NOVA ISTRAŽIVANJA

Radić i HDZ dominiraju anketom u Osijeku, u Rijeci na pomolu povijesna promjena vlasti

Istraživanja za oba grada je provela agencija Ipsos 4. i 5. svibnja metodom telefonskog ispitivanja na 600 ispitanika
Ivan Radić, Berislav Mlinarević, Marko Filipović i Davor Štimac
 Vlado Kos/Matija Djanješić/Cropix

Dnevnik Nove TV donosi posljednje istraživanje raspoloženja birača u 4 velika grada. Prvi je na redu Osijek - grad kojim HDZ nikada nije upravljao.

Za upražnjenu fotelju osječkoga gradonačelnika utrkuje se 8 kandidata, ali samo jedan ističe se svojom prednošću. HDZ-ovac Ivan Radić trenutačno može računati na potporu 38 posto birača. Daleko iza njega je Berislav Mlinarević s potporom od 19,2 posto, slijedi SDP-ov kandidat Goran Kušec s potporom od 16,2 posto, šansu da uđe u drugi krug ima i Vladimir Šišljagić, koji sada može računati na potporu 13,1 posto birača.

Od ostalih kandidata tu je Katarina Kruhonja s potporom od 7,4 posto, Vladimir Ham s 2,7 posto te Miroslav Vanek koji ne dobiva ni 1 posto, točnije 0,3 posto, a neodlučnih je 3,1 posto.

Mladi Ivan Radić ima iznadzastupljenu potporu među mladima, točnije onima do 29 godina – od 100 posto mladih, potporu mu daje njih 48 posto. Iznadzastupljenu potporu ima i među ženskom populacijom, 40 posto, te onima koji imaju prihode veće od 10 000 kuna, 46 posto.

Berislav Mlinarević u odnosu na svoj rezultat također ima dobar udio mladih birača do 29 godina, on od njih dobiva 26 posto. Veću potporu od prosječne ima među biračima sa srednjom školom, njih 25 posto te u rubnim naseljima Osijeka 32 posto.

SDP privlači starije

Goran Kušec pak svoju biračku bazu ima među starijom populacijom, onom od 45 do 59 godina, takvih je 23 posto, veći broj glasova dobiva kod visoko obrazovanih, njih 26 posto, i na kraju 23 posto među biračima koji imaju prihode od 6500 do 10 000 kuna.

Vladimir Šišljagić veteran je na političkoj sceni i njegovo je biračko tijelo iznadzastupljeno među biračima od 30 do 59 godina, 16 posto njih ga podupire, zatim s osnovnom školom, 22 posto, te s prihodima do 3500 kuna, 19 posto.

Ivan Radić relativni je pobjednik prvog kruga, a u drugom krugu pobijedit će svakog od protukandidata.

Radić pobjeđuje u srazu s Domovinskim pokretom i njihovim kandidatom Berislavom Mlinarevićem. Radić dobiva 52,8 posto, a Mlinarević 38,1 posto potpore. Na izbore, ako ta dva imena budu na listićima, neće izaći 4,8 posto birača, a 4 posto birača je neodlučno ili ne zna.

Radić dominira

Radić u drugom krugu može računati na većinske glasove HNS-a, njih 58 posto, ali i 46 posto birača MOŽEMO te 71 posto birača ostalih stranaka.

Mlinarević pak ima 53 posto birača Vladimira Šišljagića, ali i većinu birača SDP-a, njih 53 posto, i većinu neodlučnih birača, 41 posto. Ovdje su se birači dosadašnjega gradonačelnika podijelili, za Radića će glasovati 47 posto birača, a za Mlinarevića njh 40 posto.

U srazu s kandidatom SDP-a Radić dobiva 52,8 posto potpore, a SDP-ovac Kušec njih 31,2 posto. Neće glasovati 7,7 posto birača, ne zna ili je neodlučno njih 7,2 posto. Odbija odgovorit 0,4 posto.

Radić uz veliku prednost može računati i na većinu birača ostalih stranaka, čak 73 posto, ali i među neodlučnim biračima, njih 33 posto.

Goran Kušec pak može dobiti glasove HNS-a, 71 posto njih, te 50 posto birača MOŽEMO. Zanimljivo, glasovi dosadašnjega gradonačelnika Vrkića većinski idu SDP-ovu kandidatu, točnije njih 56 posto.

