Hrvatska je u petak u Sisku dobila svoj prvi informativni i interpretativni centar industrijske baštine.
Naime, počeo je djelovati „Info centar industrijske baštine – Holandska kuća“, jedina takva ustanova u cijeloj državi. Holandska kuća, poznata sisačka građevina iz 19. stoljeća odabrana je za interpretativni centar jer je izgrađena u prepoznatljivom nizozemskom stilu, a nakon otvorenja će postati nova točka za informiranje i interpretaciju kulturne baštine, ali i važno mjesto svih društvenih i kulturnih događanja u Sisku.
Na svojih će šest etaža Holandska kuća udomiti i još dvije važne sisačke institucije koje ovdje, u strogom središtu Siska, na obali Kupe, konačno dobivaju svoj stalni dom.
Tehnološko čudo
U Holandsku kuću se seli Gradska galerija Striegl, koja je ime dobila po najvažnijem sisačkom slikaru druge polovice 20. stoljeća, koja će nakon 12 godina podstanarstva i seljenja konačno dobiti stalnu adresu. Druga sisačka institucija koja će konačno stalno biti dostupna javnosti je Zbirka Kraker, Siščanina Velimira Krakera, impresivan dokument industrijskog dizajna, tehnike i glazbene umjetnosti utjelovljen u starim radio-aparatima, gramofonima i preko 1.300 ploča.
Kako je istaknuto na otvaranju, informativni i interpretativni centar industrijske baštine smješten u Holandskoj kući pravo je tehnološko čudo. Posjetitelji će u pomoć 3D mapiranog animiranog prikaza razvoja Siska kroz periode industrijalizacije moći upoznati čak 35 točaka sisačke industrijske baštine, od prvog industrijskog objekta, pivovare koju je izgradio češki doseljenik Novak, sve do električne centrale, tzv. Munjare, rafinerije nafte i niza drugih lokacija i objekata.
Projekt obnove, dogradnje i opremanja „Info centra industrijske baštine – Holandske kuće“, skraćeno nazvane HOKU, vrijedan je ukupno više od 29 milijuna kuna, a uz nositelja projekta grad Sisak, sufinancirala ga je Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, u vrijednosti 19.986.436,54 kuna.
Upravo uređenu Holandsku kuću, pred više stotina oduševljenih Siščana, otvorili su gradonačelnica Kristina Ikić Baniček, državni tajnik u Ministarstvu kulture Krešimir Partl, ravnateljica Gradske galerije Striegl Alma Trauber i Vlatko Čakširan, direktor Gradskog muzeja, idejni začetnik i voditelj projekta Holandska kuća.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....