ZBOG PLAĆA

Suci kreću u novi bijeli štrajk! Objavili kada počinje i na kojim točno predmetima neće raditi

UHS je prethodno u utorak podsjetio kako traži reformu sustava prihoda
 CROPIX

Upravni odbor Udruge hrvatskih sudaca (UHS) donio je u srijedu odluku o tzv. mjerama upozorenja, odnosno novom bijelom štrajku od 22. siječnja do 2. veljače, nakon što su svi ogranci udruge odbili izložen model uvođenja materijalnih prava koje je predložilo Ministarstvo pravosuđa i uprave.

"Ta mjera će se provoditi na način da se odgađaju sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim postupcima, osim u onim predmetima u kojima može nastupiti nenadoknadiva šteta. Trajanje mjere ovisi o reakciji izvršne vlasti, tako da mogu biti prekinute i prije isteka ovog roka", kazao je nakon sastanka predstavnik UHS-a Marijan Bitanga, sudac Visokog kaznenog suda.

Dodao je kako do tih mjera, odnosno štrajka može i ne doći ako se do 22. siječnja postigne zadovoljavajući dogovor.

Upitan može li ih zadovoljiti obećanje da će zakon o plaćama biti u nekom kasnijem roku, Bitanga je naveo kako to obećanje imaju od svibnja prošle godine te da je ono prekršeno.

image

Marijan Bitanga

Jure Mišković/Cropix

Podsjetio je kako su inzistirali na dvije stvari.

Prvi zahtjev je bio da se poboljša materijalni status sudaca prvenstveno prvog stupnja, što je djelomično i ispunjeno, naveo je, a drugi, po njegovu mišljenju čak i bitniji, sastoji se od toga da su tražili sustavno uređenje plaća, odnosno da bude uređeno zakonom i da ne ovisi o "trenutačnoj volji neke političke garniture koja je na vlasti".

Na komentar kako nije izvjesno da bi se to moglo dogoditi do ponedjeljka s obzirom da se radna skupina sastala samo dva puta te pitanje što je za njih zadovoljavajuće, Bitanga je rekao: "Poseban dogovor bilo kojeg sadržaja koji nagovješćuje ozbiljne mjere od strane izvršene vlasti".

Odgovarajući na pitanje jesu li mjere upozorenja malo blaže nego što su bile na proljeće, rekao kako su u "jednom dijelu signifikantno strože".

Ne zna koliko će se sudaca odazvati bijelom štrajku, ali računaju na lojalnost članova UHS-a.

"Hrvatski sudački korpus broji oko 1680 sudaca, što je značajno manje u odnosu na prethodna razdoblja, ali nešto više od 70 posto su članovi UHS-a tako da očekujemo da će jedan veliki broj sudaca participirati u mjerama", rekao je Bitanga.

Između ostalog, naveo je i da je odluka o mjerama donijeta jednoglasno. Govoreći o utjecaju štrajka na građane, ponovio je kako očekuje da nigdje neće nastupiti nenadoknadiva šteta.

"Svi suci će u svojim referadama odlučivati od predmeta do predmeta, procjenjujući situaciju i suci vrlo dobro znaju što je tu nenadoknadiva šteta i što je tu hitni predmet", rekao je.

Potvrdio je kako statusni predmeti u pravilu spadaju u hitne, kao i istražno-zatvorski predmeti te, primjerice, smetanje posjeda, a rekao je i kako će strankama sve biti pojašnjeno preko punomoćnika ili osobno ako se obrate sudu.

Sljedeća sjednica Upravnog odbora zakazana je za 1. veljače kada će se dogovoriti daljnje aktivnosti UHS-a, naveo je Bitanga.

Ministarstvo: ‘Odbili su povećanje od gotovo 700 eura‘

Nakon što su suci objavili da stupaju u bijeli štrajk od 22. siječnja, oglasilo se i Ministarstvo pravosuđa s priopćenjem koje nosi naslov "Suci odbili najveće povećanje u proteklih nekoliko godina i proglasili mjere". Priopćenje ispod prenosimo u cijelosti.

