Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske traži od Ministarstva znanosti i obrazovanja odgovore na tehnička pitanja vezana uz provedbu mjere uvođenja covid-potvrda u sustav obrazovanja. Već ranije su se iz tog sindikata izjasnili kako je ova mjera nepotrebna i ishitrena. Sada, u priopćenju objavljenom na stranicama Sindikata, paralelno traže pojašnjenja provedbe mjera i preispitivanje odluke.
„Potpuno svjesni situacije, velikog broja zaraženih i preminulih, ne smatramo da će ovaj potez pridonijeti stabilizaciji trenutačne epidemiološke situacije pa stoga pozivamo Stožer i Ministarstvo da još jednom preispitaju odluku za uvođenje COVID potvrda u sustav obrazovanja“, pišu u svojoj objavi, u kojoj pitaju tko će provoditi testiranje i gdje, tko će platiti testiranje – škole ili Ministarstvo, tko će raditi uvid u covid-potvrde te kakav će biti naputak ravnateljima ako se netko ne želi testirati. Zanima ih i hoće li zamjene u takvim slučajevima biti plaćene kao prekovremeni rad.
Što će biti sa zaposlenicima koji imaju nastavu ponedjeljkom ujutro i neće se stići testirati jer ako se testiraju subotom, test više nije važeći (vrijedi 48 sati), pitaju dalje, konstatirajući kako je sustav za testiranje ionako preopterećen, a za funkcioniranje nastave nužno je imati testove i potvrde praktički odmah. Hoće li, pitaju dalje, zdravstveni sustav to moći izdržati? Zanima ih i što je sa zaposlenicima koji nemaju u svome okruženju zdravstvene ustanove za testiranje – tko će snositi njihove dodatne putne troškove.
– Odgovori na navedena pitanja bit će dijelom ili u cijelosti sadržani u odluci o uvođenju spomenutih mjera, kao što je to bio slučaj prilikom donošenja Odluke za zdravstvene djelatnike i djelatnike u sustavu socijalne skrbi, odgovaraju iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Anketa o prosvjedima
Istovremeno, školski sindikat Preporod proveo je anketu među svojim članovima u osnovnim i srednjim školama u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, o tomu jesu li suglasni izaći na prosvjed protiv mjere uvođenja covid-potvrda u sustav obrazovanja.
Rezultati su pokazali kako je samo desetak posto zaposlenika škola spremno za prosvjed - od nešto manje od 3000 ispitanih zaposlenika škola, za prosvjed se izjasnilo njih oko 250.
- Očito velika većina zaposlenika ne želi sudjelovati u prosvjedu. U slučaju da se za prosvjed izjasnilo više od 20 posto zaposlenika, tada bi odluka išla na Glavno vijeće Sindikata, kaže Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....