"Poreznim reformama najviše su pogođeni mali obiteljski iznajmljivači koji su okosnica turizma u Hrvatskoj. Potrebno je jasno definirati tko je iznajmljivač u domaćinstvu, odnosno napraviti razliku u poreznom opterećenju između rentijera i iznajmljivača u domaćinstvu", poručio je saborski zastupnik i predsjednik IDS-a Dalibor Paus na danas održanoj konferenciji za medije u Hrvatskom saboru na temu poreznih izmjena na kojoj su, uz njega, sudjelovali i saborski zastupnik IDS-a Loris Peršurić te član senata Unije Kvarnera Nedo Pinezić.
Vezano za sedmi krug porezne reforme, Paus istaknuo kako je, s obzirom na lokalne prilike i specifičnosti, potrebno razmisliti i o maksimalnom broju dozvoljenih kreveta u paušalnom načinu oporezivanja, ali i omogućiti određivanje paušalnog poreza na dohodak po krevetu na temelju zona, a ne isključivo temelju indeksa turističke razvijenosti.
Također, dodao je kako treba omogućiti općinama i gradovima da za iznajmljivače u domaćinstvu svojom odlukom odrede i manji iznos poreznog opterećenja. Nužno je oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine u kojoj vlasnik živi, a ujedno jedan dio iznajmljuje. S obzirom da se radi o velikim promjenama za ovu kategoriju iznajmljivača, smatraju da treba odrediti prijelazno razdoblje za njegovo uvođenje kako bi ljudi mogli prilagoditi svoje poslovanje.
Paus je ukazao i na problem preuzimanja i dijela lokalnog poreza od nemalih 20% čime si je država osigurala dodatne prihode, što je u suprotnosti sa samom definicijom lokalnih poreza koji po zakonu pripadaju isključivo općinama i gradovima
- Neprijateljsko preuzimanje lokalnih proračuna posljedično znači ili lošije usluge građanima ili veći iznos poreza na nekretnine. Porez na nekretnine, kojim bi se zamijenio lokalni porez na kuće za odmor, uvodio bi se u svakoj općini i svakome gradu i time se oduzima pravo općinama i gradovima da ga, ako to ne žele, ne uvode. Do sada ga nije imalo preko 90 JLS-ova", kazao je Paus.
Kao mali iznajmljivač, predsjednik Odbora za turizam Primorsko-goranske županije Nedo Pinezić (Unija Kvarnera), istaknuo je kako nikada do sada s terena nije postojala ovakva razina nezadovoljstva predloženim izmjenama.
- Ne govorimo samo u ime Istre i Kvarnera, nego i zbog svakog malog čovjeka koji je žestoko pogođen nepravednim prijedlozima za oporezivanje. Radi se o paketu zakona koji ciljaju na obiteljski smještaj kao ‘najveće zlo‘. Ovim prijedlozima turisti su etiketirani kao nepoželjni, dok istovremeno Hrvatska ostvaruje najveće prihode upravo od turizma. Također, smatramo kako ne možemo uspoređivati građane koji su porezni rezidenti u svojim općinama i gradovima, sa strancima koji nisu porezni obveznici, a iznajmljuju i zarađuju od kuća za odmor i koriste ih kao luksuz. Unija Kvarnera podržava prijedloge IDS-a i stajemo u obranu naših malih, obiteljskih iznajmljivača. Odluke o visini poreza koji su izvori prihoda za jedinice lokalne samouprave trebaju se i donositi na toj razini. Tko bolje od nas samih zna kako najbolje zaštiti naša mala mjesta, ruralna područja i posebnosti svake turističke destinacije, zaključio je Pinezić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....