Oko stotinu radnica tekstilne tvrtke Orljava iz Požege stiglo je danas u Zagreb kako bi prosvjedom ispred zgrade Vlade RH na Markovu trgu izrazile nezadovoljstvo odnosom države prema toj tvrtki u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, a nad kojom bi u petak 2. srpnja trebao biti otvoren stečaj na Trgovačkom sudu u Slavonskom Brodu.
Požeška tvornica košulja godinama je djelovala u sklopu zatvorskog sustava Republike Hrvatske, iz kojeg je premještena prije dvije godine. U međuvremenu je sa 300 djelatnika njihov broj pao na 180, no tvrtka je u strateškom partnerstvu s njemačkim proizvođačem košulja Olymp uspijevala poslovati koliko-toliko normalno. Međutim, i Nijemci su posljednjih mjeseci smanjili narudžbe, a stižu samo zahvaljujući Vladinim covid-mjerama.
No, radnice su nezadovoljne jer to ne smatraju rješenjem koji će tvrtku ostaviti na životu. Nijemci, pak, žele stabilnog strateškog partnera, što u Orljavi odnosno Republici Hrvatskoj očito nemaju. Inače, već mjesecima se spominje i da bi novi vlasnik Orljave mogla postati đakovačka tvrtka HEMCO, za koju Orljava također radi, a koja se inače bavi proizvodnjom zaštitne odjeće i opreme. Posljednjih mjeseci radnice su na posao dolazile samo povremeno.
- Želimo da nam što prije javno kažu što namjeravaju, mi ćemo ih podržati. Čuli smo da se sprema brzi stečaj pa prijelaz - u redu je ako to zadržava radnike na njihovim radnim mjestima, njihove statuse i plaće - rekao je prije mjesec u izjavi za HRT Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata. Radnice Orljave javno je podržala i SDP-ova saborska zastupnica Martina Vlašić-Iljkić.
"Novi sindikat i Sindikat tekstila, kože i obuće zatražili su sastanak s vlasnikom - Vladom RH, no nakon četiri upućena zahtjeva za sastankom, i dalje nije bilo odgovora iz Vlade. Prosvjed na Markovu trgu organiziran je jer Vlada RH nema sluha za njihove prijedloge i dogovore o sudbini 180 radnica i njihovih obitelji. Tvornica godinama posluje s gubitkom iako radnicama nije jasno kako, jer su izvozili donedavno i do 7000 košulja tjedno. Svi razgovori u budućnosti tvornice vode se mimo radnika i Sindikata, a vrlo je jasno da Vlada RH nema volje i ponaša se vrlo tromo i neodgovorno prema sudbini 180 radnika, odnosno radnica. Do krize izazvane covidom-19 Orljava je zapošljavala 300 radnika, a u posljednjih godinu dana, 120 radnica ostalo je bez posla. Ni nakon objave stečajnog ročišta Trgovačkog suda u Slavonskom Brodu, 2. srpnja 2021. godine Vlada RH nije osjetila potrebu razgovarati sa sindikatom o sudbini radnica", napisala je Vlašić-Iljkić, a o tome se u utorak za posjeta Požegi očitovao i premijer Andrej Plenković
- Mislim da ići u eter s tezom da država ne brine o Orljavi mora netko tko ne želi reći što je bilo u posljednje vrijeme. Znate koliko smo osigurali sredstva i plaće, Orljava je isplaćivala plaće zahvaljujući mjerama naše Vlade. Ministar Horvat je bio tu, razgovarao je, prije njega je taj posao radio ministar Banožić. U interesu nam je da se radna mjesta sačuvaju i da se pronađe strateški partner koji će omogućiti funkcioniranje Orljave na normalan način. Tezu da se ne razgovara i ne bavi Orljavom ne prihvaćam, jer to nije točno, baš nakon što je ministar bio jučer ovdje i razgovarao s Upravom i predstavnicima sindikata, što nije dobro. Treba reći istinu, a ne ono što nije istina. Ministar Horvat radit će na tome, kao i drugi Vladini članovi - rekao je premijer.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....