- Unatoč današnjem proglašenju mjera od strane Udruge hrvatskih sudaca, Ministarstvo pravosuđa i uprave ostaje privrženo dijalogu s predstavnicima pravosudnih tijela o uređenju sustava plaća pravosudnih dužnosnika. Nažalost, one dolaze nakon odbijanja ovotjednog prijedloga Ministarstva o uvođenju materijalnih prava, a kojim bi se prosječna neto primanja sudaca uvećala za gotovo 700 eura u manje od godinu dana.

Odlukom o pokretanju mjera upozorenja sljedećeg ponedjeljka, Udruga hrvatskih sudaca samo je potvrdila točnost informacija koje su još prošlog tjedna objavljene u jednom mediju: „Obavijest o odluci da će se, neovisno o tome što će Vlada u međuvremenu ponuditi, ponovo krenuti s mjerama upozorenja 22. siječnja, sucima je poslana u utorak, 9. siječnja, a u njoj se napominje da medijima nije dan točan datum početak štrajka iz taktičkih razloga, po savjetu PR službe.“

Podsjećamo, posljednji sastanak na kojem je Ministarstvo ponudilo uvođenje materijalnih prava pravosudnim dužnosnicima održao se u ponedjeljak, 15. siječnja. Dakle, danima nakon što je Udruga već poslala obavijest svom članstvu da će pokrenuti mjere upozorenja 22. siječnja, a nastavno na najave bojkota rada u izbornim povjerenstvima i ultimatumom koji su javno komunicirali prema Vladi. Unaprijed dogovoreni bijeli štrajk pokazuje da na posljednje razgovore s Ministarstvom, predstavnici Udruge nisu dolazili s namjerom postizanja rješenja ove situacije.

Ministarstvo ostaje otvoreno za sastanke s Udrugom hrvatskih sudaca, ali naglašava kako ovakav pristup komunikaciji nije dobar za razgovore, posebno imajući u vidu da je pravosudnim dužnosnicima ponuđeno drugo povećanje primanja u manje od godinu dana.

Podsjećamo kako je predloženi model koji je na ovotjednom sastanku u Ministarstvu članovima Udruge predstavio ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica uključivao uvođenje prava na božićnicu, regres, uskrsnicu, darova za djecu, sistematski pregled, a sve u visini ugovorenoj za državne službenike i namještenike. Ministarstvo pravosuđa i uprave poručuje da je dalo realan i ostvariv prijedlog koji bi na mjesečnoj razini sucima značilo povećanje od dodatnih 115 eura neto. Zajedno s lanjskih povećanjima, prosječna neto primanja sudaca uvećala bi se tako za gotovo 700 eura. Ovo bi bilo najveće povećanje primanja sudaca u proteklih nekoliko godina da je Udruga na to pristala. Također, ističe da se prije bilo kakvih novih dogovora mora urediti sustav plaća službenika i namještenika u državnoj službi i javnim službama.

Ujedno, povećana su i druga prava koja su ostvarena u prethodnoj godini, a koja su doprinijela povećanju primanja pravosudnih dužnosnika. U prvom redu povećanje naknada za upućivanje na drugi sud, kao i povećanje naknada za dežurstva. Povećanje se ne zasniva na pretpostavkama, već na realnim podacima o isplaćenim plaćama sukladno sustavu Centraliziranog obračuna plaća prema kojima se svim sucima obračunavaju plaće.

Vjerujemo da će predsjednici sudova sukladno normativnim ovlastima organizirati uredno i pravodobno obavljanje svih poslova na sudu, odnosno osigurati redovan rad sudova, a Ministarstvo pravosuđa i uprave u okviru svojeg djelokruga razmotrit će poduzimanje mjera s ciljem osiguranja ustavnog prava na pristup sudu, kažu iz Ministarstva pravosuđa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 18:32