Prema podacima Uprave riječkog KBC-a, prvom danu štrajka odazvala su se 42 djelatnika iz četiri organizacijske jedinice, no Irislav Šabulić, sindikalni povjerenik Sindikata Zajedno, rekao je da je štrajkalo oko 150 djelatnika.
- Ne znam odakle Upravi ti brojevi, kažu da KBC Rijeka normalno funkcionira i drago mi je zbog toga. Mi nismo za blokadu sustava, već smo tu zbog pacijenata i ne želimo da se to svali na njihova leđa. Ali, ono što mogu reći je da u Zavodu za nuklearnu medicinu štrajka 11 od 11 inženjera. Danas i sutra obrađuju samo hitne slučajeve, a prekosutra neće ni to. Ako mi stanemo, urušit će se cijeli sustav. Ljudi moraju shvatiti da cijeli zdravstveni sustav počiva na našim leđima. Mi smo ti koji pokreću strojeve čijim se nabavama hvale ministri - izjavi je Irislav Šabulić, glavni tehnolog Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu KBC-a Rijeka.
Prema njegovim riječima, ovim se štrajkom za svoja osnovna prava bore zdravstveni radnici kao što su tehnolozi, farmaceutski tehničari ili laboranti, koji su diskriminirani kada se donosila uredba o koeficijentima, povećanju plaće i isplati naknade za topli obrok.
- Sebi su podizali plaće, a nas su zaboravili. Sramota je da inženjer medicinske radiologije ima manju plaću od dresera konja, da vozač sanitetskog vozila ima manju plaću nego vozač turističkog vlakića na Plitvicama. Ovo što mi radimo nije posao, nego poziv. Svakodnevno se srećemo s pacijentima s najtežim bolestima, s djecom s teškim malformacijama, neki dan imali smo trudnicu s rakom dojke i metastazama na kostima... To je psihički vrlo iscrpljujuće i utječe na svakoga. Mi ne tražimo ništa što nam ne pripada, samo tražimo da nas se plati za ono što radimo. Samo da prijeđem granicu i zaposlim se u Sloveniji, u Ilirskoj Bistrici na primjer, u startu bih imao tisuću eura veću plaću nego ovdje. Ako mi odemo, neće imati tko raditi, neće biti stručnjaka koji će pokretati skupe strojeve kojima se ministri hvale. Neće moći računati ni na Indijce i Pakistance jer oni su pametni pa će otići u Englesku, a ne ovdje gdje su plaće ovakve kakve jesu - rekao je.
Prema njegovim riječima, posao koji rade zahtijeva stalnu edukaciju i sadrži velike odgovornosti, no ukinuta su im brojna prava, poput dodataka za upravljačke funkcije ili priznanja magisterija kao visoke stručne spreme. Šabulić je u KBC-u zaposlen od 1989. godine, a nakon 35 godina radnog staža i na šefovskoj poziciji, gdje je odgovoran za 40 djelatnika i stroj koji stoji pet milijuna eura, osnovica plaće mu je 947 eura i 18 centi. Njegova je mjesečna neto plaća s dodacima na staž i ostalim oko 1500 eura, a kaže da u prosjeku inženjeri radiologije imaju 1300 eura neto plaću s dodacima, što je sramota.
- Jedan sat rada inženjera medicinske radiologije plaća se 8 eura i 42 centa. Pacijenti moraju shvatiti da smo mi na njihovoj strani i žao mi je što se ovako moramo boriti za svoja prava, a zamolili bismo ih da nas podrže da se ovo što prije riješi. Oni koji su nas natjerali na štrajk neće imati problema ako mi stanemo, oni su sebi podigli plaće na 6, 7 tisuća eura i ako se razbole, otići će avionom u Švicarsku ili Ameriku, gdje im neće biti problem platiti liječenje - rekao je Šabulić.
Glavni zahtjevi koje traže štrajkaši su ispravljanje diskriminacije u Uredbi o koeficijentima koja je nanesena djelatnicima u zdravstvu, povećanje osnovica plaće i naknada za topli obrok.
Unatoč štrajku, u KBC-u Rijeka danas je sve izgledalo kao da je normalan radni dan, a pacijenti su dolazili na pretrage.
Uoči štrajka, iz KBC-a su pozvali sve pacijente koji u razdoblju u kojem djelatnici štrajkaju imaju zakazane određene pretrage ili zahvate da "iste ne propuste, nego da se odazovu i dođu u dodijeljenom terminu".
"Sukladno provedenim internim analizama, najavljena obustava rada opsegom i disperzijom neće značajno utjecati na dostupnost zdravstvene zaštite u KBC-u Rijeka, pa opravdano očekujemo da će se pružanje medicinskih usluga u cijelosti obavljati prema planiranom programu. U slučaju bilo kakvih značajnih organizacijskih promjena, KBC Rijeka će bez odgode obavijestiti javnost", poručili su iz KBC-a koji ima nešto manje od 3,5 tisuća djelatnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....