Radić pobjeđuje i političkog veterana na istoku Vladimira Šišljagića. Za Radića bi glasovalo 53,4 posto birača, a za Šišljagića njih 30,7 posto. Na te izbore, ako se ova dva imena nađu na listi, neće izaći 11,4 posto birača, a neodlučnih je još 4 posto.

Ovdje je jako zanimljiva podjela glasova ostalih kandidata. Tako većina birača HNS-a svoj glas planira dati Radiću, 56 posto njih. Birači MOŽEMO su se podijelili – Radić dobiva 46, a Šišljagić 45 posto. 40 posto SDP-ovih birača svoj će glas dati Šišljagiću, a 73 posto birača ostalih stranaka glas daje Radiću dok se 44 posto neodlučnih sprema glasovati za Šišljagića.

Glasovi dosadašnjeg gradonačelnika Vrkića većinski idu Šišljagiću, dobit će 47 posto njih.

HDZ prema većini u vijeću

Osijekom je posljednjih 8 godina upravljao Ivan Vrkić i to koalicijom u kojoj su bili gotovo svi. Novi gradonačelnik imat će noćnu moru ako u izbornoj ne bude imao apsolutnu većinu u gradskom vijeću.

HDZ-ova lista na kojoj se nalaze sve desne opcije osvaja 39,5 posto. To je golem rejting, a ovisno o broju lista koje uđu u vijeće, ovisit će i hoće li HDZ-ova lista imati apsolutnu većinu.

Daleko iza njih je Domovinski pokret sa 16,4 posto potpore, a identičan rejting ima i lista SDP-a. MOŽEMO će biti u gradskom vijeću s potporom od 8,2 posto i tu izborni prag prelazi Snaga Slavonije i Baranje Vladimira Šišljagića sa 6,4 posto potpore. Za izborni prag bori se HNS s 4,5 posto potpore. HDSSB osvaja 2,9 posto potpore birača, Lista Miroslava Vankea dobiva 0,4 posto, a neodlučnih je 5,3 posto.

(Napomena: Istraživanje je provela agencija IPSOS 4 i 5 svibnja metodom telefonskog ispitivanja na 600 ispitanika.Pogreška mjerenja na 600 ispitanika je +/-4,0% ,a za rejtinge +/-5,0%.)

Rijeka nakon Obersnela

Rijeka prvi put izlazi na birališta nakon 20 godina, a da gradom ne upravlja Vojko Obersnel. Dnevnik Nove TV donosi i posljednje istraživanje raspoloženja birača u tom gradu - koga bi za gradonačelnika.

U Rijeci sudeći prema posljednjem istraživanju vodi se bitka prsa o prsa. Marko Filipović, SDP-ov kandidat, doslovno je poravnat u potpori koju uživa u srazu s nezavisnim kandidatom Davorom Štimcem.

Filipović osvaja 22,8, a Štimac 21,2 posto potpore. Dakle unutar statističke pogreške. Slijedi Nikola Ivaniš s potporom od 14,4 posto.

HDZ-ov Josip Ostrogović može računati na 11,5 posto potpore, a Marin Miletić iz MOSTA trenutačno ime potporu od 9,4 posto. Nebojšu Zelića podupire 3,5 posto, a Anu Blečić Jelenović 3 posto birača. Katarina Peović u Rijeci može dobiti 2,9 posto. Vedran Vivoda je na 2 posto, Hrvoje Burić na 1,8 posto, a Antun Antunović na 1,2 posto. Neodlučnih je 6,3 posto.

Stariji za Filipovića, mlađi za Štimca

Marko Filipović može računati na veću potporu među starijom populacijom, točnije biračima iznad 60 godina, podupire ga 32 posto njih, veću potporu može dobiti i među biračima s osnovnom školom, njih 40 posto, te kod birača koji imaju prihode od 3500 do 6500 kuna, 32 posto.

Davor Štimac veću pak potporu u odnosu na opću populaciju ima među mlađima od 30 godina. Tamo bi osvojio 34 posto. Ali isto tako malo veću potporu imao bi među biračima koji imaju prihode do 3500 kuna, podupire ga njih 30 posto, ali i među onim biračima s većim prihodima i to od 6500 do 10 000 kuna, 27 posto.

