ROVINJ - Provedba svih mjera mora za oporavak hrvatskoga gospodarstva početi odmah jer će samo tako Hrvatska u 2011. moći ostvariti stopu rasta gospodarstva od tri posto, kako očekuju u Svjetskoj banci , upozorila je za Jutarnji Sandra Švaljek, ravnateljica Ekonomskog instituta i savjetnica premijerke Jadranke Kosor.
Najveći otpori
Švaljek, zajedno s ostalim premijerkinim savjetnicima za gospodarstvo – Borislavom Škegrom, Željkom Lovrinčevićem i Željkom Perićem, potpisuje program oporavka hrvatskoga gospodarstva, koji je Kosor predstavila početkom tjedna i za kojeg je preuzela punu odgovornost.
Rad na tom programu, kaže, počeo je još početkom prosinca 2009.
Najveće otpore provedbi programa Švaljek očekuje u javnom sektoru, budući da je jedna od ključnih mjera programa smanjenje broja zaposlenih u tom sektoru za pet posto.
Ipak, poručila je jučer na desetim jubilarnim 10. WinDaysima u Rovinju, do smanjenja broja zaposlenih u državnim službama, ali i javnim poduzećima, neće se doći otpuštanjima, nego odlaskom u mirovinu, outosurcingom i smanjenom dinamikom zapošljavanja.
- Ideja programa nisu otkazi - kazala nam je Švaljek u kratkom razgovoru. Pravi cilj programa je da potakne razvoj privatnog sektora i oslobodi poduzetništvo velikih nameta - kazala je Švaljek na prezentaciji premijerkina programa u Rovinju. Isto tako, od programa se očekuje da u konačnici dovede do rasta životnog standarda i podizanja kvalitete života hrvatskih građana, no to je dugoročan proces.
To se vidi i po prognozama Ekonomskog instituta, koji smatra da ćemo ovu godinu završiti s nultom stopom gospodarskog rasta, s tendencijom njezina blagog ulaska u negativnu zonu.
Kada program bude proveden, država će imati novu, manju ulogu u hrvatskom gospodarskom životu, dok će reforme od Hrvatske učiniti povoljniju zemlju za ulaganja. U Banskim dvorima vjeruju da će ostvarenju tog cilja pridonijeti i najavljeno osnivanje međuresorne skupine koja bi trebala identificirati prepreke s kojima se suočavaju ulagači, te predložiti njihova rješenja.
Kako dobar dio tih prepreka generira lokalna samouprava, na što središnja država ne može puno utjecati, u Vladi i premijerkinom timu nadaju se da će lokalne zajednice prihvatiti Vladin model i početi smanjivati brojne neporezne namete, kojih je u Hrvatskoj službeno identificirano 245.
Poticaj poduzetništvu
- Ako lokalna samouprava može uvesti parafiskalni namet, država može odrediti da lokalna zajednica ne smije uvesti namet koji bi bio veći od određenog iznosa i time utjecati na stvari - ocjenjuje Švaljek.
Za privlačenje ulagača u Hrvatsku, otkrila je Švaljek, izradit će se i cjelovit program gospdarske promocije Hrvatske. Promocijom države i dosad su se bavile razne institucije, ali problem je što je svaka od njih djelovala samostalno, pa su i učinci promocije bili loši. Velik poticaj poduzetništvu trebala bi dati i Vladina najava da će javni sektor podmiriti sva svoja dugovanja do 1. lipnja. Radi se zapravo o novom zaduženju države i javnih poduzeća i to najvjerojatnije na domaćem tržištu. Time bi se došlo do novca za podmirenje dugova, kazala je Švaljek. Poduzetnicima bi uvjete poslovanja trebala olakšati i odluka da javni sektor svoja plaćanja obavlja u roku od 45 dana.
Utjecaj Japana na program
Od koga ste prepisali program, od Zorana Milanovića ili Darinka Kosora, koji tvrde da se radi o njihovu programu? - pitao je Sandru Švaljek u šali Zoran Šprajc, moderator rasprave. - Program nije prepisan - odgovorila je. Dodala je da je u vrijeme nastanka programa bila u Japanu, “pa su neki vjetrovi i od tamo zapuhali”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....