AFERA SIBINJ

SVJEDOČENJE GENERALA KRULJCA 'Nisam oštetio državu, radio sam po zapovijedi generala Lucića'

Lucić je ranije tijekom svog svjedočenja rekao da Kruljcu nikada nije izdao zapovijed za radove u Sibinju te da se inače za takvu vrstu radova ne uzdaju usmene, već isključivo pismene zapovijedi.

OSIJEK - Bivši zapovjednik Kopnene vojske umirovljeni general Mladen Kruljac odbacio je, u iznošenju svoje obrane na Županijskom sudu u Osijeku, optužbu da je oštetio državni proračun za tri milijuna kuna tako što je mimo zapovijedi načelnika Glavnog stožera OSRH naložio izvođenje radova inženjerijskih postrojbi HV-a u Zoni malog gospodarstva u Općini Sibinj kod Slavonskog Broda. Kruljac je u svoju obranu ponovio kako je odluku o tome donio na temelju usmene zapovijedi načelnika Glavnog stožera generala Josipa Lucića, koju mu je, kazao je Kruljac, izdao na prijemu kod tadašnjeg predsjednika države Stjepana Mesića na Pantovčaku 24. lipnja 2007. godine. Podsjetimo, Lucić je ranije tijekom svog svjedočenja rekao da Kruljcu nikada nije izdao zapovijed za radove u Sibinju te da se inače za takvu vrstu radova ne uzdaju usmene, već isključivo pismene zapovijedi.

LUCIĆ: 'Nikada mu nisam izdao zapovijed da koristi vojsku' KRULJAC: 'Dobio sam zapovijed u nazočnosti Mesića!'

- Sibinj nije bila iznimka. U to vrijeme, od rujna do prosinca 2007., na području Slavonskog Broda radilo se na još nekim lokacijama po usmenoj zapovijedi i sve je to ušlo u završno izvješće. Usmene zapovijedi regulirane su Pravilnikom o službi i nije točno da se one u miru ne izdaju. General Lucić mi je osobno usmeno zapovjedio radove na brojnim lokacijama u Hrvatskoj, a nedavno mi je ministar obrane Ante Kotromanović rekao kako on i danas izdaje usmene zapovijedi sadašnjem načelniku GS-a generalu Dragi Lovriću - kazao je Kruljac, dodavši kako je Glavni stožer znao za radove u Sibinju, „jer su primali dnevna izvješća.“

- S Lucićem sam nekoliko puta razgovarao o radovima u Sibinju. Ja sam svojom zapovijedi obuhvatio i neka druga mjesta. Do 2011. bilo je nepisano pravilo da časnik do razine generala može samoinicijativno mijenjati zapovijedi svog nadređenog. Što se tiče troškova za radove u Sibinju, njih je snosila HV, jer su ti radovi izvođeni u sklopu obuke i oni su u konačnici stajali 250.920,37 kuna, a ne tri milijuna koliko mi se stavlja na teret - rekao je Kruljac.

TAJNE SNIMKE SA SUĐENJA GENERALU (3. DIO) Kruljac: 'Znači, ovo je radila 33. iz Karlovca i mene nigdje'

Na pitanje zamjenice ravnatelja USKOK-a Zorke Fumić, Kruljac je odgovorio da mu nije bilo poznato ima li Općina dozvole za te radove, kao niti to da je inspekcija bila zatvorila gradilište, jer nije bilo dozvola. Nakon što je reproduciran dio zapisa s njegovog saslušanja na kojem je rekao kako nakon sastanka kod predsjednika nije znao da će se trebati nešto raditi u Sibinju, Kruljac je rekao da je za potrebu radova u Sibinju doznao tek kada je vojska došla na područje Slavonskog Broda, iako je prethodno odgovarajući na pitanje svog branitelja rekao suprotno. S obzirom da je na suđenju rekao kako je za Sibinj primao dnevna izvješća, a na saslušanju je iskazao drugačije, Kruljac je rekao da je možda krivo razumio te potvrdio da nije primao dnevna izvješća. Inače, u cijeloj priči sporan je i datum sastanka kod predsjednika Mesića. Naime, USKOK tvrdi da 24. lipnja 2007. nije bilo nikakvog prijema kod bivšeg predsjednika, pa tako ni sastanka na kojem je Kruljac, kako kaže, dobio zapovijed za radove na području Slavonskog Broda. Prijem kod Mesića bio je istoga dana, ali 2008. godine, dakle nakon što su sporni radovi u Sibinju već obavljeni. Kruljac tvrdi da je sastanak bio 2007.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 03:57