PREGOVORI SRBIJE I EU

STIER U OTVORENOM 'Bidenov poziv Plenkoviću je samo znak da Ameriku zanima što se zbiva' KLISOVIĆ 'Vlada svojim potezima Vučiću daje municiju'

Srpski pregovori o članstvu u EU traju tri godine, dok su hrvatski trajali šest godina.
Joško Klisović, Davor Ivo Stier i Čedomir Jovanović
 HANZA MEDIA

U večerašnjem izdanju HTV-ove emisije Otvoreno tema je bila blokada otvaranja poglavlja 26 o obrazovanju i kulturi u pristupnim pregovorima Srbije i EU.

Naime, prema diplomatskim izvorima, nekoliko zemalja članica, među njima i Hrvatska, stavilo je rezerve u vezi s obrazovanjem na manjinskim jezicima, ali i nekim drugim pitanjima koji se tiču ovog poglavlja. Hrvatska je imala primjedbe oko udžbenika na hrvatskom jeziku i povratu kulturnog blaga. Srbija je na tom planu započela nešto činiti, prevoditi postojeće udžbenike za osnovne škole na hrvatski, ali ne i raditi na posebnim udžbenicima namijenjenim pripadnicima hrvatske zajednice, dok se u vezi sa srednjom školom još ništa ne radi.

Srpski premijer Aleksandar Vučić i srpsko državno izaslanstvo, uz izuizetak ministrice za europske integracije, u ponedjeljak navečer su demonstrativno napustili Bruxelles prosvjedujući zbog stajališta Hrvatske o uvjetima koje Srbija treba ispuniti za otvaranje poglavlja 26.

Zašto su Hrvatska i Bugarska blokirale srpske pregovore s EU te kakav je položaj hrvatske manjine u susjednoj državi komentirali su potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier, bivši potpredsjednik srpske Vlade Čedomir Jovanović, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov te potpredsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku SDP-ovac Joško Klisović.

Stier je odmah na početku komentirao bijesnu reakciju srpskog premijera Aleksandra Vučića.

- Mi smo u stalnom kontaktu s Europskom komisijom i dobit ćemo dodatna pojašnjenja koja smo tražili i tada ćemo biti u mogućnosti krenuti dalje s poglavljem. To je jedan normalan rad u skupini za proširenje. Američki potpredsjednik Joe Biden i premijer Andrej Plenković su se čuli i to pokazuje interes koji SAD ima za jugoistok Europe i mislim da je u tom razgovoru bilo riječi o stabilizaciji jugoistočne Europe i putu država prema euroatlantskim integracijama. I Hrvatska i SAD podupiru taj proces, koji podrazumijeva ispunjavanje i nekih kriterija koje je i Hrvatska trebala proći, rekao je Stier.

Čedomir Jovanović kazao je kako nije iznenađen reakcijom Vučića.

- I sami znate kako ste se osjećali kad je vaš put blokirala Slovenija. Bilo je poruka da ne odustajemo od europskog puta i da ćemo sačuvati sigurnost u regiji što ne znači da će do toga i doći. Odluka vaše vlade je loša i za Hrvatsku i za Srbiju, smatra Jovanović, inače šef oporbene Liberalno demokratske stranke.

- Nikada nije dosta prava, ali i s manjinama ima pozitivnih iskoraka. Ovako desnica slavi, Šešelj, proruske snage, ovo je prilika koja im se neočekivano ukazala. Šešelj će na izborima osvojiti onoliko koliko mu bude dopušteno, ja ne sumnjam u vladajuću koaliciju – kazao je Jovanović.

- Svaki izbori su dodatno otežavali odnose Srbije i Hrvatske. O tome se moralo razmišljati. Do konferencije je došlo u nezgodnom trenutku, situacija je opterećena čokoladicama, fašističkim porukama u Jasenovcu… mora se imati osjećaj za širu sliku i žao mi je što je do toga došlo – dodao je Jovanović.

Tomislav Žigmanov kazao je kako hrvatska zajednica u Srbiji ima problema na polju obrazovanja.

- Udžbenici su veliki problem. Pitanje je i tko može predavati na hrvatskom. Stanje se 15 godina nije rješavalo. Postoje određeni pomaci, no to nije ono što su zahtjevi hrvatske zajednice – kazao je Žigmanov i napomenuo kako nisu htjeli doprinositi nesuglasicama, a niti osjećati posljedice.

