BEOGRAD - Hrvatska je u srijedu na summitu Kine i zemalja srednje i istočne Europe (CEEC) u Beogradu ponudila nekoliko projekata za koje bi kineska strana mogla biti zainteresirana i ukazala je na prednosti koje ima kao članica Europske unije, izjavila je predsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić nakon sastanka s kineskim premijerom Lijem Keqiangom.
Pusić je istaknula tri aspekta suradnje i komplementarnost projekta. "Prvi aspekt je korištenje Hrvatske kao članice EU, kao zemlje u kojoj bi kineske tvrtke mogle osnovati svoja poduzeća i prenijeti jedan dio proizvodnje za europsko tržište, s obzirom da smo u cijeni rada konkurentni, a tu je i značajna ušteda na transportu", rekla je Pusić novinarima nakon bilateralnih razgovora s kineskim premijerom.
U povodu te mogućnosti, podsjetila je Pusić, jedna grupa kineskih poslovnih ljudi i voditelja gospodarskih komora već je bila u Međimurju i pokazala interes za proizvodnju u Hrvatskoj za njemačko tržište.
"Kineski premijer je u plenarnom dijelu spomenuo Hrvatsku kao mjesto za koje je Kina zainteresirana za poslovne zone za proizvodnju za EU tržište", rekla je Pusić.
Drugi aspekt suradnje su infrastrukturni projekti poput zračnih luka na Krku i u Osijeku, termoelektrane u Osijeku, Zagrebačke obale u Rijeci i mogućnosti investiranja u te projekte.
Pusić je istaknula i da će Hrvatska iduće godine započeti istraživanja i eksploataciju plina, što vidi kao također jedno od mogućih područja suradnje i interesa kineskog gospodarstva jer su i tijekom summita "stavili energetiku na visoko mjesto".
Kao treći aspekt, istaknula je mogućnosti suradnje u turizmu. "Turizam je posebna kategorija jer je kinesko tržište ne samo veliko već i puno različitih potencijala kojih još nismo u potpunosti svjesni jer kineski građani još nisu u punoj snazi počeli koristiti mogućnosti višeg standarda i slobodu putovanja. Kina je zbog toga za nas iznimno zanimljivo tržište", naglasila je Vesna Pusić.
Razgovor s kineskim premijerom Pusić je iskoristila i za inicijativu da sljedeće godine, kad se u Hrvatskoj održava susret povodom stogodišnjice svjetske turističke organizacije predloži zajednički skup ministara turizma CEEC-a.
Pusić je Keqiangu predala i pismo premijera Zorana Milanovića u kojem govori, među ostalim, i o desetoj obljetnici strateškog parnerstva Hrvatske i Kine i mogućnostima susreta, te je pozvala kineskog ministra vanjskih poslova da posjeti Hrvatsku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....