Nakon što su se u medijima krajem travnja pojavile snimke s patologije KB-a Sveti Duh, na kojima je vidljivo da, osim u rashladnim komorama, tijela pokojnika leže na kolicima, ali i na podu, iz Uprave bolnice naložili su Unutarnji nadzor, koji je rezultirao izvanrednim otkazom šefu Fabijanu Kneževiću i pomoćnom obducentu Ivanu Merzaku. Iz bolnice su napravili Izvješće o izvidima na Zavodu za patologiju, i to s datumom 16. svibnja, do kojeg je došao Jutarnji list.
U njemu, među ostalim, stoji da je Uprava bolnice na čelu s ravnateljicom Ana-Marijom Šimundić provela niz aktivnosti. U uvodnoj napomeni stoji da je ravnateljica duboko potresena objavom snimki, ali i da "...do objave snimki Ravnateljstvo nikada nije bilo obaviješteno o kršenju Pravilnika o postupku s umirućim bolesnicima te o postupku obdukcije".
Nadalje navodi da: "nije dopušteno mrtvo tijelo polagati na pod mrtvačnice ili s mrtvim tijelom postupati na način bez pijeteta ili na način koji bi mogao dovesti do promjena i oštećenja leša".
S bolovanja na HTV
U istom dokumentu, kao jedno od rješenja, za koji ravnateljica piše da je kratkoročno, stoji uputa djelatnicima da leševe stavljaju na ista kolica zbog povećanja kapaciteta. Dakle, konkretna uputa je sljedeća: Izdane su upute o korištenju prosekturnih stolova, na koja se, po principu "glava-noge" mogu na svaki postaviti po dva tijela.
Obrazloženje je da ovaj način mogu podignuti ukupan kapacitet na 22 i to konkretno 12 u hladnjacima, plus šest na kolicima u prostoru mrtvačnice izvan hladnjaka te po dva tijela na svakom stolu. Dakle, pijetet pokojnika je narušen ako je postavljen na pod, ali nije ako je po principu "glava-noge" složen na ista kolica s drugim pokojnikom.
Čak i u ovom dopisu od 16. svibnja ravnateljica izrijekom, pisanim putem, tvrdi da je za leševe na podu saznala tek kada je snimka izašla u javnosti i zanemaruje činjenicu da to nije točno jer joj je u srpnju prošle godine urudžbiran dopis u kojem je jasno naznačeno da se događa da zbog manjka kapaciteta pokojnici ponekad leže i na podu.
Ravnateljica Šimundić, ove je nedjelje gostovala u HRT-ovu formatu "Nu2" gdje je govorila i o slučaju pokojnika na podu, ali i dva pacijenta koja su preminula u čekaonici Objedinjenog hitnog bolničkog prijema, gdje smrt nisu ustanovili liječnici, nego u jednom slučaju vozač saniteta, a u drugom kći pokojnika.
Sad već otpušteni šef patologije, Fabijan Knežević, prvi put se izravno obratio javnosti poslavši nam pisani demanti izjava ravnateljice u spomenutoj emisiji.
"Nekoliko je spornih stvari koje su lažno iznesene od strane Ana-Marije Šimundić u emisiji NU2. Smatram da trenutno ne bi trebalo ulaziti u drugu problematiku - smrti na hodniku", kaže Knežević i dodaje da je čudno da ravnateljica koja je na službenom bolovanju, u evidentno jako dobrom stanju, dolazi kao gost na javnu TV i daje intervju.
- Izjava da ja nisam nikada upozoravao na probleme nije točna. Upućena su tri dopisa. Dva imaju moj potpis, a jedan moje službene zamjenice dr. Ranogajec i glavne tehničarke - govori Knežević, uz priloženu dokumentaciju.
DORH istražuje
Kaže i kako je Šimundić izjavila da je sporni e-mail, tzv. vapaj, potpisala tehničarka, a izostavila njegovu službenu zamjenicu dr. Ranogajec, za što tvrdi da je također netočno jer tvrdi da je e-mail sam sastavio i poslao s godišnjeg tehničarki, što također predočava. Inače, bolnicu zbog drugog aktualnog problema istražuje DORH i krim policija.
Riječ je o preminulima u čekaonici Hitne, a inspekcija Ministarstva zdravstva prijavila je slučaj DORH-u zbog sumnje u kaznena djela trgovanje utjecajem, krivotvorenje dokumentacije i nesavjesnog liječenja. Na sva detaljna pitanja oko ovog slučaja Jutarnji list već pet dana čeka odgovore, dok je u međuvremenu Šimundić gostovala na televiziji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....