Čelnici svih slovenskih parlamentarnih stranaka danas su na sastanku što ga je sazvao slovenski premijer Borut Pahor odlučili da će Arbitražni sporazum prvo ići na ratifikaciju u parlamentu, a potom na referendum.
Rezultati referenduma biti će obvezujući, javljaju slovenski mediji.
Sva druga pitanja, poput onog s kojom većinom će se ratificirati Sporazum, predsjednici stranaka ostavili su otvorenima budući da o njima imaju vrlo različita stajališta.
Predsjednik Slovenske narodne stranke (SLS) Radovan Žerjav rekao je nakon sastanka kako se zauzimao za naknadni obvezujući referendum jer bi savjetodavni, koji je predlagala vlada premijera Boruta Pahora, imao toliko interpretacija koliko je stranaka.
Sve stranke jednoglasno se protive promjeni ustava prije odluke arbitražnog suda. Žerjav je objasnio kako bi netko mogao protumačiti da se „ustav mijenja kako bi se nekome nešto dalo“.
Predsjednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša rekao je kako nema potrebe za održavanje dva referenduma, odnosno da bi „drugi bio nužan samo u slučaju da vlada ne ispoštuje rezultate prvog“.
Slovenski Ustavni sud u utorak je presudio da je Arbitražni sporazum između Hrvatske i Slovenije o rješavanju graničnoga spora u skladu sa slovenskim ustavom, što je omogućilo nastavak procesa njegove ratifikacije u slovenskom parlamentu.
Odluka suda potvrdila je kako arbitražni sporazum nije u suprotnosti s ustavom, ali je, interpretirajući slovensku ustavnu povelju iz 1991. godine, navela da po njoj Slovenija već ima teritorijalni izlaz na otvoreno more, te da bi, ako arbitražni sud odluči drukčije, ustavne dokumente trebalo mijenjati, za što je neophodna dvotrećinska većina u parlamentu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....