Unatoč dramatičnom rastu broja zaraženih i hospitaliziranih, osobitih novih mjera u Hrvatskoj neće biti. Danas je održan sastanak članova Nacionalnog stožera civilne zaštite s premijerom Andrejem Plenkovićem te je zaključeno kako za sada neće biti dodatnih ograničavanja.
Trenutačni je stav da se u borbu protiv virusa ide produljenjem jesenskih praznika, oštrijom kontrolom nošenja maski u zatvorenim prostorima te intenziviranjem kampanje cijepljenja trećom, booster dozom. Iako se strože mjere u ovom trenu ne spominju, neslužbeno doznajemo da su sve opcije otvorene, a odluke, kao i sastanci događaju se svakodnevno.
- Pojačat ćemo kontrolu postojećih mjera, posebno kada je riječ o nošenju maski u zatvorenim prostorima. Četvrtina zaraženih nam u posljednje vrijeme dolazi iz školskog sustava, moramo vidjeti kako iskoristiti nadolazeće blagdane, da se možda produlji neodlazak u školu za dva dana oko praznika Svih Svetih - kazao je šef Stožera, Davor Božinović. No, u obrazovnom sustavu imaju drugačije planove i ne planiraju intervenirati u svoj kalendar.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja neće mijenjati kalendar školske godine, niti učenicima produljivati jesenske praznike predviđene do srijede, 3. studenoga, potvrdio je Jutarnjem glavni savjetnik ministra znanosti i obrazovanja, Božo Pavičin.
Samostalne odluke
U Ministarstvu smatraju kako nema potrebe za donošenjem odluke o produljenju školskih praznika na nacionalnoj razini, zahvaljujući postojećem modelu po kojemu svaka škola, odnosno županija, samostalno donose odluke o prelasku na online nastavu.
- Kao i čitave prošle školske godine, tako i sada, prelazak na online nastavu predviđa se za onu sredinu gdje se pojavi potreba zbog većeg broja zaraženih učenika. Uz takav model, nema smisla da djeca na pojedinim područjima ne idu u školu ako nemaju nijednog zaraženog učenika ili imaju tek mali broj njih, kaže Pavičin.
Jesenski praznici, vezani uz blagdan Svih Svetih, traju 2. i 3. studenoga, pa ostaje mogućnost da pojedine lokalne sredine s većim broje zaraženih učenika donesu odluke o prelasku na online nastavu 4. i 5. studenoga (četvrtak i petak), odnosno i dulje.
U Ministarstvu navode kako zasad nije stigao niti jedan zahtjev osnivača za prelaskom na online nastavu, a po neslužbenoj informaciji, o prelasku na C model razmišljaju u Istarskoj županiji. Lokalni stožer odluku bi trebao donijeti sutra.
Najgore na sjeveru
Po podacima Ministarstva, u Hrvatskoj je u ovome trenutku zaraženo 3830 učenika, od kojih je 2226 osnovaca. Pod mjerom samoizolacije je 10.115 učenika. Udio pozitivnih učenika u ukupnoj populaciji zaraženih iznosi 22,95 posto, najviši postotak učenika od ukupno zaraženih je u Međimurskoj (30,15) i Varaždinskoj županiji (30,10), najmanji (13 posto i niže) je u Virovitičko-podravskoj i Ličko-senjskoj županiji, dok je u Gradu Zagrebu taj omjer jednak onome u Istarskoj županiji i iznosi 27 posto.
Ipak, neslužbeno doznajemo iz Vlade, od ministra Radovana Fuchsa očekuje se da djeca ne idu u školu četvrtak i petak nakon praznika. Naime, iz Vlade se ne žele miješati na koji način će se tretirati ta dva dana, odnosno hoće li biti riječ o online nastavi ili produljenim praznicima. Stav je, doznajemo, da bi spajanjem od devet dana bez odlaska u učionice bitno pao broj samoizolacija i infekcija, te da bi se tako 'školski rasadnik' bitno smanjio, što bi utjecalo na opću epidemiološku situaciju.
Nove preporuke
U cilju suzbijanja epidemije Hrvatski zavod za javno zdravstvo donio je nove preporuke za određivanje samoizolacije. Iz HZJZ-a navode kako osobe koje su cijepljene ili potpuno cijepljene (dvije doze, odnosno Janssen jedna doza) ne moraju ići u samoizolaciju, no preporuka je da se testiraju pet ili sedam dana od kontakta.
- Nakon bliskog kontakta sa zaraznom osobom, osobe koje su dovršile primarno cijepljenje, trebaju se strogo pridržavati epidemioloških preporuka za sprječavanje kapljičnih infekcija sljedećih 14 dana i preporučljivo je da se testiraju brzim testom 5-7 dana nakon bliskog kontakta (ako razviju simptome unutar 14 dana od zadnjeg bliskog kontakta, postupa se kao sa sumnjom na covid-19).Od preporuke za testiranje 5-7 dana nakon bliskog kontakta s oboljelim izuzete su samo osobe koje su preboljele covid-19 unazad šest mjeseci - stoji u novim preporukama.
Zdravstvenih djelatnici i ostali koji rade s osjetljivim skupinama neovisno o cijepljenju odmah se moraju testirati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....