S Tanjom Fajon, slovenskom socijaldemokratskom zastupnicom u Europskom parlamentu i potpredsjednicom izaslanstva Europskog parlamenta u Zajedničkom parlamentarnom odboru EU-Hrvatska, razgovarali smo o proširenju EU-a, posebno o pristupanju Hrvatske, piše Slobodna Dalmacija.
U izvješću Europske komisije ističe se napredak, ali Hrvatskoj preostaje još nekoliko zadataka. Kako gledate na pripreme Hrvatske za članstvo u EU-u?
- Hrvatska je postigla značajan napredak u usvajanju i provedbi zakonodavstva i usklađivanju s pravnom stečevinom EU-a. Čekaju je neka složena otvorena pitanja, ali očekujem i vjerujem da će u srpnju sljedeće godine ući u EU. To će biti važan signal za cijelu regiju. Bit će to posebno važno za Sloveniju, jer će se otvoriti prostor za ulaganja i jačanje trgovine i suradnje. Ali, Hrvatska još uvijek ima neka zahtjevna otvorena pitanja koja je Europska komisija navela kroz deset točaka na koje trebate usmjeriti pozornost.
Očekujete li da će Hrvatska uspješno ispuniti zadatke?
- Koliko će hrvatska vlast biti uspješna, pokazat će proljetno izvješće iz Bruxellesa. U šest godina pregovora Hrvatska je pokazala da je s pravom političkom voljom može mnogo postići.
Je li moguće da se ulazak Hrvatske odgodi do početka 2014. godine?
- Nikad ne reci nikad - sve je moguće. Ali stvarno želim da se to ne dogodi! Iznenađena sam lakoćom s kojom su neki njemački dužnosnici nedavno rekli da Hrvatska nije spremna za ulazak i da treba pomaknuti datum ulaska. Koliko je Hrvatska spremna, bit će jasno tek iduće godine.
Spominje li se u neslužbenim razgovorima u institucijama EU-a mogućnost odgode pristupanja Hrvatske?
- Među kolegama neformalno kruže glasine da bi se moglo odgoditi članstvo. Ali, u razgovorima veću težinu ima iskrena namjera i želja da u srpnju 2013. godine Hrvatska postane članica EU-a. Sve drugo bi zadalo veliki udarac vjerodostojnosti politike proširenja EU-a i moglo bi dugoročno ugroziti taj proces.
Očekujete li da će sve ostale članice EU-a ratificirati hrvatski Ugovor o pristupanju prije Slovenije?
- Svakako bih voljela da sve članice EU-a u roku dovrše proces ratifikacije u nacionalnim parlamentima, uključujući i Sloveniju. U Sloveniji želimo da se riješi zadnje otvoreno pitanje - Ljubljanska banka. Problem je ozbiljan i trebamo trijezno i mudro rješenje. To je pitanje sukcesije i Hrvatska se obvezala međunarodnim ugovorom da države bivše Jugoslavije takve probleme rješavaju preko Banke za međunarodna poravnanja u Baselu. To je obveza iz pristupnih pregovora u poglavlju 4 o slobodnom kretanju kapitala. Stoga je razumno da u Sloveniji od naših susjeda očekujemo da će poštovati svoje međunarodne pravne obveze, rekla je Fajon u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....