Državna rezidencija na Hvaru "Vila Kovač" ovih je dana predmet prepucavanja između predsjednika Republike Zorana Milanovića i ministra obrane Marija Banožića. Najprije je Banožić optužio Milanovića da je tražio adaptaciju rezidencije na Hvaru i tražio da se očituje o ulaganjima u Vilu Kovač u iznosu od nekoliko stotina tisuća kuna, no njegove navode predsjednik je demantirao.
Zviždačica Maja Đerek, bivša zaposlenica Državnih nekretnina, ustvrdila je prije nekoliko dana da je u vilu na Hvaru, baš u vrijeme mandata Marija Banožića na čelu Ministarstva državne imovine, uloženo 225 tisuća kuna.
U priču su se uključile i Državne nekretnine koje su odbacuju bilo kakvu mogućnost da je predsjednik išta nalagao te poručile da djeluju prema godišnjim planovima poslovanja te ulažu u stanove i rezidencijalne objekte s ciljem održavanja i sprečavanja od propadanja. Sve u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, istaknuli su.
Naveli su kako je za Vilu Kovač na Hvaru u 2020. rađena planirana i potrebna sanacija terase i hidrantske mreže te radovi na održavanju objekta odnosno građevinsko-obrtnički radovi u svrhu sprečavanja od štete, zaštite od požara i propadanja objekta koji je izložen vremenskim uvjetima, sveukupnog iznosa oko 190.000 kn.
Prema planiranome u 2018., u 2021. je započet i projekt sanacije vanjske stolarije i sanitarnog čvora. U 2020. i 2021. iznos ulaganja u obnovu inventara namijenjenog državnim rezidencijama, smještenog u Vili Kovač, sukladno planiranom od strane nadležne službe, u 2019. i 2020. iznosio je oko 170 tisuća kuna.
Vila Kovač smještena je na samom kraju hvarske šetnice, u velikom vrtu, s neposrednim pristupom javnoj plaži i vezovima za plovila. Izgrađena je sredinom 20. stoljeća na površini od oko 2856 četvornih metara, a tamo se odmarao i Vladimir Bakarić, sekretar Centalnog komiteta Komunističke partije Hrvatske i jedan od najbližih suradnika Josipa Broza Tita, pa se po njemu i nazivala.
Iako bi se od ljetne rezidencije, rezervirane mahom za predsjednike i premijere, očekivalo da se radi o raskošnom zdanju, koje u svojem sklopu ima i dodatne sadržaje poput bazena i slično, vila Kovač zapravo je vrlo jednostavna kuća, skromnog unutarnjeg uređenja, s tri spavaće sobe na katu i velikom terasom. Njezina najveća prednost je njezin položaj i veliki vrt koji sa svih strana štiti od pogleda znatiželjnika. Plaža ispod samog izlaza iz kuće također je jedna od pogodnosti vile, kao i vezovi za brodove. Do vile se može doći jedino makadamskim putem koji se lako može kontrolirati, naravno, ako za tim ima potrebe.
Bivšu Bakarićevu vilu popularizirao je bivši predsjednik Stjepan Mesić, koji je tamo dolazio svako ljeto u svom desetogodišnjem mandatu, a čak je htio i nakon mandata plaćati za boravak, ali nije mogao pa je od tada godišnje odmore provodio na Pelješcu.
Milanović je također volio hvarsku rezidenciju. S obitelji je prvi put tamo boravio 2012., kada su s Korčule doletjeli helikopterom, a policijskim su gliserom odlazili na kupanje na Paklene otoke. Smještaj je, tvrdili su tada, plaćao sam, a fotoreporteri su ga tada snimili u jutarnjem joggingu po otoku.
Inače, dnevni najam cijele vile Kovač u sezoni košta 15.000 kuna. Državne rezidencije su i zgrada Visoka u Zagrebu, objekti na Brijunima, te vila Kovač, a imaju ih pravo koristiti predsjednik Republike, predsjednik Sabora, premijer, predsjednik Ustavnog suda, predsjednik Vrhovnog suda, te glavni državni odvjetnik, kao i strani dužnosnici s članovima njihove pratnje, na zahtjev dužnosnika.
U razdoblju između 31. ožujka i 2. travnja 2013. godine, Vila Kovač je opljačkana. Lopov je odnio tri televizora, bušilicu, rezalicu za obrezivanje živice i sitniji alat. Počinjena materijalna šteta procijenjena je na oko 15 tisuća kuna.
Na jednokatnoj vili od 200-tinjak kvadrata, kao i na pripadajućem zemljištu koje ima približno dvije tisuće četvornih metara, nije bilo nikakvih nadzornih kamera niti nekog drugog osiguranja. O ugrađivanju videonadzora tek se naknadno počelo razmišljati.
Po svom arhitektonskom karakteru državna rezidencija na Hvaru je obiteljska vila, a na njezinom održavanju zaposlen je jedan djelatnik u svojstvu domara - barem je tako navedeno u Izvješću o provedbi Plana upravljanja državnom imovinom iz 2015. godine, prenosi tportal. Iz istog dokumenta razvidno je da je u Vili Kovač te godine ostvareno svega 13 noćenja, a godišnji troškovi tekućeg i investicijskog održavanja iznosili su 50.217 kuna. Istovremeno, rezidencija na Brijunima imala je 118 noćenja i deset cjelodnevnih posjeta, uz troškove od 2,9 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....