Dvanaest dana nakon povratka Kolinde Grabar-Kitarović iz SAD-a poznato je s kim se sve predsjednica susrela i razgovarala u Washingtonu, New Yorku i Bostonu za osmodnevnog boravka u Americi. Otkriva to diplomatska bilješka hrvatskog veleposlanstva u Washingtonu, koju je sastavio Nikica Kopačević, a odobrio veleposlanik Joško Paro. Bilješka je redovnim putem došla na adresu Ministarstva vanjskih poslova, što je uobičajen postupak kad visoki dužnosnici Hrvatske borave u službenom posjetu inozemstvu.
Iz bilješke se može saznati da je riječ o "radnom posjetu" predsjednice SAD-u koji je trajao od 1. do 7. siječnja. Kolinda Grabar-Kitarović sastala se s oko dvadeset visokih američkih dužnosnika, imala je sastanke s vodstvom Pentagona, s više kongresnika, analitičara utjecajnih američkih medija, vodstvima think-tankova i nevladinih udruga, gospodarstvenicima te političarima i suradnicima bliskim izabranom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Ali, ni bilješka ne otkriva sva imena, nego se kaže da će "o ostalim sastancima, iz razloga nacionalne sigurnosti i sukladno NATO-ovim i pravilima EU, Predsjednica Republike osobno izvijestiti najviši državni vrh". Kako Jutarnji doznaje, to je u međuvremenu i učinila, pa premijer Andrej Plenković ima listu imena svih s kojima je razgovarala Kolinda Grabar-Kitarović. Jutarnji doznaje da su ostvareni kontakti i s generalom Jamesom Mattisom, koji se spominje kao budući ministar obrane SAD-a.
Iz bilješke se može vidjeti da se Grabar-Kitarović sastala sa senatorima Ronom Johnsonom i Marcom Rubiom, kongresnikom Louom Barlettom, koji je među prvima podržao Trumpovu kandidaturu, bivšim senatorom i komentatorom na CNN-u Rickom Santorumom, dekanom The Fletcher School i jednim od kandidata za državnog tajnika, admiralom Jamesom Stavridisom, izvršnim predsjednikom Atlantskog vijeća SAD-a Damonom Wilsonom, višim suradnikom na Centru za transatlantske odnose Sveučilišta Johns Hopkins Edwardom Josephom i veleposlanikom Zalmayom Khalilzadom, inače čestim komentatorom u medijima, koji je blizak Donaldu Trumpu.
Zalmay Khalilzad, savjetnik u Centru za strateške i međunarodne studije, bio je član tima Georgea Busha i najviše pozicionirani musliman u tadašnjoj administraciji, a s predsjednicom se poznaje otkad je bio veleposlanik u Afganistanu. Na ovom videu najavljuje govor Donalda Trumpa, koji je izabrani predsjednik SAD-a održao u travnju prošle godine.
Razlog zbog kojeg tim Kolinde Grabar-Kitarović i predsjednica nisu odavali imena svih sugovornika za vrijeme njezina posjeta Americi preporuka je ljudi koji su bliski Donaldu Trumpu - a obnašat će visoke funkcije u budućoj administraciji - da prije inauguracije izbjegavaju kontakte sa stranim državnicima ili ako do tih kontakata dođe, da se oni javno ne obznanjuju.
U svim razgovorima koje je Kolinda Grabar-Kitarović vodila u Americi istaknuto je da je Hrvatska pouzdan partner i saveznik SAD-a, a razgovaralo se i o očekivanjima i razmišljanjima o odrednicama vanjske i sigurnosne politike administracije predsjednika Trumpa, kao i očekivanjima od novog odnosa SAD-a s Rusijom. Predsjednica Grabar-Kitarović s američkim je političarima razgovarala i o inicijativi triju mora, a iskazala je i zabrinutost zbog vrlo ozbiljnog političkog stanja u BiH. U bilješci stoji napomena da je u razgovorima predsjednica istaknula nefunkcioniranje Daytonskog sporazuma i separatističke namjere Milorada Dodika, koje prijete opstojnosti cjelovite BiH.
Isto tako, u razgovorima je bilo govora i o nesigurnosti koju osjećaju Hrvati u BiH te o sigurnosnim prijetnjama zbog jačanja islamskog radikalizma i povratka stranih boraca za koje u BiH nisu uspostavljeni programi rehabilitacije. Pad javne potpore članstvu u NATO-u pogoduje isključivo Dodikovim separatističkim namjerama i interesima Ruske Federacije, a rastući utjecaj vrlo se jako osjeća u većini zemalja jugoistočne Europe, piše u bilješci. Američki sugovornici Kolinde Grabar-Kitarović upoznati su i sa slučajem šestorke optužene u Haagu, a posebno su upozoreni na opasnost i moguće dalekosežne posljedice možebitnog potvrđivanja "udruženog zločinačkog pothvata" ne samo za Hrvatsku, nego i međunarodno pravo.
Predsjednica je u Americi informirala svoje sugovornike i o odnosima Hrvatske i Srbije i istaknula da će Hrvatska podržati Srbiju na putu u EU. Izražena je i zabrinutost oštrom retorikom koja se čuje u Srbiji, a 'zabrinjavaju i zajedničke rusko-srpske vojne vježbe koje se održavaju blizu hrvatskih granica', piše u bilješci.
Za vrijeme razgovora u Americi Kolinda Grabar-Kitarović pokrenula je pitanje ukidanja viza za hrvatske građane i potpisivanje Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD-om, jer je Hrvatska jedina članica EU koja to nije regulirala s Amerikom, razgovaralo se i o ulaganjima u LNG terminal na Krku, a američki sugovornici upoznati su i s planovima modernizacije Hrvatske vojske...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....