- Nisam zabrinut za osobnu sigurnost. Na to ne pristajem. Bio bih sretniji kad bih s Vučićem razgovarao o problemima hrvatske zajednice. Nije uobičajeno da se razgovor događa putem konferencije za tisak. Nije lagodno biti prozvan sa sumnjom da sam nezahvalni građanin Srbije, ali bio bih sretniji da smo vidjeli kako ćemo rješavati situaciju hrvatske zajednice – kazao je Žigmanov.

Joško Klisović kazao je kako još od ministra Stiera nije čuo što točno Hrvatska hoće te je napomenuo da blokada ima smisla samo ako se ima točan cilj.

- Mi nismo jasno čuli rade li saveznici na tome da odustanemo. Rusija očigledno ima interesa na Balkanu. Mislim da nakon ove pressice hrvatska vlada mora odgovoriti na ono što je iznio vučić: da je srpska vlada učinila sve po tom pitanju i kako se hrvatska vlada ponaša sasvim drugačije od onog što su dogovorili kada se s bilateralnih razgovora vrate u Zagreb.

Jovanović je kazao kako se nada da su završene 'kampanje u kojima su nezaobilazni odnosi prema Hrvatskoj, odnosno prema Srbiji'.

- Treba voditi računa o društvu, o ljudima. Mislim da smo propustili neke šanse i da nemamo više pravo na grešku. Mi imamo otvoreni problem Kosova, imamo tešku ekonomsku situaciju i sve to proizvodi atmosferu u kojoj se ne može pronaći puno dobrog. Nadam se da će doći do relaksiranja naših odnosa, rekao je.

Stier je napomenuo kako nije došlo do nikakvih iznenađenja te kako je povjerenik za proširenje Johannes Hahn bio u Beogradu i znalo se što se može točno očekivati.

- Za nas je važno uočiti činjenicu da se udžbenici za srednju školu još ne tiskaju na hrvatskom jeziku. Za osnovne škole je učinjen napredak, sada se prevode udžbenici s ćirilice na latinicu, ali nisu prilagođeni sadržajem za hrvatsku manjinu. Ne očekujemo da će se to napraviti preko noći, ali želimo dobiti pojašnjenja kako bismo mogli ići dalje. Neke teme treba i sada signalizirati, no mi smo optimisti i smatramo da je ovaj kriterij prilično jednostavno za ispuniti. Kada dobijemo pojašnjenje početkom godine, možemo ići dalje – kazao je Stier pa se dotaknuo i poglavlja 23, koje se odnosi na pravosuđe.

- Taj hibridni zakon po kojem se Beograd pretvara u 'mini Haag' moramo riješiti. To je poznato svim partnerima u EU kao i srpskoj strani. To je kriterij na kojem ćemo inzistirati. U ovom trenutku je važno da želimo napredak i smatramo da je to moguće. Pogotovo što se tiče poglavlja 26. Ima niz otvorenih tema, ali pregovori su prilika za jednu transformaciju. Naš je interes stabilnost u susjedstvu. I sami smo prošli kroz pregovore i znamo koliko je to zahtjevno, ali sam proces ima jednu vrijednost. Proces ide dalje, on će biti zahtjevan, ali je bitno da se reforme nastave.

Žigmanov je komentirao što bi to Hrvatima u Srbiji olakšalo život.

- Manjinsko pitanje u Srbiji je stvar multilateralnih odnosa. Mi na bilateralnom planu nemamo nikakvu komunikaciju. Postoji veliki deficit u rješavanju toga. Nikolić je danas rekao da bi to trebalo biti bilateralno riješeno, no takve komunikacije nema. Ono što je bilo dobro kao gesta je da se uključi predsjednika SDSS-a u hrvatsku vlast, a ta gesta je u Srbiji prešućena. U Srbiji vlada samo govori o negativnom što se dogodi u Hrvatskoj.

Klisović je kazao kako Hrvatska nije jasno iskomunicirala što želi ili da pak premijer Vučić manipulira.

- Hrvatska vlada svojim potezima daje streljivo srpskoj vladi da puca na nas. Hrvatska mora paziti što sama radi, rekao je Klisović nabrajajući slučajeve sporne ploče u Jasenovcu, afere srpske čokoladice, jednog saborskog zastupnika koji govori da su partizani bili teroristi...

Žigmanov je na kraju zaključio kako oni žele komunikaciju i partnerstvo s tijelima u Srbiji, ali i sa Hrvatskom.

- Susret s premijerom Plenkovićem bio je prvi susret nakon pet godina. Mislim da je za Srbiju važna činjenica da je šest poglavlja otvoreno i da je ovo mali korak. Mi se zalažemo za europske vrijednosti, ali očekujemo politiku koja će pratiti te vrijednosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 14:52