MERON U ZAGREBU

SUDAC KOJI JE OSLOBODIO HRVATSKE GENERALE 'Ne može Haag pomiriti Hrvate i Srbe'

 Dragan Matic / CROPIX

U dvodnevni radni posjet Hrvatskoj stigao je predsjednik Haškog suda Theodor Meron. U intervjuu za HRT sudac koji je donio oslobađajuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču istaknuo je da je zadaća Suda procesuirati zločince, a sudaca - donijeti odluku prema međunarodnom pravu, ne gledajući etničku pripadnost optuženika.

Zadaća međunarodnih sudova je objektivno i razborito odlučiti može li se optuženu osobu proglasiti krivom bez opravdane sumnje, rekao je i dodao da je pomirenje velik izazov koji ne mogu ispuniti međunarodni kazneni sudovi, već da je to povijesna zadaća državnih čelnika, vjerskih vođa, intelektualaca i novinara.

Međunarodni sudovi ne mogu donositi odluke pitajući se hoće li one pridonijeti pomirenju. To bi zahtijevalo da djelujemo izvan svog mandata koji je strogo ograničen, izjavio je Meron u intervjuu za HRT .

Meron će se sastati s predsjednikom države Ivom Josipovićem, premijerom Zoranom Milanovićem i ministrom pravosuđa Orsatom Miljenićem. Imat će i radne ručkove s predsjednikom Vrhovnog suda Brankom Hrvatinom i s prvom potpredsjednicom Vlade i ministricom vanjskih i europskih poslova Vesnom Pusić.

Teme razgovora bit će postignuća ICTY-ja i početak rada haškog ogranka mehanizma za međunarodne kaznene sudove. Ovo će biti prvi Meronov posjet Hrvatskoj u tekućem mandatu predsjednika ICTY-ja.

Predsjednik Vlade Zoran Milanović primio Theodora Merona

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović primio je danas predsjednika Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Theodora Merona, koji boravi u dvodnevnom radnom posjetu Republici Hrvatskoj.

Predsjednik MKSJ Meron izvijestio je predsjednika Vlade o postupku ustroja Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, uspostavljenog rezolucijom 1966 (2010.) Vijeća sigurnosti UN, kao tijelo koje će „nastaviti nadležnost, prava, obveze i nužne funkcije Međunarodnih sudova za bivšu Jugoslaviju i Ruandu“, kojega će on osobno također biti predsjednik. Mehanizam za međunarodne kaznene sudove, preuzet će postupke koji su preostali, od toga četiri prvostupanjska suđenja te pet žalbenih postupaka.

Predsjednik Vlade ukazao je na duljinu pojedinih postupaka, čime se čini velika šteta pravdi koja mora biti brža da bi postigla svoj učinak i djelovala kao generalna prevencija. Predsjednik Meron suglasio se s primjedbom o duljini trajanja postupaka, pri čemu je istaknuo kompleksnost suđenja na više jezika, sa stotinama svjedoka i na dvije tisuće kilometara udaljenosti od počinjenih zločina. Zaključio je kako se MKSJ, protivno svim predviđanjima, pokazao vrlo učinkovitim, jer je svih 161 optuženika doveo pred lice pravde, iako nije izravno raspolagao sredstvima prisile.

Razgovaralo se i o projektima Informativnih centara koji će ostati kao naslijeđe međunarodne pravde na ovim prostorima, pri čemu je predsjednik Meron istaknuo kako Hrvatska ima snažno i neovisno pravosuđe koje je jamac ljudskih prava njenih građana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 17:23