U posljednja 24 sata zabilježena u Hrvatskoj su zabilježena 793 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3562.
Među njima je 439 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 26 pacijenata.
Preminulo je 10 osoba, što je najviše umrlih u 24 sata od početka epidemije.
Preminule su 4 muške osobe (OB Bjelovar, ’40. godište te tri osobe u KB Dubrava, ’35., ’40. i ’38. godište) te 6 ženskih osoba (OB Karlovac, ’30. godište, KB Dubrava, ’44. godište, OB Sisak, ’40. godište i 3 osobe u KIB „Dr. F. Mihaljević, ’30., ’32. i ’50. godište).
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 22.534 osoba zaražena novim koronavirusom. Od njih je 344 preminulo, dok se ukupno oporavilo 18.628 osoba, od toga 431 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 17.805 osoba.
Do danas je ukupno testirano 379.379 osoba, od toga 6696 u posljednja 24 sata.
211 novozaraženih u Zagrebu
U Zagrebu je 211 novozaraženih osoba koronavirusom, isto kao i jučer, izjavio je jutros Hini ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" Zvonimir Šostar.
- 211 je danas pozitivnih, kao i jučer u gradu Zagrebu - rekao je Šostar.
Rekao je da su jutros mediji izvijestili da je u Zagrebu danas rekordnih 217 pozitivnih osoba, ali naknadno je ustanovljeno da šest osoba, koje su sinoć bile pribrojane u pozitivne, imaju prebivalište izvan Grada Zagreba.
Šostar je također istaknuo da je u Zagrebu u samoizolaciju stavljeno više od 700 osoba tako da je u samoizolaciji njih više od 4900.
- I ako se jedna četvrtina njih pozitivira, imat ćemo samo tu preko 1000 pozitivnih osoba na koronavirus u sljedećih par dana - istaknuo je Šostar.
Više informacija bit će objavljeno danas u 11 sati, na redovnoj konferenciji za novinare Stožera civilne zaštite Grada Zagreba.
Vjekoslav Jeleč, pročelnik zagrebačkog Ureda za zdravstvo, u Studiju 4 HRT-a govorio je o situaciji s Covidom-19 u Zagrebu.
- Kao glavno pitanje nameće se pitanje nastave i 'online' sustav će sasvim sigurno u ovakvoj situaciji imati prednost i u tom smjeru će ići preporuke - naglasio je Jeleč.
Asimptomatski bolesnici
Dodao je kako se većina zaraženih mladih ljudi zarazila na druženjima i u sličnim nekontroliranim situacijama. Govoreći o preporukama za 'online' nastavu, kaže - mislio je uglavnom na fakultete.
- Veliki su problem asimptomatski bolesnici. Bit će prehlada, gripe i sve je od početka pripremano za takav oblik nastave - nastavio je Jeleč i upozorio kako o tome samostalno odlučuju fakulteti, temeljem vlastite procjene.
Svi smo kao zajednica iscrpljeni, pa je u tom smislu i enorman pritisak na epidemiologe. međutim, oni su dobar uzorak javnog zdravstva. Odrađuju lavovski posao. U prosjeku imaju 4 puta više posla nego dosad i svi su bili na linijama. Veliku im pomoć pružaju i psihijatri i liječnici opće medicine. Svi su uposleni preko glave. A i ranije smo imali manjak zdravstvenog kadra, kazao je
Dodao je kako se zdravstveni sustav zasad dobro drži. Rad je otežan i usporen zbog metodologije rada ali je važno da se samoizolacijama sustav ne 'desetkuje'. Naglasio je kako su svi ovisni jedni o drugima te kako svaki pojedinac radi na potencijalu zajednice - važno je da čuva sebe i druge. Trenutak je takav da se moramo pridržavati svih epidemioloških mjera, zaključio je.
- Cjepiva protiv gripe su naručena i mi ćemo najvjerojatnije idući tjedan početi sa cijepljenjem. Važno je da se tempira cijepljenje i imunološki odgovor. Koronavirus će zakomplicirati čitavu sliku i na Zavodu "Andrija Štampar" postojat će 'multiplex' testiranja kojima ćemo moći napraviti distinkciju što je gripa, a što Covid - poručio je Jeleč.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....