Među zaraženim koronavirusom vrlo su zastupljena skupina političari. Gotovo da nema zemlje u kojoj barem netko od najviših političkih dužnosnika nije u samoizolaciji ili karanteni bilo da je riječ o predsjedniku države, premijeru ili članovima vlade, piše Slobodna Dalmacija.
Nakon kontakta sa zaraženim senatorom rumunjski premijer Ludovic Orban i cijela vlada su završili u izolaciji. Zbog supruge koja ima kornavirus u izolaciji je i španjolski premijer Pedro Sanchez, na dva tjedna povukao se i portugalski predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa kao i predsjednik Europskog Parlamenta David Sassoli. Oboljelih ministara ima i u francuskoj i britanskoj vladi.
Što bi se dogodilo u Hrvatskoj da od virusa Covid-19 oboli netko od vodeći ljudi u državi? Tko bi umjesto njih donosio odluke? Najviši državni dužnosnici imaju pravo otići na bolovanje kao i obični smrtnici, a Ustavom i zakonima je potanko propisano tko ih mijenja u slučaju kad ne mogu obavljati svoj posao.
Ako se radi kraćoj spriječenosti zbog bolesti, odsutnosti ili godišnjeg odmora, predsjednik Republike Zoran Milanović može povjeriti predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću da zamjenjuje. U slučaju duže spriječenosti zbog bolesti ili nesposobnosti, a posebno ako predsjednik nije u stanju odlučiti o povjeravanju dužnosti privremenom zamjeniku, predsjednik Sabora preuzima dužnost privremenog predsjednika na temelju odluke Ustavnog suda koji o tome odlučuje na prijedlog Vlade.
U slučaju smrti ili ostavke koja se podnosi predsjedniku Ustavnog suda Republike Hrvatske i o kojoj se obavještava predsjednik Sabora, ili kada Ustavni sud utvrdi razloge za prestanak mandata predsjednika Republike, dužnost privremenog predsjednika države po sili zakona preuzima predsjednik Sabora. U trenutnoj konstelaciji vlasti, gdje je na Pantovčaku bivši SDP-ovac, a u Saboru HDZ-ovac to ne izgleda nimalo prirodno no, zakon upravo nalaže takvu proceduru.
Jedina ovakva situacija od uspostave višestranačja zbila se 1999. godine kada je predsjednik Sabora Vlatko Pavletić privremeno preuzeo predsjedničke ovlastio od teško bolesnog Franje Tuđmana. Tadašnji predsjednik Vlade Zlatko Mateša je nakon što je dobio mišljenje liječničkog konzilija koji je bio zadužen za Tuđmanovo stanje, uputio prijedlog Ustavnome sudu o razlozima koji su nastupili za privremenu spriječenost predsjednika Tuđmana da obavlja svoje dužnosti.
Pavletiću su tada pripale sve ovlasti predsjednika RH, na maloj ceremoniji on je i prisegnuo te je Ured predsjednika RH privremeno bio u Pavletićevom kabinetu u Saboru.
Vršitelj dužnosti predsjednika, Paveletić je ostao još nekoliko mjeseci nakon Tuđmanove smrti, dok na predsjedničkim izborima nije izabran novi predsjednik Stjepan Mesić.
U slučaju ako oboli predsjednik Vlade zamijenio bi ga netko od potpredsjednika. Na pitanje novinara je li se testirao na koronavirus premijer Andrej Plenković jučer je nedefinirano odgovorio "obavljamo sve". Nije stoga najasnije što je to obavio Plenković je li se već testirao ili čeka nalaze testa.
Iako Zakon o Vladi RH ne definira dulju spriječenosti ili bolesti predsjednika Vlade, članak 10. kaže: "Ako predsjednik Vlade odredi prvog potpredsjednika Vlade, on zamjenjuje predsjednika Vlade u slučaju njegove spriječenosti ili odsutnosti. Zamjenjivanje predsjednika Vlade nije moguće u pitanjima i postupcima odlučivanja o povjerenju Vladi, imenovanju i razrješenju člana Vlade".
Potpredsjednici Vlade u ovom trenutku su Damir Krstičević, Davor Božinović, Zdravko Marić i Predrag Štromar, a nitko nije određen za prvog potpredsjednika. Dakle, ako bi se premijer razbolio mijenjao bi ga netko od njih.
Kad je riječ o predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću, ako on ne može obavljati svoju funkciju, njega privremeno zamjenjuju potpredsjednici Sabora. Potpredsjednici Sabora su Furio Radin, Željko Reiner, Siniša Hajdaš Dončić i Božo Petrov. Formalno je još uvijek i potpredsjednik Sabora i Milijan Brkić iako je na stranačkim tijelima jučer donesena odluka da će ga zamijeniti politički tajnik HDZ-a Ante Sanader.
Od proglašenja neovisnosti Hrvatska se jednom suočila i s prijenosom ovlasti predsjednika Sabora. SDP-ovac Boris Šprem, naime bi je predsjednik parlamenta 2012. godine, a zbog uznapredovale maligne bolesti, dulje vremena bio hospitaliziran. Kasnije je prebačen i na liječenje u SAD. On je tada ovlasti predsjednika Sabora prenio na jednog od potpredsjednika, Josipa Leku koji je danas ustavni sudac.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....