ZAGREB - Čak 36,5 posto potrošača smatra da sirovinski sastav proizvoda najčešće ne odgovara onome što piše na deklaraciji - pokazuje istraživanje GfK.
Analiza deklaracija
Taj podatak, kao i “mesofon” putem kojega je Ministarstvo poljoprivrede u samo dva tjedna rada prikupilo više od 1000 prijava, dokazuje da je istraživački serijal Jutarnjeg lista o malverzacijama u mesnoj industriji odnosno kvaliteti mesa koje jedemo bio itekako opravdan i nužan.
Naša otkrića potaknula su mnoge relevantne hrvatske institucije na čelu s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom da osnuju Laboratorij hrane i pića, tvrtku koja će napokon uvesti prvi hrvatski certifikat kvalitete hrane - “Izvrsnost proizvoda”.
Riječ je o prvoj hrvatskoj oznaci namijenjenoj isključivo laboratorijski dokazano kvalitetnim prehrambenim proizvodima čiji sastojci u potpunosti odgovaraju onome što piše na deklaraciji, odnosno etiketi. Dakle, osim zdravstvene ispravnosti, novoosnovani Laboratorij hrane i pića strogo će kontrolirati organoleptička svojstva, kvalitetu i nutritivnu vrijednost, ali i analizirati deklaracije i ambalaže.
Da zadovolji kriterije za dobivanje tog certifikata, nakon analiza će se zbrajati bodovi, a proizvod mora postići najmanje 80 posto od maksimalne ocjene. Osnivači LHIP-a ističu neovisnost kontrole: proizvodi za analizu nenajavljeno će se kupovati u maloprodajnim lancima.
Ugledni partneri
U novi sustav kontrole hrane uključeni su brojni stručnjaci, predstavnici Ministarstva zdravstva i poljoprivrede, ali i društva Potrošač te mnoge privatne institucije poput Vinarta i Vitaminoteke.
- Ovim novim certifikatom želimo potaknuti prehrambenu industriju da testira svoje proizvode kod nas i time stekne veće povjerenje potrošača objasnio je Damir Ježek, dekan PBF-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....