PAKT S KRAJNJOM DESNICOM

Ugledni Politico piše o Plenkoviću u EU parlamentu i novoj vladi: ‘Još se nisu suočili s prošlošću...‘

Hrvatski premijer Plenković objavio je jučer da je prikupio 76 potpisa potrebnih za sastavljanje ‘nove i stabilne‘ Vlade

Ivan Penava, Damir Barna, Josip Dabro, Mario Radić

 Goran Mehkek/Cropix

Politico piše o pregovorima za sastavljanje Vlade u Hrvatskoj te o tome kako je vladajući HDZ ugodio krajnjoj desnici, Domovinskom pokretu, kako bi s njima sastavili vladu.

Politico piše kako je Domovinski pokret bio u središtu brojnih krajnje desničarskih kontroverzi u Hrvatskoj: od optužbi za poricanje ratnih zločina, do korištenja pokliča iz doma nacizma. Sada su spremni formirati novu vladu s vladajućim HDZ-om desnog centra, nakon izbora u travnju i spornih koalicijskih pregovora.

Hrvatski premijer Andrej Plenković objavio je jučer na Twitteru da je prikupio 76 potpisa potrebnih za sastavljanje ‘nove i stabilne‘ Vlade.

Politico piše kako je Domovinski pokret osnovao nacionalistički pjevač Miroslav Škoro 2020. godine kako bi pružio domoljubniju i krajnje desnu alternativu HDZ-u, vjerojatno najmoćnijoj stranci u Hrvatskoj, koja je pod Plenkovićem doživjela veliko restrukturiranje.

- Plenković je uložio velik napor da neutralizira krajnje desničare iz stranke, no sada je dosta onih koji su tada bili u HDZ-u, dio DP-a, rekao je povjesničar Hrvoje Klasić za Politico.

I sam Škoro je u međuvremenu izbačen iz stranke, a DP-ovci tvrde da su ublažili pristup pojedinim temama, ta stranka ipak ostaje sinonim za tvrdokorne i socijalno konzervativne ideje.

- Velik dio birača koji je podržavao HDZ, sada glasa za Domovinski pokret. Kada bi se, recimo, Plenković smijenio, i u HDZ se vratio netko desniji, DP bi potpuno izgubio podršku birača, dodaje Klasić.

Plenković je, baš kao i baš kao i talijanska premijerka Giorgia Meloni, nakon izbora u travnju na listi svog HZD-a za europske izbore u lipnju, navodno kako bi prikupio podršku stranci. Neki pak strahuju da bi on mogao prihvatiti mandat u Bruxellesu nakon izbora u lipnju, a hrvatsku politiku ostaviti bez svog utjecaja.

Glavna potpora DP-u dolazi s istoka Hrvatske, s područja Slavonije i grada Vukovara, a ta su mjesta najteže stradala u Domovinskom ratu 1991.- 1995.

- Njihova biračka baza je doživjela svašta tijekom rata, a lokalno stanovništvo se još nije u potpunosti suočilo s prošlošću, rekao je Klasić.

To je, uz povijesni revizionizam, izazvalo zabrinutost među određenim segmentima stanovništva u vezi s novom koalicijom.

- Domovinski pokret rado koristi određene sentimente u Hrvatskoj u svoju korist kada govori o povijesti i ratu. Žele i snažniji utjecaj Katoličke crkve, tradicionalnih obiteljskih vrijednosti, smanjenje LGBT prava i politiku protiv pobačaja, zaključuje Klasić.

Politico podsjeća i da su se mnogi na ljevici nadali da će predsjednik Zoran Milanović, čiji je SDP bio drugoplasiran na izborima, uspjeti okupiti koaliciju te zbaciti HDZ s vlasti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 07:36