NEZADOVOLJNI IZMJENAMA

Sindikat najveće hrvatske bolnice traži pooštravanje Kaznenog zakona: 'Zatvor treba predvidjeti i za napad na zdravstvene suradnike, ne samo doktore'

 Bruno Konjevic / CROPIX

Sindikat Kliničkoga bolničkog centra (KBC) Zagreb upozorio je u ponedjeljak da je javnost odavno trebala biti upoznata s novim izmjenama Kaznenog zakona koji propisuju kaznu zatvorom za kaznena djela prisile prema zdravstvenom radniku te izrazio razočaranje što zakonskim izmjenama nisu obuhvaćeni svi radnici u zdravstvu.

- Nakon informacije u večernjem terminu Dnevnika 1 HRT o tome da su Izmjene i dopune Kaznenog zakona stupile na snagu 5. siječnja i da se njima uvodi termin 'prisila nad zdravstvenim radnikom' ostajemo više nego zatečeni indolencijom Vlade RH da o tome ranije nije obavijestila javnost - stoji u priopćenju koje potpisuje predsjednica Sindikata KBC Zagreb Tanja Leontić.

Nakon izgreda u Kliničkoj bolnici Dubrava, u kojoj je pacijent nakon povratka s CT-a uzeo vatrogasni aparat i ispraznio ga u prostorijama Hitne službe, Ministarstvo zdravstva priopćilo je u ponedjeljak kako nove izmjene Kaznenog Zakona, koje su na snazi od 5. siječnja, propisuju novo kazneno djelo prisile prema zdravstvenom radniku, slijedom kojeg se počinitelj toga kaznenog djela koji doktora medicine, doktora dentalne medicine ili drugoga zdravstvenog radnika koji zdravstvenu djelatnost obavlja kao javnu službu silom ili prijetnjom spriječi u obavljanju njegove zdravstvene djelatnosti kažnjava zatvorom do tri godine. Također, ako je kaznenim djelom doveden u opasnost život ili tijelo doktora medicine, doktora dentalne medicine ili drugog zdravstvenog radnika ili mu je nanesena tjelesna ozljeda ili je uporabljeno oružje ili opasno oruđe, zakon predviđa kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.

- Žalosti činjenica da su ponovno iz Kaznenog zakona izostavljeni zdravstveni suradnici koji novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti nisu postali zdravstveni radnici kao npr. socijalni radnici - upozorava Leontić u priopćenju.

Također su izostavljeni i administrativni radnici, zaštitari (portiri, vatrogasci), pomoćni radnici u zdravstvu koji sudjeluju u njezi pacijenta u timu s medicinskom sestrom, spremačice, servirke, radnici na pomoćno-tehničkim poslovima i svi ostali radnici bez kojih zdravstveni sustav i sustav socijalne skrbi ne može funkcionirati, dodaje Leontić i pita zbog čega dionici koji su sudjelovali u pripremi izmjena zakona nisu uključili sve radnike koji se također mogu zateći u prostoru gdje se odigrava možebitni izgred.

- Zašto je njihov život manje vrijedan? Zakon služi da se ljudi odvraćaju od počinjenja kaznenog djela. U protivnom zakon gubi svrhu ako javnosti nije poznat. Vjerujemo da ova današnja vijest frustrira cjelokupnu javnost, jer se osjećamo nemoćni zbog ovakve tromosti sustava - ističe Leontić.

- Vladina administracija trebala je od toga napraviti 'glasnu' medijsku kampanju s kojom bi se mogući počinitelji upoznali i možda se svi ovi izgredi na Klinici za plućne bolesti Jordanovac KBC Zagreb i danas u KB Dubravi ne bi dogodili na ovakav traumatičan način - napominje Leontić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 15:57