REAKCIJE NA NOVI PRAVILNIK

Suci o dodatku za privremeni rad: ‘To je dobra motivacija, postoji potreba za dodatnim sucima‘

Podsjetimo, suci za privremeni rad na višem sudu dobit će dodatak na plaću od 2000 do 3000 kuna...

Ivan Malenica

 Damjan Tadic/Cropix

Novi Pravilnik o visini dodatka na plaću sudaca privremeno upućenih na rad na drugi sud, prema kojem bi suci općinskih, trgovačkih i upravnih sudova koji budu upućeni na rad u viši sud za to dobili mjesečnu naknadu u iznosu od 2000 kuna neto, a suci županijskih i visokih sudova koji bi privremeno radili na višem sudu za to bi dobili dodatak na plaću od 3000 kuna neto, kod mnogih je sudaca naišao na odobravanje.

Više naših sugovornika je reklo da je to dobar potez jer je mnogim županijskim sudovima, ali i Vrhovnom sudu, potrebna pomoć u rješavanju spisa, a u kolegama s nižih sudova vide rješenje. Zakon o DSV-u ima odredbu prema kojoj se suci mogu upućivati na privremeni rad u druge sudove, ali ta mjera nije osobito zaživjela u praksi jer suci nisu bili motivirani.

U Ministarstvu pravosuđa i uprave kažu da se ovim pravilnikom želi osigurati veća mobilnost sudaca u svrhu rješavanja predmeta na onim sudovima u kojima se bilježe zaostaci.

Kvalitetniji kadar

- Primjerice, na Vrhovnom sudu u građanskoj grani sudovanja neriješeno je više od 11.360 predmeta, a prosječno trajanje postupka je 526 dana. Stoga bi se temeljem ovih izmjena Pravilnika na Vrhovni sud kao ispomoć za rješavanje neriješenih predmeta uputilo desetak sudaca - kažu u Ministarstvu pravosuđa i uprave.

Procjena je Ministarstva da bi se angažmanom tih sudaca, od kojih bi svaki dobivao mjesečnu naknadu od 3000 kuna, bitno uštedjelo u proračunu. Kažu da bi se za njih deset na privremenom radu u Vrhovnom sudu utrošila jednaka sredstva u državnom proračunu kao za trajno zapošljavanje jednog suca Vrhovnog suda.

Među sucima zagovornicima ove ideje mogu se čuti i druge prednosti novčanog stimuliranja privremenog rada na višim sudovima koji su zatrpani predmetima. Jednu nalaze u činjenici da sucu nižeg suda treba puno manje vremena da svlada spise koji se rješavaju na višem sudu nego što je to potrebno savjetniku koji nema sudačkog iskustava. Kao drugu pozitivnu stranu ove mjere vide budući kvalitetniji kadar koji će dolaziti na više sudove. Naime, očekivano je da će suci koji su radili na višem sudu željeti i formalno napredovati u taj sud, a iskustvo bi im trebalo biti prednost u procesu izbora. S treće strane, oni koji ipak nisu za rad na višem sudu, a imaju tu ambiciju, od nje će odustati kada u privremenom radu iskuse što ih čeka.

Ispomoć

Vjeran Blažeković, v.d. predsjednika Županijskog suda u Zagrebu, kaže da nije proučio Pravilnik, ali načelno smatra da je potez dobar. Na njegovu sudu postoji potreba za dodatnim sucima.

- Uvijek trebamo suce nižeg suda. I do sada su nam dolazili u ispomoć, a sada će biti motivirani - kaže Blažeković.

Oni koji su skeptičniji prema ovoj mjeri pitaju se kakav će status imati suci nižeg suda. Bude li isti kao i savjetnika, neće moći potpisivati odluke, nego ih potpisuje sudac kojem su raspoređeni. To, pak, znači da taj sudac mora sve što je napravio kolega s nižeg suda pregledati i provjeriti, pa potom staviti na odluku svoj potpis.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. studeni 2024 19:27