Vlada Republike Hrvatske na svojim je stranicama objavila izvještaj poslan u Bruxelles , a tiče se najspornijeg i najspominjanijeg poglavlja 23 - onog o pravosuđu.
Sporno poglavlje koje se otvorilo tek 2010. godine puževim je korakom išlo prema cilju, a je li stiglo do njega prosudit će stručnjaci u Bruxellesu. A što je učinjeno, Vlada je pedantno nabrojala i u njoj smatraju kako Europska unija više ne može ignorirati napredak .
Naime, spominje se osnivanje PNUSKOK-a (policijski USKOK), koji postoji od 2009., kao i podsjećanje na USKOK koji djeluje od 2002. godine. Vlada je ponosno predstavila brojkama borbu protiv korupcije.
Prije četiri godine je donešeno 70 prvostupanjskih presuda i od toga ih je 57 bilo osuđujućih, a 2010. njih 119, ali svega 11 osuđujućih. Kad je riječ o drugostupanjskim presudama, 2007. ih je bilo 42 i od toga 38 osuđujućih, a 2010. njih 38 i od toga 28 osuđujućih.
Naglašava se u izvješću kako su glavni razlog sve efikasnijoj borbi protiv korupcije Povjerenstvo za praćenje provedbe mjera za suzbijanje korupcije, sektor za suzbijanje korupcije pri Ministarstvu pravosuđa i Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije.
Ali kad se udaljimo od korupcije i promatramo (ne)efikasnost hrvatskog pravosuđa dolazimo do zabrinjavajućih podataka. Primjerice, 2004. godine na našim je sudovima bilo 640 182 neriješena predmeta, a danas ih je čak 785 561. No Vlada to predstavlja kao nešto normalno i naglašava kako su predmeti stariji od tri godine prioritetni na svim sudovima, koji su iz dana u dan sve natrpaniji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....