Saborski zastupnici komentirali su u četvrtak akciju u kojoj je do sada uhićen direktor JANAF-a: vladajući Dario Hrebak smatra kako institucije rade svoj posao, dok oporbeni Tomislav Tomašević vjeruje da ni svakodnevno uhićivanje godinu dana ne bi riješilo problem korupcije.
"Odgovorno tvrdim da svaki dan u sljedećih godinu dana uhitimo desetak lokalnih šerifa s jedne strane, i direktora javnih poduzeća s druge strane da ne bi bili ni blizu gotovi koliko je premrežena korupcija na toj lokalnoj razini. To govorim iz iskustva i kao političar, kao aktivist i kao istraživač upravo na temama javnih poduzeća i kako njima upravljati", rekao je Tomašević novinarima u Saboru.
U policijskoj akciji koja je počela u četvrtak ujutro uhićeno je više osoba među kojima je, kako se neslužbeno doznaje, predsjednik uprave Janafa Dragan Kovačević, a s aferom se povezuje i gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić (HDZ). Glasnogovornica MUP-a Marina Mandić Hini je potvrdila da je "rano jutros na području više policijskih uprava policija započela s uhićenjima više osoba".
S obzirom da su pod sumnjom kadrovi HDZ-a, SDP-a i HNS-a, Tomašević smatra da je riječ o strukturnom problemu gdje se javnim poduzećima upravlja kao sa stranačkim "kasicama-prasicama".
"Mi u nadzornim odborima javnih poduzeća, koja trebaju nadzirati uprave, imamo ljude koji su stranački poslušnici. Volio bih da je aktualno prijepodne bilo danas, jer bih onda volio vidjeti taj arogantan smiješak premijera koji je jučer pokazivao, da objašnjava tko je odgovoran za kadrove u javnim poduzećima", kazao je Tomašević.
Saborski zastupnik HSLS-a Dario Hrebak naglasio je kako korupcija u Hrvatskoj ne bira stranke, već imena i prezimena.
Hrebak: Institucije definitivno rade svoj posao
"Spominju se konkretna imena i prezimena pripadnika tri parlamentarne političke stranke u Hrvatskoj. To dovoljno govori o tome da institucije, koliko god mi to osporavamo, definitivno rade svoj posao. I ne zanima ih je li netko pripadnik vladajuće stranke ili oporbe", smatra Hrebak.
Na pitanje je li zabrinut zbog tanke većine koju imaju vladajući u Saboru, kazao je da ako bi se brinuli za većinu, a ne za završetak pravosudnog procesa u ovom slučaju, da onda nešto ne bi bilo u redu s njima.
"Meni je u ovome trenutku izuzetno bitnije da su institucije odradile svoj posao. Koliko sam čuo već je stigao zahtjev za skidanjem imuniteta tim zastupnicima. Vjerujem da će daljnja procedura učiniti ono što je potrebno, da će se ti zastupnici jednostavno zamijeniti", kazao je Hrebak.
Saborska zastupnica Glasa Anka Mrak Tartitaš naglasila je kako premalo zna o cijelom događaju jer je o svemu saznala preko portala.
"Zatečena sam kao i dosta ljudi. Ali nešto što mogu komentirati su te akcije. Već smo imali prilike vidjeti te velike akcije koje dobiju svjetla pozornice, cijeli dan svi zajedno pratimo što je novo, a nakon toga svjetla pozornice se ugase i onda procesi traju godinama", istaknula je Mrak Taritaš.
Podsjetila je na jednu od optužnica u sudskom procesu oko Agrokora za koju je bilo rečeno da će proces trajati 10 do 15 godina.
"Nakon 10 do 15 godina tko će više znati što je bio razlog i zašto. To zapravo pokazuje da cijela ta konstrukcija ne štima. Kad se krene s nekakvim uhićenjima u interesu je svih da se stvar dovede do kraja", smatra Mrak Taritaš.
Škoro: Vladajući očito imaju novog kandidata za direktora JANAF-a
Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Miroslav Škoro uvjeren je da je cijeli proces zapravo pokazatelj da vladajući imaju novog kandidata za direktora JANAF-a.
"Slijedom toga ovaj stari je uhićen, pokrenute su istražne radnje, vjerojatno se, kao i u svim slučajevima do sada, nakon ovoga neće dogoditi ništa. Gospodin Kovačević će se pojaviti za nekoliko godina kao kandidat za nekog gradonačelnika ili saborskog zastupnika, to je praksa u Hrvatskoj", kazao je Škoro.
Na pitanje novinara iskazuje li tom izjavom apsolutno nepovjerenje u hrvatsko pravosuđe, Škoro nije precizirao.
"Mislim da je cjelokupna hrvatska javnost svjesna činjenice da su i mnogo veće zvjerke doživjele ovakav dan. Sada stvar preuzima hrvatsko pravosuđe, a znate i sami koliko je godina potrebno da se riješi obična ostavinska rasprava, a kamoli ovakva stvar", smatra Škoro.
Kao rješenje vidi strukturne reforme, no kaže kako ih ova Vlada ne može dati.
"Vidite i sami da nemamo strukturnih promjena. Sve ovo što se događa, događa se tako da stranka koja je dobila 16 posto glasova ukupnog broja birača, zajedno s manjincima, provodi odluke Europske unije. Nema strukturnih promjena, ima samo podilaženja Bruxellesu. I tu i tamo neka akcijica kojom se neki kadrovi rješavaju smjenama, a neki uhićenjima", rekao je Škoro.
Nije znao da su pod sumnjom dvojica saborskih zastupnika iz redova HDZ-a i SDP-a.
"To nisam znao, to pokazuje da su oni, ono što smo govorili i prije, dvije frakcije jedne te iste političke opcije, i ne čudi me to", zaključio je Škoro.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....