Premijer Andrej Plenković posjetio je u srijedu poplavljeno karlovačko naselju Logorište, prohodao poplavljenom ulicom, dvorištima i nasipom i rekao kako se uvjerio da ljudima u kuće nije prodrla voda unatoč rekordnim vodostajima rijeka, jer su dvije privremeno postavljene box-barijere, jedna uz rijeku Koranu i druga uz Mrežnicu, odigrale dobru ulogu obrane od poplave.
Zahvalio je svima koji su danonoćno radili na terenu da obuzdaju vodu na kritičnim mjestima, Hrvatskim vodama, vatrogascima, policiji i lokalnoj i regionalnoj vlasti što pomažu ljudima, a box-barijere je nazvao „konceptom rješenja“.
"Vidimo ovdje ljude koje smo ranije znali zateći u domovima s metar i više vode u kući, a sada su zadovoljni jer se našlo učinkovito rješenje", rekao je premijer Plenković i pojasnio da je to ipak samo privremeno rješenje. Poručio je da se radi i na onom trajnom, za izgradnju sustava obrane od poplava.
Istaknuo je da upravo danas karlovački gradonačelnik Damir Mandić razgovara s tehničkom delegacijom Europske unije da bi se financirao taj projekt vrijedan 120 milijuna eura.
Osam faza gradnje sustava obrane od poplava
Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić izrazio je zadovoljstvo stanjem na terenu, unatoč činjenici da je na nekim lokacijama voda probijala uspostavljene nasipe i radi štetu, te je ponovno pojasnio da slijedi gradnja trajnih protupoplavnih objekata,odnosno završetak sustava obrane od poplave koji je u jednom dijelu grada uspostavljen, ali posljednjih 30 godina nije učinjeno ništa za obranu od Mrežnice i Korane.
Govoreći o velikoj količini kiše, Ćorić je rekao da voda ne radi samo štete, nego je i energent za proizvodnju struje. Nakon što je hidrologija u prvom, trećem i četvrtom mjesecu ove godine za Hrvatsku elektroprivredu bila loša, peti mjesec „nosi vrlo dobro vrijeme“.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đurković novinarima je, na pitanje zašto se stalno u Karlovcu obaraju rekordi vodostaja rijeka, rekao da odteretni kanal Kupa-Kupa nije u punoj funkciji, postoji projekt za vodnu stepenicu u Brodarcima koja bi riješila problem da u Karlovac ne dođu goleme količine vode Kupom.
Ova je Vlada RH sagledala potrebe za cjeloviti sustav zaštite od poplava, rekao je Đuroković, i rade se pripreme za izgradnju i rekonstrukciju 150 kilometara nasipa, deset kilometara armiranobetonskih zidova, retenciju Kupčina od 120 do 150 milijuna prostornih metara vode i drugo, a taj posao projektiranja, rješavanja imovinsko-pravnih pitanja i povlačenja sredstava traje.
Na pitanje jesu li utemeljene optužbe građana da je upravo nasip uz veliki gradski pročistač otpadnih voda uzrok što se u proteklih pet godina, kao nikada do sada, ponavljaju poplave, Đuroković je rekao: „Ne bih rekao, ne nije“.
„U Karlovcu imamo osam faza gradnje sustava obrane od poplava. Mi moramo raditi kako uspijemo pripremiti projekte, radimo ono što imamo spremno jer nemamo vremena čekati. Evo i prije povlačenja sredstava iz EU fondova oglasili smo javno savjetovanje za natječaj za gradnju trajnog nasipa ovdje Logorište-Mostanje-Mala Švarča. U lipnju ide natječaj za Selce-Rečica, do kraja godine prokop Korana-Kupa, te ćemo ove godine objaviti četiri nadmetanja vrijedna između 300 i 400 milijuna kuna.
FOTOGALERIJA: Plenković u naselju Logorište
U obilasku poplavljenog područja s premijerom je bio i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Kako je Hini rekla Biljana Željeznjak iz karlovačke ispostave Hrvatskih voda, vodostaj svih četiriju karlovačkih rijeka je u opadanju, ali izvanredne mjere za Koranu ostaju na snazi da bi se dežuralo danonoćno uz nasipe, nadograđivalo ih, ako voda počne negdje prodirati, te stalno treba crpkama prebacivati zaobalne vode, koje zbog box-barijere nemaju kamo, pa i one stvaraju probleme.
Bitno je da sve institucije rade svoj posao
Novinari su premijera upitali ne strahuje li da bi današnji razgovor Franje Varge s tužiteljima u Državnom odvjetništvu o aferi sms mogao naštetiti HDZ-u, a Plenković je odgovorio da niti zna što on tamo govori, niti je to njegov posao. Poručio je kako je njemu bitno samo da sve institucije rade svoj posao.
Na pitanje je li Ćiro Blažević član HDZ-a, Plenković je odgovorio da mu nije poznato je li formalno član, ali da misli da jest i dodao: „Ako i nije - ko da je“. Na dodatno pitanje hoće li u stranci biti kažnjen jer u kampanji za europarlamentarne izbore lobira za SDSS, Plenković je samo odgovorio: „Ćiro je super, nemojte, nama Ćiro, ko narodu više vrijedi nego mnogi drugi, sve je to ok“.
Plenković obišao i Jasenovac
Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je u srijedu Jasenovac i Ušticu u Sisačko-moslavačkoj županiji koji se pripremaju za vodeni val Save i informirao se o poduzetim mjerama obrane od poplave. Premijer je sudjelovao na sastanku Stožera za obranu od poplava na tome području, na kojem su, među ostalim, bili i župan Ivo Žinić i načelnica općine Jasenovac Marija Mačković.
Zahvaljujući predanom angažmanu svih nadležnih državnih, županijskih i gradskih službi situacija je, istaknuto je, pod kontrolom uoči nadolazećih povišenih razina vodostaja. Premijer je istaknuo i važnost Hrvatskih voda, vatrogasaca i drugih službi koji pripremaju Jasenovac, Ušticu i dio Mlake za moguće više vodostaje Save, jer je nedaleko ušće Une u Savu i povećane su razine vode koje dolaze iz BiH.
Dostavlja se pomoć kome je potrebna, zahvaljujem se Crvenom križu i svima koji su spremni pomoći, rekao je, uz ostalo, Plenković.
Premijer je istaknuo da Vlada radi na dugoročnom i kvalitetnom rješenje problema u obrani od poplava.
FOTOGALERIJA: Plenković s ministrima kod najkritičnijeg nasipa u Uštici
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....