NOVI OBRAT

Šef Visokog kaznenog suda: Prijavili smo suca Turudića

‘Sudac Turudić više se puta sastajao s osobom protiv koje je pokrenuta istraga‘

Ivan Turudić

 Damjan Tadic/Cropix

Predsjednik Visokog kaznenog suda Republike Hrvatske je jučer uz suglasnost predsjednika Vrhovnog suda Republike Hrvatske podnio nadležnom sudačkom vijeću pritužbu protiv suca tog suda Ivana Turudića zbog povrede Kodeksa sudačke etike.

Naime, prema izjavama proizlazi da se sudac Turudić više puta sastajao s osobom protiv koje je pokrenuta istraga čime je po ocjeni predlagatelja prekršio Kodeks sudačke etike, priopćeno je s Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

image

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić

Biljana Blivajs/Cropix

U priopćenju se napominje i da je proces izbora Glavnog državnog odvjetnika u nadležnosti Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskog sabora.

- Međutim, sve dok Glavni državni odvjetnik ne stupi na dužnost na koju je izabran on je do tada sudac i za ocjenu postupaka suca nadležna je isključivo sudbena vlast (predsjednici sudova, sudačka vijeća i Državno sudbeno vijeće), ističe se u priopćenju.

image

Željko Horvatović, predsjednik Visokog kaznenog suda

Tomislav Kristo/Cropix/Cropix

Oštro protivljenje oporbe

Podsjetimo, Hrvatski sabor je prošlog tjedna izabrao Turudića za novog glavnog državnog odvjetnika. Njegovom se imenovanju oporba oštro protivila, no Hrvatski je sabor prošlu srijedu iskazao povjerenje sa 78 glasova ‘za‘, 60 protiv i dva suzdržana.

Turudić je imenovan na četiri godine, a na čelu DORH-a zamijenit će Zlatu Hrvoj Šipek, aktualnu šeficu te institucije kojoj mandat istječe u svibnju.

Imenovan je nakon procedure u kojoj su četvoricu kandidata za glavnog državnog odvjetnika saslušali saborski Odbor za pravosuđe i Vladino povjerenstvo u kojem su bili premijer i sedam ministara, a Vlada potom Saboru predložila Turudića uz ocjenu da je njegov program rada bio najkvalitetniji.

Protukandidati su mu bili odvjetnik Mladen Dragičević, aktualni zamjenik glavne državne odvjetnice Emilijo Kalabrić, te zamjenik Županijskog državnog odvjetnika u Splitu Nikša Wagner.

Kontroverzna poznanstva i velike presude

Turudić na novu dužnost dolazi uz žestoko protivljenje oporbe koja apostrofira njegova kontroverzna poznanstva s osobama poput Zdravka Mamića, koji se od hrvatskog pravosuđa sklonio u BiH, te bivše državne tajnice Josipe Pleslić (ex Rimac) koja je okrivljenica u postupku Vjetroelektrane.

Prepiska Turudića i Rimac, koja je uoči saborskog odlučivanja o njegovu imenovanju dospjela u medije, a koju je prvi objavio Jutarnji list, ujedinila je oporbu u ocjeni da Turudić nije prikladan kandidat za čelno mjesto u DORH-u i da vladajući trebaju odustati od njegova izbora. Jutarnji je objavio detalje iz stotinjak WhatsApp poruka suca Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac koji su se od 2016. do 2020. intenzivno dopisivali.

"Di si radosti", napisala je Josipa Rimac tadašnjem predsjedniku Županijskog suda u Zagrebu Ivanu Turudiću. "Di si lipa", odvratio joj je Turudić...

Najdalje je u protivljenju otišla stranka Možemo koja je zbog toga, sa skupinom članova stranke, simpatizerima i građanima probdjela noć na Trgu svetog Marka.

Ivan Turudić (62) diplomirao je na zagrebačkom Pravnom fakultetu kod mentora Zvonimira Šeparovića na temu međunarodnog terorizma, a dvije godine kasnije polaže i pravosudni ispit.

Vježbenički staž je odradio na virovitičkom Općinskom sudu, na kojem 1991. postaje i sudac, a kasnije i njegovim predsjednikom.

Bio je dragovoljac Domovinskog rata, a nakon što je Šeparović 1999. postao ministar pravosuđa, Turudić postaje njegovim pomoćnikom.

Nakon službovanja kao sudac virovitičkog Županijskog suda, Turudić odlazi 2000. godine na zagrebački Županijski sud gdje dvije godine radi kao istražni sudac, a idućih sedam kao sudac kaznenog odjela prvog stupnja.

Od ožujka 2009. do kraja 2010. bio je predsjednik i sudac Odjela za Uskok zagrebačkog Županijskog suda, dok je dvije godine kasnije izabran za predsjednika Županijskog suda u Zagrebu.

Na toj poziciji ostaje do 1. siječnja 2021. kada postaje sudac Visokog kaznenog suda, a do izbora predsjednika tog suda Željka Horvatovića upravo je Turudić slovio kao favorit.

Tijekom rada na zagrebačkom Županijskom sudu, Turudić je donio nepravomoćne osuđujuće presude protiv bivšeg premijera Ive Sanadera (HDZ) zbog uzimanja mita i zlouporabe položaja i ovlasti, a nepravomoćno je osudio i bivšeg potpredsjednika vlade Damira Polančeca te bivšeg veleposlanika Nevena Juricu.

Turudić je sudio i poduzetniku Hrvoju Petraču zbog otmice sina generala Vladimira Zagorca, kao i Mladenu Šlogaru zbog ubojstva Ivane Hodak, kćeri nekadašnje ministrice Ljerke Mintas Hodak i odvjetnika Zvonimira Hodaka.

Plenković: ‘Prošao je sigurnosne provjere‘

Nakon što je predsjednik Republike Zoran Milanović upozorio da je Turudić u Saboru nelegalno izabran za glavnog državnog odvjetnika jer nema sigurnosnu provjeru i poručio da ga se još može zaustaviti, premijer Andrej Plenković je ponovio da je Turudić kao sudac prošao sigurnosne provjere 2009., 2014. i 2019.

Njegova aktualna sigurnosna provjera provedena je od SOA-e za njega kao sudca 2019. i još je uvijek na snazi, rekao je premijer nakon sjednice predsjedništva HDZ-a, ustvrdivši, da je riječ o najstrožoj provjeri prvoga stupnja koja traje pet godina.

Naglasio je da po zakonu nije mogao tražiti novu sigurnosnu provjeru već su od SOA-e tražili ono što mogu kako bi ipak dobili uvid u ocjenu Turudiću, a dobili su svojevrsni rezime dosadašnjih važećih sigurnosnih provjera.

Premijer je poručio da je priča oko odabira Turudića završena te da je procedura bila transparentna. Predsjedniku je zamjerio da ide izvan svojih ovlasti, ali na odabir ne može utjecati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 01:47