iskaznice na mobitelu.
Prelazak granice
U AKD-u su snimili i više videopriloga s uputama za aktivaciju mobileID osobne iskaznice i njezino korištenje, ali kad je riječ o digitalnim uslugama, kaže Sertić, građanima je potrebna kontinuirana edukacija.
- Zato smo na frekventne punktove stavili konzole i već godinu dana pomažemo građanima u korištenju Certilije - kaže Sertić i otkriva kako se preko nje unazad mjesec dana može dobiti digitalna putna vjerodajnica.
- To znači da prije nego što krenete na put, možete svoje putovanje najaviti graničnoj kontroli i dolaskom na granicu samo kliknete na mobitelu, pojavi vam se QR kod i prođete kroz granični prijelaz. U prvoj fazi se prolazi s putovnicom, a u drugoj će se moći i bez nje - kaže Sertić, napominjući da je digitalna putna vjerodajnica pilot-projekt u kojem Hrvatska sudjeluje s Finskom.
Potpisivanje
AKD je u Certiliju stavio i zdravstvenu iskaznicu te još dodatno opciju EU zdravstvene iskaznice, što znači da se može zatražiti preko telefona i da građani u svom walletu na mobitelu mogu imati i europsku zdravstvenu iskaznicu.
Za mjesec dana u walletu će biti i studentska iskaznica, pa će studenti moći s mobitelom doći u menzu, kliknuti na blagajni te konzumirati obrok. Glavni direktor AKD-a najavljuje i vozačku dozvolu.
S vjerodajnicom mobileID osobne iskaznice u sustav NIAS (e-Građani) dosad se prijavilo više od 583.000 puta. Zasad je u Hrvatskoj nešto više od 186.000 korisnika AKD-ovih certifikata, a elektronički je potpisano 7,2 milijuna dokumenata.
Uz novosti koje uvodi AKD, do lipnja iduće godine trebaju stupiti na snagu izmjene Zakona o osobnoj iskaznici po kojima će građani moći podnositi zahtjev za njezino izdavanje u bilo kojoj policijskoj upravi, odnosno postaji koja ima upravni odjel, neovisno o tome gdje imaju prijavljeno prebivalište ili boravište.
Izmjene zakona
To je moguće i sad, ali primjenom zakonske odredbe za izvanredne situacije za kojom je MUP posegnuo jer su u nekim upravama nakon pandemije, kad se nisu morale vaditi nove osobne iskaznice, imali strahovite gužve.
- Ta je odluka dala pozitivne rezultate: građani su iskoristili mogućnost da na brži način ishode osobne iskaznice u policijskim upravama ili postajama s manjim brojem stranaka - navodi MUP u obrazloženju izmjene Zakona.
Pravo na osobnu iskaznicu ima svaki hrvatski državljanin, a za starije od 18 godina ona je obavezan dokument. Zahtjevi za njezino izdavanje podnose se osobno, a za maloljetnike ga podnosi zakonski zastupnik. Djeca do 12 godina ne moraju biti prisutna, a starija moraju doći u policiju zajedno s roditeljem. Uz zahtjev treba priložiti dokaz o uplati naknade za izdavanje osobne iskaznice, dati na uvid staru osobnu iskaznicu, priložiti fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm te potpisati ugovor o pružanju usluga certificiranja.
Osobna iskaznica vrijedi pet godina, osim starijima od 70 kojima vrijedi doživotno. Elektronička osobna iskaznica u redovnom postupku izdaje se u roku od 30 dana i košta 13,27 eura, u ubrzanom postupku u roku od 10 dana po cijeni od 25,88 eura, a u žurnom u roku od tri dana po cijeni od 66,36 eura. Preuzima se u upravi ili postaji u kojoj je predan zahtjev.