Konferencija o nuklearno-biološko-kemijskoj obrani (CBRN) i neutralizaciji eksplozivnih naprava (EOD) NCT Europe 2024 odvija se od 21. do 23. svibnja u Sveučilišnoj bolnici u Zagrebu.
Kako najavljuju organizatori, na konferenciju će doći europski stručnjaci iz CBRN i EOD zajednice, a navodi se da će se sudionici NCT-a Europe 2024 na predavanjima moći informirati o najnovijim rješenjima koja su osmislili sponzori konferencije.
Predavanja će, između ostalih, održati menadžer razvoja poslovanja za program Sigurnosti i obrane u hrvatskoj tvrtki DOK-ING te bivši dočasnik Hrvatske vojske Davor Petek, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ Alemka Markotić i šefica Odjela za kontrolu naoružanja, razoružanje i neširenje oružja za masovno uništenje, političke poslove i sigurnosnu politiku u Sjevernoatlantskom savezu Eirini Lemos-Maniati.
Dok traje konferencija, održat će se natjecanje NCT PRO Challenge 2024. U Zagrebu će se simulirati uvjeti u postkonfliktnoj zoni u Ukrajini. "Rat je možda okončan, ali borbe još uvijek traju i društvo se ne može okrenuti budućnosti", stoji u opisu natjecanja. Navodi se da će poligoni biti kombinacija ruševina, visokih zgrada s uništenim zidovima te miniranih pustopoljina. Uz to, jedan će poligon biti simulacija podzemna ruta za krijumčarenje migranata.
Platinasti sponzor konferencije DOK-ING pokazao je uzvanicima kako radi njihovo višenamjensko protuterorističko robotsko vozilo MV-3 Hystrix.
Hystrix je električno vozilo, a autonomija rada mu je oko osam sati, no može se napajati električnom energijom i na terenu. U razvoj Hystrixa uloženo je 18 milijuna kuna.
Hystrix se koristi u borbi protiv terorizma i rješavanju kriznih situacija visokog rizika, poput terorističkih napada ili talačkih kriza. Hystrix može sigurno istražiti i izvidjeti opasna područja koristeći napredne video sustave i alate za uklanjanje prepreka.
Opremljen je detektorima plinova kao što su butan te propan i sposoban je prevoziti dodatnu specijalističku opremu poput balističkih štitova, oružja, streljiva, ljestvi i ostalih alata potrebnih za uspješno izvršavanje zadatka.
Hystrix mogu koristiti i interventne jedinice i protueksplozijske jedinice. U Hystrix stane osam ljudi, a može se koristiti za prijevoz ranjenih osoba i ostalog ljudstva.
Na konferenciji je sudjelovala i poljska tvrtka JAKUSZ Ltd. koja proizvodi protueksplozijske spremnike i spremnike za skladištenje opasnih materijala te mobilne, kontejnerske linije za razradu streljiva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....