U Ministarstvu obrane RH u Zagrebu danas je Međuresorno povjerenstvo zaprimilo ponude za nabavu višenamjenskog borbenog aviona od Kraljevine Švedske, Sjedinjenih Američkih Država, Francuske Republike i Države Izrael, priopćeno je iz Vlade.
Time je završila faza dostave ponuda i započeo proces evaluacije koji će trajati do kraja 2020. godine. Postupak će se voditi stručno s jasno utvrđenim kriterijima i sustavno će se ispitati svaki segment kako bi krajnji izbor bio najbolji za Republiku Hrvatsku, navodi se u priopćenju.
Nakon predaje ponuda Vladino Povjerenstvo će u sljedeća tri mjeseca analizirati ponude, a konačna preporuka Vladi bi mogla biti dana u siječnju sljedeće godine. Kao što je u više navrata kazao supredsjedatelj Povjerenstva admiral Robert Hranj, Vladi će biti dan stručni prijedlog za rabljeni i novi avion, a onda je na Vladi da donese konačnu odluku na osnovu političkih i financijskih parametara.
Prema dostupnim informacijama, na razini Vlade nije određeno koliko je država spremna izdvojiti novca za nabavku aviona nego će se čekati ponude i potom odlučiti. No, odlučeno je kako se nabavka aviona neće financirati iz proračuna Ministarstva obrane već iz posebne stavke Ministarstva financija, odnosno iz državnog proračuna. To je logično rješenje jer proračun MORH-a ne bi mogao podnijeti taj izdatak.
Naši sugovornici tvrde kako se model pregovora i odlučivanja nije promijenio od prošlog natječaja te da je i nadalje važeći model pregovora vlada s vladom. Dakle, iza ponude izrijekom mora stajati vlada određene države i garantirati za nju, što znači da nikakve privatne ponude neće biti prihvaćene.
U ovom trenutku nitko ne može garantirati da će u konačnici i ovaj natječaj biti uspješno priveden kraju. No ako se to i dogodi put, do isporuke aviona i njihovog uvođenja u Hrvatsko ratno zrakoplovstvo je jako dug. Bez obzira na to hoće li biti odabrani novi ili polovni avioni trebat će prilagoditi infrastrukturu na aerodromu Pleso te obučiti pilote i tehničare, a tek će se iz ponuda vidjeti u kojem razdoblju pojedine zemlje mogu isporučiti letjelice.
Ratno zrakoplovstvo raspolaže s osam aviona MiG-21 kojima resursi ističu 2023. i 2024. nakon čega više ne smiju letjeti, i do tada moraju stići novi avioni kako bi Hrvatska izbjegla mogućnost da nadzor svog zračnog prostora prepusti nekoj članici NATO-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....