POSJET BRUXELLESU

Pusić: 'Jedina preostala teškoća je Ljubljanska banka, ali možda to riješimo do kraja mjeseca'

Zagreb, 100113.Markov trg.Banski dvori.Redovita sjednica Hrvatske Vlade.Na slici: Vesna Pusic.Foto: Goran Mehkek / CROPIX
 Goran Mehkek / CROPIX

BRUXELLES - Jedina potencijalna teškoća u okončanju procesa ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora jest pitanje ratifikacije u Sloveniji zbog Ljubljanske banke, ali moguće je to pitanje riješiti tijekom ovoga mjeseca, iako ne treba prejudicirati, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu potpredsjednica hrvatske vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić .

Ministrica Pusić je u ponedjeljak u Bruxellesu razgovarala s nekoliko povjerenika Europske komisije o dovršavanju preostalih zadaća Hrvatske u sklopu priprema za članstvo i završnog izvješća o pretpristupnom monitoringu koje će Komisija objaviti u ožujku.

Slovenski šef diplomacije Erjavec upozorava: 'Za kompromis nije ostalo mnogo vremena'

"Jedino preostalo otvoreno pitanje, potencijalna poteškoća koja postoji jest pitanje Ljubljanske banke, odnosno slovenske ratifikacije. Na tome intenzivno radimo još od proljeća, do sada smo imali pet različitih inicijativa o mogućnosti rješenja ove situacije. Financijski stručnjaci će se ponovno sastati 22. siječnja i vidjet ćemo kako će se to razriješiti", rekla je novinarima ministrica Pusić.

Na pitanje je li moguće da financijski stručnjaci Zdravko Rogić i France Arhar, koje su imenovale dvije vlade, pronađu rješenje na sastanku 22. siječnja, ministrica Pusić je odgovorila potvrdno.

"Mislim da je moguće postići rješenje, ali to ne mogu prejudicirati jer to ne ovisi samo o financijskim stručnjacima nego i o spremnosti dviju vlada da prihvate prijedloge koji oni ponude. Ako obje vlade prihvate ponuđena rješenja, Hrvatska je spremna povući punomoći za tužbe protiv Ljubljanske banke", rekla je.

Dodala je da Hrvatska sa zanimanje prati sadašnja previranja u Sloveniji, ne samo zbog ratifikacije, nego i zbog činjenice da je riječ o susjednoj zemlji. "Bez obzira na te okolnosti mislim da ćemo spremnošću da sudjelujemo u traženju rješenja za Ljubljansku banku, koje je kompromisno i mi sigurno ne inzistiramo samo na jednoj mogućnosti, uspjeti riješiti ovaj slučaj bez obzira što se dogodilo u Sloveniji i da će onda započeti postupak ratifikacije", rekla je ministrica Pusić.

Ministrica Pusić je razgovarala s visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, s povjerenikom za međuinstitucionalne odnose i administraciju Marošom Šefčovičem, povjerenikom za proširenje Štefanom Fueleom te s povjerenikom za tržišno natjecanje Joaquinom Almuniom.

Ministrica je rekla da je povjerenik za proširenje Štefan Fuele rekao da će, na temelju onoga što je čuo od hrvatske strane, završno izvješće o monitoringu koje će Komisija objaviti 21. ožujka biti pozitivno.

Iz ureda povjerenika Fuela poručeno je da je on izrazio poštovanje "za napredak koji je postignut u kratkom razdoblju od objavljivanja zadnjeg izvješća o monitoringu u listopadu" te da je ponovio da "Hrvatska mora nastaviti sa svojim naporima tijekom sljedećih mjeseci kako bi osigurala da su sve otvorene obveze ispunjene i dovršene pripreme za članstvo prije pristupanja".

Ministrica je rekla da je svoje sugovornike izvijestila da je Hrvatska do sada ispunila osam od 10 zadaća, koje je Komisija identificirala u svom izvješću iz listopada prošle godine.

"Preostale dvije zadaće su u procesu ispunjavanja - granični prijelazi na ulazu i izlazu iz Neuma te pitanje brodogradnje", rekla je.

Ona je najavila da će ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak 21. siječnja razgovarati s povjerenikom za tržišno natjecanje Joaquinom Almuniom o pitanju privatizacije Brodosplita.

"Postoji jedna varijanta, model koji je prihvatljiv i investitoru i sada je pitanje u kojoj je mjeri prihvatljiv i Komisiji. Pokaže li se prihvatljivim, onda ćemo ga provesti", rekla je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 06:08