Premijerov posebni savjetnik za ekonomska pitanja Zvonimir Savić otkrio je za N1 kako će puno stvari, vezano uz relaksiranje epidemioloških mjera u pojedinim segmentima gospodarstva, biti poznato nakon sjednice Vlade u četvrtak.
- U kriznim trenucima treba trezveno razmišljati. Vladine mjere su smirile gospodarstvo i sada razmišljamo strateški.
Definiraju se aktivnosti koje se mogu slobodnije raditi. Tu su prijedlozi struke, prijedlozi ministarstva i sve se analizira - kazao je Savić i procjenjuje da će najdugoročnije patiti turizam i ugostiteljstvo jer su najduže izložene udaru.
Kada je riječ o zaduživanju, ponovio je da se prvo gleda na domaće tržište za financiranje, ali također postoje pregovori na inozemnim tržištima, a računa se i na fondove EU.
- Kada je riječ o ulasku u eurozonu, nema zastoja, nismo nikad bili bliži, završavamo mjere iz Europskog tečajnog mehanizma 2 - kazao je Savić.
Govoreći o tzv. trećem paketu vladinih mjera, rekao je da će se on prilagođavati okolnostima.
- Snaga naših mjera do sada je ogromna i treba im dati vremena da profunkcioniraju, tempirane su za 3+3 mjeseca.
Riječ je ukupno o iznosu koji čini 9,6 posto BDP-a, druge članice EU nemaju tako snažan paket - kazao je premijerov savjetnik dodaje da dugo vremena stvari neće biti iste i da mnogi segmenti neće dugo moći funkcionirati kao prije.
Na pitanje o zahtjevima da se bankama naredi moratorij od 12 mjeseci na kredite, rekao je da nije siguran da se ikome može zabraniti da 12 mjeseci ostvaruje prihode i da je to pravno sporno.
Naglašava da je bankarski sustav krvožilni sustav i da svima treba biti u cilju da banke ostanu stabilne.
- Banke se odazivaju moratorijima na 3 do 6 mjeseci, i one se trude snositi svoj dio tereta krize. Volio bih da se kolege iz SDP-a bolje informiraju.
Banke snose i snosit će dio troška, pa već su cijelom nizu poduzetnika odobreni i moratoriji i krediti za likvidnost, a ja čisto sumnjam da se nekom može zabraniti profit na godinu dana - komentirao je za N1 Savić zahtjeve oporbe i poduzetnika za uvođenje obveznog moratorija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....