Na Đaninu adresu prekjučer je stiglo pismo u kojem joj tvrtka Druga fundacija SPV d.o.o. nudi otkup potencijalne tražbine u slučaju njezina stambenog kredita u švicarskim francima koji je podignula krajem 2007. na rok od 30 godina. Ako im je pristane prepustiti, navode, tvrtka će na sebe preuzeti sve troškove vođenja postupka. Obećali su joj isplatiti i 75% tražbine pošto se naplate putem nagodbe s bankom ili kroz sudski postupak.
Za Đanu, kojoj to nije pravo ime jer je željela ostati anonimna (podaci poznati redakciji), ponuda se činila predobrom da bi bila istinita pa je počela sumnjati.
- Nisam bila sigurna je li legalna stvar. Mislila sam da je sve prevara. No, ako se pokaže legalnim, prihvatit ću - navodi Đana.
Matematički model
O čemu se točno radi u pismu koje je stiglo Đani, kao i još tisućama drugih osoba koje su kredit u švicarcima podignule između 2004. i 2008. godine, razgovarali smo s Markom Rakarom, direktorom tvrtke Druga fundacija.
- Naš poslovni model temelji se na preuzimanju rizika. Za sada mi nudimo obeštećenje koje je dopušteno zadnjom odlukom Vrhovnog suda iz prosinca 2022. Ako sud eventualno promijeni odluku, mi ćemo na odgovarajući način upotpuniti naše zahtjeve prema bankama. Vjerujemo da je prijedlog koji smo poslali građanima prihvatljiv i odluka time lakša.
Mnogi građani uopće ne znaju da imaju pravo na obeštećenje, neki ne znaju kako bi to napravili, neki ne žele ulaziti u potencijalno dugotrajne sporove, a neki, nažalost, jednostavno nemaju čime niti započeti svoj zahtjev za obeštećenje - kaže Rakar.
U svojim su ponudama naveli približan iznos koje bi osobe mogle dobiti od obeštećenja, a sugovornik nam otkriva da su do toga došli preko matematičkog modela koji je prosjek više stotina izračuna sudskih vještaka. Navodi da njihov izračun obuhvaća samo obeštećenje po osnovi zateznih kamata sukladno aktualnoj odluci Vrhovnog suda. Promijeni li se ona, navodi Rakar, Druga fundacija će mijenjati svoj izračun.
Dodaje da se trenutno bave samo konvertiranim kreditima jer podaci o nekonvertiranima nisu javno dostupni. Otkriva nam da su kontaktirali osobe koje su imale hipotekarne kredite vidljive u zemljišnim knjigama, u kojima su dostupni svi podaci potrebni za izračun potencijalnog obeštećenja.
- Ovo je primjer korištenja otvorenih podataka na dobrobit građana - konstatira Rakar.
Tim za projekt
U pismima koja šalju građanima izdvajaju da se tim tvrtke Druga fundacija istraživanjem CHF kredita bavi dvije godine. Direktor tvrtke objašnjava da su je osnovali specifično za provođenje ovog projekta, a u timu je desetak ljudi, dok onaj uži, čiji je dio i ekonomist Vuk Vuković, čini troje.
- Problem švicarca je poznat više od 15 godina, konverzija je prisutna desetak, relevantne sudske odluke postoje nekoliko godina. O svemu tome smo dugo razmišljali, proučavali sudsku praksu, domaću i stranu, bavili se izračunima, razvijali modele i oblikovali poslovni plan za koji smatramo da pokriva dosad neotkriveni segment tog iznimno velikog društvenog problema - kaže Rakar i zaključuje da je cilj pothvata jasan i jednostavan - da što brže naplate obeštećenje.
Zastara potraživanja u slučaju franak na snagu stupa 14. lipnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....