U ovu će turističku sezonu, bude li sve u redu, hrvatski vatrogasci ući s novom tehnikom gašenja požara, demonstriranom u utorak u međimurskom Oporovcu. Najavio je to glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković nakon što je vidio kako su air tractori gelom Hydrex, pomiješanim s vodom, brzo i učinkovito ugasili otvorenu vatru. Jasno, očekuju se još i precizne analize.
Gel, objasnio je Davor Kirić, direktor primjene i razvoja tvrtke Švenda-Tarmann Chemie, koja je zastupnik njemačke tvrtke koja proizvodi Hydrex, brzo snižava temperaturu u središtu vatre pa za gašenje treba znatno manje vode zbog čega je cijeli proces brži.
- Hydrex guši plamen tako što se s vodom zadržava i lijepi na površinu te na njoj zadržava više od 90 posto vode. Tako produžuje vrijeme kontakta vode i vatre te hlađenje gorućih tvari. Kad voda ishlapi, na zemlji ostaje trag koji izgleda poput soli, a koji sprječava novo paljenje vatre - rekao je.
Glavni vatrogasni zapovjednik Hrvatske, Slavko Tucaković, dodao je kako "zbog globalnog zatopljenja i sve više ekstremnih pojava moramo razmišljati unaprijed i poboljšavati tehnike gašenja požara". Zadovoljan je onime što je vidio.
- Gela imamo dovoljno da ga već ove godine možemo isprobati u priobalju. Ekološki je prihvatljiv. Već kod prvog bacanja 1000 litara vode s pola litre gela mogao se vidjeti pozitivan učinak, a kako odmiče vrijeme, gel postaje još učinkovitiji i sasvim gasi plamen - rekao je Tucaković i najavio detaljniju analizu današnje demonstracije te mogućnost skorog korištenja ovog načina gašenja požara.
Hrvatski vatrogasni sustav ukupno je prošle godine imao na raspolaganju 2283 vozila za gašenje požara i spašavanje, 114 vozila za spašavanje s visina, 166 vozila za aparate i posebnu opremu, 3 sanitetska vatrogasna vozila, 10 vozila s opremom za zaštitu od opasnih tvari, 382 zapovjedna vozila, 1165 vozila za prijevoz vatrogasaca, 110 opskrbnih vozila, 146 specijalnih vozila te 61 plovilo. Na raspolaganju je i 30.887 operativnih vatrogasaca u dobrovoljnim vatrogasnim društvima i 3155 u javnim vatrogasnim postrojbama.
Od 1. siječnja do 31. svibnja ove godine vidljivo je značajno smanjenje broja požara u odnosu na prethodnu godinu. Tako je u 2022. godini u promatranom razdoblju zabilježeno 6272 požara na otvorenom prostoru dok je u ovoj godini zabilježeno 2064 što je smanjenje od 67%. Uspoređujući samo požare raslinja, vidimo kako je ta brojka smanjena za čak 75% te je u ovoj godini zabilježeno 1252 požara dok je u prošloj u istom razdoblju bilo 5032 požara. Opožarena površina smanjena je za čak 96% pa je s 48.921 ha smanjena na 1775 ha.
Ipak, u promatranom vremenu bilo je dosta padalina, velike vrućine tek su počele, a s njima i veća opasnost od zapaljenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....