Nikola Ivaniš dugo je u riječkoj politici. Malo veću potporu imao bi među ženskim biračima, 19 posto. Više glasova dobiva među populacijom od 45 do 59 godina, 19 posto njih izabralo bi njega, te kod birača koji imaju prihode od 6500 do 10 000 kuna, 17 posto.

HDZ-ovac Josip Ostrogović veću potporu ima među biračima starijima od 60 godina, 16 posto. Isto tako mogao bi dobiti veću potporu među ispitanicima koji zarađuju od 3500 do 6500 kn, 16 posto. Ostrogović može računati i na veću potporu među ispitanicima koji zarađuju više od 10 000 kuna, 16 posto njih dalo bi mu glas.

Štimac pobjeđuje u drugom krugu

U drugi krug, jasno je, siguran ulaz imaju Filipović i Štimac - samo se ne zna tko će biti prvi, a tko drugi.

U drugom krugu rezultati malo drugačiji. Davor Štimac dobiva 46,9 posto, a Marko Filipović 40,4. Na izbore neće izaći 7,4 posto birača, ne zna ili je neodlučno 4,5 posto.

Filipović u drugom krugu može računati na većinu birača Ivaniša, 50 posto njih, i recimo Katarine Peović, 56 posto. Štimac pak dobiva većinu birača HDZ-a, njih 66 posto, ali i birače Marina Miletića, 43 posto.

Birači Vojka Obersnela svoj će glas većinski dati Marku Filipoviću, 73 posto njih.

Marko Filipović, ako mu u drugi krug dođe Nikola Ivaniš, bit će doslovno poravnat s protukandidatom. Filipović u ovoj kombinaciji osvaja 38,8 posto, a identičnu potporu ima i Ivaniš. Na izbore u ovom slučaju ne bi izašlo 15,1 posto ispitanika, a neodlučnih je 6,9 posto.

Filipović bi u ovoj kombinaciji imao više birača Marina Miletića, njih 32 posto, te birača ostalih stranaka, 29 posto, a Ivaniš bi dobio većinu birača Davora Štimca, njih 46 posto, te birača Josipa Ostrogovića, 29 posto.

Kaos u gradskom vijeću

Ako kojim slučajem Filipović u drugom krugu dobije Marina Miletića, tu bi mu moglo biti lakše. Filipović pak osvaja 49,2 posto potpore, a Miletić može računati na 30,7 posto potpore. Na izbore neće izaći u ovom slučaju 11,3 posto birača, a neodlučnih je 8,1 posto.

Filipović bi dobio većinu birača Nikole Ivaniša, njih 58 posto, te birača ostalih kandidata, 30 posto. Miletić očekivano može računati na većinu birača Davora Štimca, 47 posto njih te Josipa Ostrogovića, 36 posto.

Marko Filipović može jedino odahnuti ako bi mu kojim slučajem u drugi krug došao Josip Ostrogović. Filipović bi dobio 52,2 posto potpore, a Ostrogović 31 posto. Na izbore ne bi izašlo 9,7 posto birača, a neodlučnih je 6,5 posto.

I u toj kombinaciji Filipović može računati na birače Nikole Ivaniša, njih 55 posto, te Davora Štimca, 41 posto. Ostrogović pak može računati na 41 posto birača Marina Miletića te 42 posto birača ostalih kandidata.

Sasvim je jasno, u gradskom vijeću nitko neće imati većinu. SDP-ova koalicija dobila bi 24,2 posto, Lista Davora Štimca druga je sa 17,5 posto potpore. PGS može računati na 15 posto, a HDZ na 12,7 posto potpore. MOST bi osvojio 7,8 posto. MOŽEMO je ispod 5 posto, točnije na 4,8, baš kao i Lista za Rijeku koja ima 4,1 posto potpore. Radnička fronta je na 2,9, a Domovinski pokret na 2 posto. Koalicija predvođena Akcijom mladih je na 1,5 i BUR na 0,8 posto. Neodlučnih je 6,9 posto.

(Napomena: Istraživanje je provela agencija IPSOS 4. i 5. svibnja metodom telefonskog ispitivanja na 600 ispitanika. Pogreška mjerenja na 600 ispitanika je +/-4,0% ,a za rejtinge +/-5,0%.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. studeni 2024 06:13