"Pravna regulacija SLAPP-a - strateških tužbi protiv kritičkih glasova u Hrvatskoj i EU" bio je naslov panela koji je održan u ponedjeljak u Hrvatskom novinarskom društvu.
Iako nema jedinstvene definicije što su SLAPP tužbe, riječ je tužbama protiv medija, ali i protiv aktivista i nevladinih organizacija koje su očito neosnovane i zlonamjerne, a jedan od ciljeva im je ograničiti i obeshrabriti medije i novinare.
- One nisu samo napad na slobodu medija nego i napad na demokratski i pravni sustav jer kad zloupotrebljavate sustav i pravo pristupa sudu, zlorabite ga i napadate temeljne vrednote sustava i pravnog poretka - rekao je među ostalim Goran Selanec, sudac Ustavnog suda, koji je bio jedan od panelista.
- Suci često usvajaju sve dokazne prijedloge i često zapravo tek kad počnu pisati presude upuste se u suštinu predmeta, a da to učine na početku, odmah bi mogli prepoznati da su pojedine tužbe očito neosnovane i namjerne - rekla je odvjetnica Vesna Alaburić.
Predstavnici hrvatskog Ministarstva pravosuđa aktivno sudjeluju u radu radne skupine pri Vijeću EU o Prijedlogu direktive o zaštiti osoba uključenih u javno sudjelovanje od očito neosnovanih ili zlonamjernih sudskih postupaka. Kao što smo već isticali, Republika Hrvatska podržava donošenje direktive i ciljeve koji se njome žele postići, istaknuli su u Ministarstvu pravosuđa. Međutim, već postoji preporuka Komisije EU od 27. travnja prošle godine koja takve tužbe onemogućuje, a donošenje direktive jedan je od prioriteta švedskog predsjedanja EU.
U pogledu izvršenja Preporuka Komisije (EU) 2022/758 od 27. travnja 2022. Ministarstvo pravosuđa i uprave je u skladu s Programskim vijećem Pravosudne akademije u Program cjeloživotnog stručnog usavršavanja Pravosudne akademije za 2023. godine uvrstilo edukacije na temu strateške tužbe protiv djelovanja javnosti (SLAPP tužbe).
Neki od novinara koji su sudjelovali u raspravi istaknuli su i da su u strahu od takvih serijskih tužbi novinari pribjegli izbjegavanju pisanja o nekim osobama ili temama, a koje su od javnog interesa, te iznosili vlastite primjere kada su ih tužili i suci zbog kritičnih članaka.
- Već i sada postoji mogućnost u hrvatskom pravnom sustavu da se u slučaju takvih tužbi ne ode predaleko u sudski postupak i da se već na pripremnom ročištu ustanovi da se radi o zlonamjernoj tužbi. Nemojte ulaziti u samocenzuru zbog mogućih pogrešaka tijela vlasti - poručio je novinarima sudac Selanec.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....